alexa 1WTAS.S01A.D137S | Globetrotter | Arnold & Son | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Arnold & Son Globetrotter Ref. 1WTAS.S01A.D137S

arnold-son-logo-new.png

Son dönemlerde sunduğu geleneksel saatçilik öğeleriyle donatılmış modelleriyle saat meraklılarının radarından hiç çıkmayan Arnold & Son, günümüzde en kullanışlı komplikasyonlardan biri kabul edilen World Time (dünya saati) özelliğine yeni bir yorum getiren modeli Globetrotter ile boy gösterdi.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-6.jpg

Varlıkları çoğu zaman kullanım alanı açısından sundukları pratiklikten ziyade mekanik saatçiliğin DNA’sına gösterdikleri saygı duruşundan ibaret olan komplikasyonlar, saat dünyasının vazgeçilmez unsurlarından. Basit bir tarih penceresinden A. Lange & Söhne – Triple Split gibi sanat eserlerine kadar uzanan komplikasyonlar, farklı fiyat gruplarında faaliyetlerine devam eden pek çok markayla mevcudiyetine devam ediyor.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-2.jpg

Son yıllarda görece uygun fiyatlı modellerin de gruba katılmasıyla oldukça kendinden söz ettirmeyi başaran World Time (dünya saati) komplikasyonu ise duygusal yanı kadar işlevselliği ile de saatseverlerden büyük ilgi görüyor.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-1.jpg

Özellikle geride bıraktığımız birkaç yıl zarfında tanıttığı modellerle geleneksel saatçiliğin temel taşı komplikasyonları günümüze taşımayı başaran markalar arasında kendine sağlam bir yer edinen Arnold & Son, dünya saati fonksiyonuna yeni bir yorum getiren yeni modeli Globetrotter ile yine mükemmel bir işe imza atmış görünüyor.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-7.jpg

Modelin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş ve 45mm X 17.2mm ebatlarında tasarlanmış. Her iki yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar yer alan kasanın su geçirmezlik değeri ise 30 metre olarak ayarlanmış. Kasanın sahip olduğu tek ayar kolunun saate dair tüm fonksiyonları kontrol ettiğini de buraya eklemiş olalım.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-3.jpg arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-4.jpg

Hiç de mütevazı boyutlara sahip olmayan kasanın sırf büyük olsun diye bu şekilde yapılmadığını anlamak zor değil zira modelin kadranı minyatür bir sanat eseri. Gümüş/beyaz tonlarında bir zemin ile tasarlanmış kadranın orta kısmında üç boyutlu olarak hazırlanmış bir dünya figürü yer alıyor. Bu fevkalade detaylı figür, pirinçten yapılmış ince bir plakanın dışbükey şekilde forma sokulması ve üzerinin çeşitli prosesler ile işlenmesi sonucu elde edilmiş. Saat 3 ve 9 hizasına uzanan dört ayaklı bir köprü ile merkeze sabitlenen figürün hemen dışına bir 24 saat bezeli eklenmiş. Bu bezel saat 06 ve 18 aralığında farklı renklendirilerek, aynı zamanda gece/gündüz bilgisini gösterme özelliğine de kavuşmuş. Romen rakamı saat markörleri ile dışa doğru devam eden kadran, 5er dakikalık aralıklarla işlenmiş 60 dakikalık ikinci bir bezel daha yerleştirilmiş. Yerel zamanın gösterimi, uç kısımlarında kırmızı oklar yer alan mavi akrep ve yelkovan ile sağlanmış.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-8.jpg

Arnold & Son Globetrotter modeline hayat vermesi için markanın kendi üretimi ve tasarımı olan Caliber A&S6022 tercih edilmiş. Modelin en çok dikkat çeken yeri şüphesiz kadranı, ancak mekanizma da en az kadran kadar özenli bir şekilde dekore edilmiş. Haute Horlogerie tarzı desenlerle süslenen mekanizmanın bileşenlerinde klasik Côtes de Genève motiflerine de yer verilmiş. Tamamı elle pahlanmış ve köşeleri parlatılmış köprülerin kullanıldığı mekanizmanın rotoru da iskelet formunda hazırlanmış. 28800vph (4Hz) hızında çalışan otomatik mekanizmanın tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise 45 saat olarak ayarlanmış.

arnold-son-globetrotter-1wtas-s01a-d137s-5.jpg

Elde eskitilmiş lacivert dana derisi kayış ve Arnold & Son imzalı paslanmaz çelik toka ile gelen modelin etiket fiyatı 14.900,00 CHF olarak belirlenmiş.

Benzer İncelemeler