alexa 26586PT.OO.1240PT.01 | RD#2 | Audemars Piguet | Royal Oak | Perpetual | Sihh 2018 | Ultra-Thin | İnceleme | horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak RD#2 Perpetual Chronograph Ultra-Thin

Audemars-piguet-logo.png

Audemars Piguet’in uzmanlık alanlarından ikisi, sonsuz takvim ve ultra ince mekanizma bu şaheserde bir araya geliyor.

Tanıtılan diğer Audemars Piguet modellerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Audemars Piguet Royal Oak Koleksiyonu - SIHH 2018

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Koleksiyonu - SIHH 2018

Gelişimi tamı tamına beş sene süren bu özel model, nihayet SIHH 2018 yeniliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Sürenin bu denli uzun sürmesinin ana sebebi ise şüphesiz teknolojik limitlerin en uçlara dek zorlanması gerekliliğinden kaynaklanıyor. Orijinalinde üç katmanlı yapıya sahip mekanizma geometrisi, farklı komplikasyonlar eklenip yeniden düzenlenerek tek katmana sıkıştırılmış şekilde saat severlerin beğenisine sunuluyor. Sonuç; 2,89mm kalınlığında dünyanın en ince tam rotorlu sonsuz takvimli mekanizması.

audemars-piguet-royal-oak-rd-2-perpetual-chronograph-ultra-thin-4.jpg

Gelin, rekorları alt üst eden modelimizi daha yakından inceleyelim.

Saatin kasası yeryüzündeki en kıymetli metallerden biri olan platinden imal edilmiş. Bu seçim elbette bir tesadüf değil. Aksine saatin kalbindeki mekanizmayı yüceltebilmek için yalnızca bir araç. Saatlerde altın kullanımı sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Malzemenin yumuşak yapısından kaynaklı dayanıklılık sorunlarını bertaraf etmek için sektörde 18K yani yüzde 75 oranında altın muhteviyatına sahip alaşımlar kullanılmakta. Platin için ise durum bambaşka. Fiziksel özeliklerinden ötürü Grado 950 yani yüzde 95 oranında platinden oluşan kasa, bezel ve bilezik yalnızca ağırlığıyla kendini hissettirmiyor, aynı zamanda üstün AP işçiliğiyle kalite algısını da doruklara çıkarmayı başarıyor.

audemars-piguet-royal-oak-rd-2-perpetual-chronograph-ultra-thin-3.jpg

41mm genişliğinde ve markanın imzası niteliğindeki sekizgen bezeliyle dikkat çeken kasa, profilden bakıldığında adeta 2 boyutlu izlenimi oluşturacak kadar ince bir yapıya sahip. 6,3mm yüksekliğiyle komplikasyonsuz Royal Oak Jumbo modelinden bile neredeyse 2mm daha incelmeyi başarmış yeni model, AP mühendislerinin özverili çalışmaları neticesinde yapısal dayanıklılıktan ödün vermeden tasarlanmış.

Saatin ön ve arka yüzeylerinde safir kristal camlara yer verilmiş ve su geçirmezlik değeri böylesine şık bir model için yeterli olan 20 metre ile sınırlı tutulmuş. Saatin arka kapağında yer alan RD#2 işlemesi ise modele özgü detaylardan yalnızca biri.

audemars-piguet-royal-oak-rd-2-perpetual-chronograph-ultra-thin-6.jpg

Audemars Piguet’in sahip olduğu birikim ve üstün işçiliği en ince detaylara kadar görebildiğimiz otomatik Caliber 5133, 32mm x 2.89mm ölçülerinde tasarlanmış. 37 taşlı mekanizma 256 parçadan oluşuyor ve 2.75Hz hızında çalışıyor. Kalibrenin tam kurulumda sağladığı güç rezerv süresi ise 40 saat olarak belirtilmiş.

audemars-piguet-royal-oak-rd-2-perpetual-chronograph-ultra-thin-1.jpg

Artık Royal Oak ailesiyle birlikte anılır hale gelen mavi “Grande Tapisserie” desenli kadran çok sayıda bilgiyi gözü yormadan kullanıcısına aktarabilecek kadar minimalist tasarlanmış. Sonsuz takvimin olmazsa olmaz özelliklerinden ay fazı göstergesinin saat 12 yönünde konumlandırılması ise kesinlikle bilinçli bir tercih. Marka bu sayede 1955 yılında ürettiği ilk sonsuz takvimli kol saati modeline atıfta bulunmuş. Bunun dışında gün, tarih, ay, artık yıl ve gündüz/gece göstergelerini de kadrandan takip etmek mümkün.

audemars-piguet-royal-oak-rd-2-perpetual-chronograph-ultra-thin-5.jpg

Bilezik de bir AP klasiği olarak üstün işçiliği ve malzeme kalitesiyle göz dolduruyor. Bu modelde de diğer Royal Oak versiyonlarında olduğu çift taraflı katlanır tokaya yer verilmiş.

Audemars Piguet, Royal Oak RD#2 Perpetual Chronograph Ultra Thin ile horolojinin sınırlarını zorlarken şıklık ve kaliteden ödün vermemenin hazzını yaşatıyor. Ref. 26586PT.OO.1240PT.01 ile satışa sunulacak saate ulaşmak pek kolay olmayacak gibi görünüyor.

Benzer İncelemeler