alexa 1ETAS.B01A.C113S | Tourbillon Chronometer | Arnold & Son | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Arnold & Son Tourbillon Chronometer No.36 Tribute Edition Stainless Steel Ref. 1ETAS.B01A.C113S

arnold-son-logo-new.png

Farklı segmentlerden pek çok yeni modele ev sahipliği yapan Baselworld 2018 fuarının, bizler için en çok akılda kalan isimlerinden biri de Arnold & Son olmuştu. 250 yılı aşkın geçmişiyle saat dünyasının en köklü isimleri arasında yer alan ünlü marka, Tourbillon Chronometer No.36 Tribute Edition Stainless Steel modeli ile sayfalarımızda kendine bir kez daha yer buldu.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-1.jpg

Markanın görkemli geçmişinden izler taşıyan model, aslında Arnold & Son için tamamen yepyeni bir model değildi. Efsanevi saat ustası John Arnold tarafından 1778 yılında tasarlanan ve ilk Chronometer özelliğine sahip cep saati olma unvanının da sahibi olan No.1/36 modelinin anısına hazırlanan Tourbillon Chronometer No.36 serisine yeni katılan iki versiyondan biri olan model, markanın eşsiz mirasını günümüze taşıyor.

john-arnold-pocket-chronometer-no-1-36-1778-2.jpg

John Arnold Pocket Chronometer N°1/36 - 1778. (National Maritime Museum Greenwich, UK)

Premium veya Hi-End olarak adlandırabileceğimiz markalar arasında Tourbillon özelliğine sahip modeller hiç de yeni tanıştığımız bir durum değil. Lakin Tourbillon özelliğini 18K altın veya Platin gibi kıymetli metaller yerine paslanmaz çelik gibi bir kasa malzemesi ile birlikte görebilmek, hala nadir olma özelliğini koruyan durumlardan biri. Arnold & Son Tourbillon Chronometer No.36 Tribute Edition Stainless Steel için, tam olarak bu nadir duruma örnek teşkil eden bir model diyebiliriz.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-9.jpg

Modelin 46mm çapında tasarlanmış kasası, paslanmaz çelikten üretilmiş. Kalın boynuzları ile oldukça iddialı bir duruş sergileyen kasanın tamamı parlak yüzey formunda hazırlanmış. İnce bezeli ve yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı dışbükey safir kristal camı ile 46mm’den daha da büyük bir görüntü sunan kasayı, meraklı gözlerden saklamak hiç de kolay değil.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-4.jpg

30 metre su geçirmezlik değerine sahip kasanın arka yüzünde de yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. Arnold & Son logolu kurma kolu da, klasik kubbe formunda tasarlanmış.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-2.jpg 1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-5.jpg

Yeni modelin kadranı, önceki versiyonlarda olduğu gibi iskelet tarzında hazırlanmış. Kadranın dış kısmına yerleştirilmiş saat ve dakika indeksli skala dışında zaman okuma fonksiyonuna dair herhangi ekstra bir indikasyonu bulunmayan kadranın saat 12 hizasında Arnold & Son yazısı, saat 6 hizasının hemen sol tarafında ise marka logosu ve modele hayat veren mekanizmaya vurgu yapan 8600 yazısı işlenmiş.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-3.jpg 1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-8.jpg

Arnold & Son Tourbillon Chronometer No.36 Tribute Edition Stainless Steel modeli, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber A&S8600 mekanizma ile hayat buluyor. 33 taşlı ve elden kurmalı mekanizma Tourbillon özellikli bir kalibre için yüksek sayılabilecek 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve çift tulumbalı kurma sistemi sayesinde 90 saate kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. İskelet kadran ve safir kristal cam bölmeli arka kapak sayesinde hemen her detayı keyifle izlenebilen mekanizma, paslanmaz çelik kasa materyaline uygun bir renk paleti ile dekore edilmiş. Mekanizmanın kumlamalı ve NAC kaplamalı köprülerine, siyah DLC kaplamalı ana gövde eşlik ediyor. Klasik Haute Horlogerie tarzında süslenen ana gövde ve diğer bileşenler tamamen elle pahlanmış ve köşe kısımları parlatılarak hazırlanmış. Mekanizmanın Tourbillon kafesi de parlatılmış ve yüzey kısımları da dairesel satine motiflerle süslenmiş.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-6.jpg

Arnold & Son Tourbillon Chronometer No.36 Tribute Edition Stainless Steel modeli kahverengi renk timsah derisi kayış ve paslanmaz çelikten üretilmiş katlanır klips ile geliyor. 39.300 CHF fiyat etiketi taşıyan modelin, koleksiyonda 58.200 CHF ile satışa sunulan 18K pembe altın versiyonu da yer alıyor.

1etas-b01a-c113s-arnold-son-tourbillon-chronometer-no-36-tribute-edition-steel-7.jpg
Benzer İncelemeler