alexa 1TPBS.R01A. | Time Pyramid | Instrument Collection | Arnold & Son | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Arnold & Son Time Pyramid (Ref. 1TPBS.R01A.)

arnold-son-logo-new.png

Arnold & Son, iskelet konseptini yeniden tanımlıyor. Ünlü markanın Time Pyramid modeli, özgün tasarımı ve üstün işçiliğiyle dikkat çekiyor.

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-1.jpg

Arnold & Son’un tarihçesiyle ilgili kısa notlarla incelemeye başlamak istiyorum. Markanın kurucusu kabul edilen John Arnold 1736 doğumlu bir İngiliz saat ustası. 19 yaşında başlayan kariyeri Kral 3. George için ürettiği Half-Quarter Repeater’den Kaptan Cook’a verdiği ve Pasifik seyahatinde kullandığı No.3 Kronometre’ye kadar nice başarılarla dolu. 1799’dan sonra görevi devralan oğlu ile üretime ikinci kuşakla devam eden marka, Napolyon tarafından ödüllendirilmesi bir yana sayısız Gözlemevi Kronometre’si ve daha birçok patentli mekanizma teknolojisine imza atıyor. Bir takım finansal destekler ve ortaklıklarla 1857 yılına kadar faaliyette bulunan marka sonrasında 1995 yılına dek sürecek derin bir uykuya dalıyor.

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-7.jpg

Yeni Arnold & Son ise markanın isminin ve köklü tarihçesinin verdiği sorumluluk bilinciyle üretimlerine başlıyor. Şu anda inceleme köşemize konuk olan Time Pyramid modeli de bu doğrultuda üretilen nadide modellerden yalnızca biri.

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-3.jpg 1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-4.jpg

Paslanmaz çelik üzerine DLC kaplama kasaya sahip modelin çapı 44,6mm. Ön ve arka yüzeyleri yansıma önleyici kaplamaya sahip, çizilmelere dayanıklı bombeli safir kristal cam ve şeffaf arka kapak ile 30 metreye kadar su geçirmezlik sunan model, sıra dışı bir kasa ve mekanizma tasarımına sahip. Saatin kurma kolu saat 6 yönünde bulunuyor. Dolayısıyla kayışların boynuzlara bağlandığı yerler, her iki uçta da farklı tasarlanmış. Mat DLC kaplama, kasa yüzeyinin çizilmelere karşı direncini artırırken saatin sportif karakterini de pekiştiriyor.

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-2.jpg

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-5.jpg 1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-8.jpg

Mekanizmaya geldiğimizde bizi iskelet tasarımının en özel örneklerinden biri karşılıyor. Bu model için özel olarak üretilen elden kurmalı Caliber Ref. A&S 1615, 37,6mm x 4,4mm ölçülerinde, 27 taşlı, 21600vph’de çalışıyor ve çift tulumbadan aldığı güçle 90 saatlik güç rezerv süresi sunuyor sahip. Kadranda her iki tulumba için ayrı ayrı kalan güç rezervi takibi yapılabiliyor. Bu özelliğin işlevsellikten ziyade simetrik kadran yapısını pekiştirmek için eklendiğini belirtmekte fayda var. Mekanizma mimarisi gereği ikinci zemberek birincisi tarafından kuruluyor. Haliyle kalibrenin çalışması için gereken güç rezervi kademeli olarak iki zemberek tarafından üstleniliyor. Bu sayede zaman tutma hassasiyeti mümkün olan en üst seviyeye taşınıyor. Saate adını veren piramit yapısı da tam olarak bu noktada kendini belli etmeye başlıyor. Dişli grubunun ve ana zembereklerin yoğunluklu olarak alt bölgeye toplanması ve en tepeye düzenleyici kıl zembereğin yerleştirilmesiyle piramit benzeri yapısına kavuşan mekanizma, Arnold & Son’un kendini konumlandırdığı zirveyi temsil ediyor. John Arnold tarafından 19. Yüzyılın ortalarında üretilen tek kollu saatlerden ilham alınarak tasarlanan model, kusursuz işçilik ve göz alıcı detaylar sunuyor.

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-6.jpg

Arnold & Son Time Pyramid mat siyah timsah derisi kayış ve yine DLC kaplama paslanmaz çelik standart toka ile beraber sunuluyor. Yalnızca 50 adetle sınırlı sayıda üretilen bu modele sahip olmayı düşünenlerin acele etmelerinde fayda var.

1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-9.jpg 1tpbs-r01a-arnold-son-time-pyramid-10.jpg
Benzer İncelemeler