alexa Audemars Piguet | Royal Oak | Perpetual Calendar
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Audemars Piguet Royal Oak X Perpetual Calendar

Yüksek saatçiliğin en gözde modellerinden Audemars Piguet Royal Oak serisinin, güncel koleksiyonda yer alan tüm sürekli takvimle donatılmış modellerini kıyaslıyoruz.

Günümüz saat dünyasında Audemars Piguet ismi, efsanevi saat tasarımcısı Gerald Genta’nın kaleminden çıkma Royal Oak koleksiyonu ile bambaşka bir anlam kazanıyor. Entegre kasa ve bilezik tasarımının babası Royal Oak modelleri, Haute Horlogerie’nin en başarılı ve iddialı saatleri arasında yer alıyorlar.

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-1.jpg

Audemars Piguet, Royal Oak ailesi içinde birçok komplikasyona yer veriyor. Bu komplikasyonlar arasında yer alan sürekli takvimli modeller ise, markanın en çok dikkat çeken ve arzulanan zaman makineleri arasındalar. Bugün, AP kataloğunda, Royal Oak serisi altında dokuz farklı sürekli takvimli modele rastlıyoruz. İlk olarak karşımıza çıkan model, direkt olarak Royal Oak Perpetual Calendar ismiyle çağrılıyor.

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-16.jpg

Audemars Piguet Royal Oak Perpetual Calendar ailesi için yedi farklı referansa rastlamak mümkün. Bu modeller sırasıyla, paslanmaz çelik kasa/mavi kadran, titanyum kasa/mavi kadran (siyah alt kadran), titanyum kasa/somon kadran, 18K pembe altın kasa/mavi kadran, siyah seramik kasa/iskelet kadran, beyaz seramik kasa/mavi kadran (beyaz alt kadran) ve mavi seramik kasa/mavi kadran kombinasyonlarına sahipler. Yakın bir zamana kadar üretilen ve Royal Oak’ın en gözde versiyonlarından biri haline gelen siyah seramik kasalı ve siyah kadranlı versiyon ise artık üretilmiyor. Titanyum kasalı ve somon kadranlı model 300 adetle sınırlı sayı da üretilirken, diğer versiyonlar için herhangi bir üretim adeti kısıtlaması bulunmuyor. 

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-17.jpg audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-4.jpg

Saatlerin hepsi 41mm x 9,5mm ebatlarında kasalara sahipler. Yalnızca siyah seramik kasalı ve iskelet kadranlı versiyonun kalınlık değeri, iskelet kadranın standart serilere kıyasla daha kalın üretilmesinden dolayı 9,9mm. Tüm modellerin ön ve arka yüzlerinde safir kristal camlar bulunuyor. Modellerin su geçirmezlik değerleri 20 metre olarak belirtilmiş. Yani kolunuzda sürekli takvimli bir AP Royal Oak varsa el yıkarken oluşabilecek su sıçramalarından daha fazlası saatiniz için tehlikeli olabilir.

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-5.jpg

Modellerin kadranlarında, saat 12 yönünde ay ve artık yıl göstergeleri, saat 3 yönünde tarih ibresi, saat 6 yönünde ay fazı penceresi, saat 9 yönünde ise gün ibresi bulunuyor. Kadranı çerçeveleyen eğimli bezelden ise, merkezi ibre vasıtasıyla gösterilen, hafta takibi yapılıyor. Saatlerin tümünde, in-house geliştirilen ve üretilen otomatik Caliber 5134 (iskelet kadranlı versiyon için 5135) yer alıyor. Efsane Caliber 2121 baz alınarak üretilen bu incecik mekanizma, 374 parçadan oluşuyor. 29mm x 4,5mm ebatlarındaki mekanizma, 39 taşlı, saatte 19800vph çalışma frekansına ve 40 saatlik güç rezervine sahip.

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-6.jpg audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-7.jpg

Audemars Piguet’in sürekli takvimli modelleri arasında yer alan bir başka sıra dışı model ise Ultra-Thin takısıyla öne çıkıyor. İlk olarak 2018 yılının SIHH fuarında Research Development (RD) #2 olarak tanıtılan ve sonraki senede de seri üretim versiyonuna kavuşan model ailesi, 6,2mm’lik olağanüstü incelik değeriyle dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. 

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-18.jpg

Ultra-Thin modeli 41mm titanyum kasa ve titanyum bileziğe, ancak diğer modellerden farklı olarak platin bezele sahip. Yine safir kristal cam ve arka kapakla tamamlanan modelin su geçirmezlik değeri 20 metre. 

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-9.jpg

Royal Oak ailesinin imza tasarımlarından biri haline gelen “hobnail” kadrana ise bu modelde yer verilmemiş. Ultra-Thin modelinin kadranında yukarıdan aşağıya, sırasıyla ay fazı penceresi, solda gün, sağda ay ibreleri, hemen altında solda gündüz-gece, sağda artık yıl göstergeleri, onların da altında tarih göstergesi yer alıyor. 5 yıl süren bir geliştirme sürecinin sonucunda üretilen in-house otomatik Caliber 5133’den gücünü alan model, 2,9mm kalınlığında ve son derece komplike bir mekanizmaya ev sahipliği yapabilmenin haklı gururunu kullanıcısına yaşatıyor. 256 parçadan oluşan mekanizma, 37 taşlı, saatte 19800 titreşim değerine ve 40 saatlik güç rezervine sahip.

 audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-14.jpg audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-15.jpg

AP Royal Oak ailesinin, sürekli takvimli modelleri arasında bir model var ki apayrı bir inceleme başlığını hak ediyor. Huzurlarınızda Royal Oak serisinin en komplike modeli: Openworked Grande Complication.

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-11.jpg

44mm x 14,8mm ölçülerindeki bu canavar, titanyumdan üretilen kasaya ve bileziğe sahip. Grande Complication, adından da anlaşılacağı üzere, sürekli takvim, split-seconds özellikli kronograf ve minute repeater gibi yüksek saatçiliğin en önemli komplikasyonlarından üçünü tek bir kasaya sığdırabilmiş. Safir kristal cama ve arka kapağa sahip modelin su geçirmezlik değeri serinin diğer modellerinde olduğu gibi 20 metre ile sınırlandırılmış. 

audemars-piguet-royal-oak-x-perpetual-calendar-12.jpg

Royal Oak Openworked Grande Complication modeli, safir kristalden üretilen kadranında, hafta, ay fazı, tarih, gün, ay ve artık yıl bilgilerinin yanı sıra 30 dakikaya kadar sayım yapabilen, split-seconds özellikli kronografa da yer veriyor. Son olarak kasanın sol tarafına konumlandırılan butonun kaydırılmasıyla dakika tekrarlayıcı komplikasyonu çalışmaya başlıyor. 31,6mm x 8,6mm ölçülerinde, 648 parçadan oluşan, 52 taşlı, 19800vph frekansında çalışan ve 45 saat güç rezervine sahip otomatik Caliber 2885 ile hayat bulan modelin mekanizması, tek bir saat ustası tarafından monte ediliyor.
Benzer İncelemeler