alexa (Ref. 26421) | Audemars Piguet | Royal Oak Offshore | Tourbillon | Chronograph
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph 25th Anniversary (Ref. 26421)

Audemars-piguet-logo.png

Pre-SIHH 2018 kapsamında duyurulan yeni modellere bir ekleme de Audemars Piguet cephesinden geldi. Markanın ikonik spor konsepti Royal Oak Offshore ürün grubunun 25. Yılı için hazırlanan özel model Tourbillon özellikli mekanizması ve efsane sekiz köşeli Royal Oak kasa formunun belki de en iddialı versiyonu olan çarpıcı kasa tasarımı ile dikkat çekiyor. 

Önümüzdeki sene 25.’i yılını kutlamaya hazırlanan Royal Oak Offshore Koleksiyonu, lüks sportif kronograf modeller denildiğinde ilk akla gelen ürün gruplarından birini oluşturuyor. İlk defa 1993 senesinde, saat dünyasının efsane gurusu Gerald Genta tarafından yaratılan Royal Oak modelinin 20. Yılını kutlamaya yönelik hazırlanan Royal Oak Offshore, ünlü tasarımcı Emmanuel Gueit imzasını taşıyor.

Audemars-Piguet-Royal-Oak-Offshore-1993.jpg

İlk Audemars Piguet Royal Oak Offshore - 1993

Klasik sekizgen kasa tasarımının özellikle dönemi itibarıyla son derece iddialı olan 42mm gibi bir boyuta uyarlanması ile ortaya çıkan Royal Oak Offshore, bugün Audemars Piguet koleksiyonu içerisinde en önemli ürün gruplarından biri olarak yer alıyor. 2000li yıllara damgasını vuran ikonik tasarım, orijinal Royal Oak modelinin tasarımcısı Gerald Genta tarafından hiç beğenilmemiş de olsa, ilk piyasaya çıktığı günden bu yana geniş versiyon çeşitliliği ve özel/limitli üretim modelleri ile saat dünyasının en başarılı model ailelerinden biri kabul ediliyor.

Aslında Royal Oak Offshore konsepti, 25 yıla yaklaşan serüveni boyunca bazı önemli güncellemeler geçirdiği gibi ileri teknoloji ve yüksek saatçiliği bir araya getiren özel modellere de yer verdi. Ancak hiçbir versiyonun, resmi lansmanı için SIHH 2018 fuarı ön görülen yeni Audemars Piguet Royal Oak Offshore Tourbillon Chronograph 25th Anniversary modeli kadar iddialı olmadığını düşünüyoruz. 

Yeni model 45mm çapında hazırlanmış ve orijinal tasarımın belki de şimdiye kadar gördüğü en agresif yorumlamalarından biri olarak tasarlanmış sekizgen kasa ile geliyor. Modelin segmenti ve fiyat etiketi göz önüne alındığında biraz sıra dışı bir tercih olan paslanmaz çeliğin yanı sıra bir de 18K pembe altın opsiyonları sunulan kasanın, her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar yer alıyor.

AP-Royal-Oak-Offshore-Tourbillon-Chronograph-1.jpg

Temelde orijinal versiyona sadık kalınarak hazırlanmış kasada, sportif karakteri öne çıkaracak bazı değişiklikler göze çarpıyor. Öncelikle boynuz kısımlarındaki mat/parlak geçişler, önceki Royal Oak Offshore versiyonlarına göre daha belirgin tasarlanmış. Modeli ailesinin ikinci nesil versiyonlarında kullanılan metal ayar kolu koruma parçaları, bu modelin kasasında da yerini alıyor. 18K pembe altın versiyona aynı malzemeden üretilmiş koruma parçaları eşlik ederken, paslanmaz çelik modelin ayar kolu titanyumdan üretilmiş parçalarla korunuyor.

Royal Oak’un sembol detaylarından sekizgen şeklindeki vidalı bezel de yine yeni modelde kendine yer buluyor. Geçmiş modellere nazaran daha ince ve kısmen içi boşaltılmış bir görüntü sunan bezel, mat ve parlak yüzeylerden oluşuyor.

AP-Royal-Oak-Offshore-Tourbillon-Chronograph-2.jpg

Yeni model iskelet formunda tasarlandığı için klasik bir kadrandan söz etmek pek de mümkün değil. Bunu yerine sekiz adet iskelet köprünün yer aldığı farklı bir tasarım uygulanmış. Köprülerin boyut olarak daha iri olan dört tanesi, çift tulumba sistemini ve Tourbillon eşapmanı sabitlemek için kullanılmış. Geometrik şekillerden ilham alınarak hazırlanan kadran tasarımı, her iki versiyonda da endüstriyel bir görüntü sunmayı başarmış. 

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 2947 görev yapıyor. Geçmiş kalibrelerden Ref. 2933 temel alınarak geliştirilen mekanizma, elden kurmalı olarak tasarlanmış. Çift tulumbalı kurma sistemi sayesinde 173 saatlik güç rezerv süresi sunabilen mekanizmanın çalışma hızı da 3Hz olarak ayarlanmış. Modelin iskelet yapısı ve kasanın her iki yüzünde de bulunan safir kristal camlar sayesinde izlenebilen mekanizmada, Tourbillon tarzı regülâtörün yanı sıra entegre kolon çarklı kronograf özelliğine de yer verilmiş.

AP-Royal-Oak-Offshore-Tourbillon-Chronograph-3.jpg

Yeni model, kasa materyali ile uyumlu malzemeden hazırlanmış standart tokanın eşlik ettiği siyah kauçuk kayış ile geliyor. Resmi lansmanı için SIHH 2018 fuarı ön görülen modellerin her biri 50 adet ile limitli üretiliyor. Paslanmaz çelik versiyon SFr275,000, 18K pembe altın versiyon ise SFr310,000 fiyat etiketi taşıyor.

Benzer İncelemeler