alexa Aventi | A15 | Wraith | Saphite | Paraiba
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Aventi A15 Wraith Saphite™ Paraiba

Saat dünyasının egzotik isimlerinden Aventi, geleneksel saatçiliğin ikonik komplikasyonu Tourbillon’u modern zamanlara taşıyan yeni AH15 Saphite™ Paraiba modelini saat tutkunlarının beğenisine sunuyor.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-1.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-2.jpg

Gelişen teknolojinin yanında “farklı olmak” arzusuyla yanıp tutuşan saat meraklıların da etkisiyle popülerliği hızla artan egzotik saatler, bugün endüstrinin en nadide ve en yüksek fiyatlı ürün grubunu oluşturuyor. Bu ilginç segmentin arasında tecrübe ve bilgi birikimlerini bu alanda değerlendirmekten çekinmeyen köklü isimler olduğu kadar, dahi ve girişimci beyinlerin ortaya koyduğu genç markalar de yer alıyor. İşte Aventi de tam olarak bu markalardan biri…

2020 senesinde saat üretimi serüvenin başlayan markanın arkasında, genç iş insanı Hannu Siren yer alıyor. A-10 ve A-13 gibi modellerle egzotik saatlerin arasında kendine yer edinen marka bugün yepyeni model ile bir kez daha saat tutkunlarının karşısına çıkıyor.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-5.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-56.jpg

Süper spor otomobillerin bol fasetli ve fütüristtik tasarımlarından ilham alan Aventi, yeni modeli AH15 Saphite™ Paraiba ile bu konseptin rafine örneğine hayat veriyor.

Sadece tasarımsal manada değil malzeme ve teknoloji olarak da süper spor otomobilleri andıran bu yeni modele gelin yakından bakalım… 

Yeni model 44mm x 49mm x 14.5mm ölçülerinde tasarlanmış ve cesur tasarımıyla gözlerden saklamanın neredeyse imkansız olduğu, gösterişli bir kasa ile geliyor. Kasa malzemesi olarak markanın patentli alaşımı SaphiteTM kullanılıyor. Köşeli hatları tasarım dilinin merkezine oturtan Aventi, yeni modeli için geliştirdiği kasada tam 124 köşe ve 92 faset kullanıyor. Kağıt üzerinde üretimi imkansız gibi görünen bu tasarımı pratiğe dökersek, “bileğinizde dev bir elmas taşıdığınızı hayal edin” dememiz yerinde olur diye düşünüyoruz. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-10.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-11.jpg

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-12.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-13.jpg

Bu inanılmaz kasanın ortaya çıkması için farklı aşamalardan oluşan yoğun bir üretim süreci takip ediliyor. 1. bölümde markaya patentli SaphiteTM malzeme elde ediliyor. Doğada bulunan farklı elementlerin sanayi tipi bir fırında eritilip alaşım hazırlanıyor. Dört haftalık kürleşme sürecinin ardından 2. bölüm olan malzemenin işlenebilir hale gelme kısmı başlıyor. Kristal hale gelen malzeme elektroerezyon makinesi ile kasa yapımına uygun ölçülerde kesiliyor. 3. bölümde ise kasanın ana hatlarıyla ortaya çıkabilmesi için 6 farklı elmas uç kullanan 5 akslı CNC makinesi devreye giriyor. 0.01mm toleransla işlenen kasa, 4. aşamada tamamen elle parlatılarak son haline geliyor. Kasanın birleştirilmesi için ise 9 adet çelik vida kullanılıyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-14.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-15.jpg

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-16.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-17.jpg

Modelin geneline hakim olan köşeli ve elmas görünümlü tasarım dili, kadranda da devam ediyor. Kasayı oluşturan SaphiteTM malzemenin mavi tonu ile uyumlu siyah ve gümüş bileşenlerden oluşan kadran, modelin modern ve sıra dışı tasarımını öne taşıyor. Kadranın saat 6 hizasında ise, Tourbillon eşapman yer alıyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-18.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-19.jpg

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-26.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-25.jpg

Yeni modelin içinde, markanın Caliber GT-01S adını verdiği mekanizma yer alıyor. Markanın kasayı tasarlayıp üretirken gösterdiği özeni mekanizma kısmında da devam ettirdiğini anlamak için, mekanizmanın teknik detaylarını okumak bile yetiyor.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-20.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-21.jpg

Tourbillon eşapmanlı mekanizma, La Chaux-de-Fonds / İsviçre’de üretiliyor. 31.8mm x 6.5mm ölçülerinde tasarlanan mekanizma, toplamda 68 parçadan oluşuyor. TEC Ebauches ortaklığıyla işlenen ana plaka Grado 5 ultra-hafif titanyum alaşımından yapılıyor. Ana gövdenin yüzeyine perlage uygulanırken mekanizmanın tüm sert köşeleri elle pahlanıp yuvarlatılıyor. La Chaux-de-Fonds / İsviçre’de tamamlanan montaj aşamasının ardından tüm mekanizmalar tek tek saat ustası Olivier Mory tarafından kontrol ediliyor. 3Hz (21.600vph) frekansında çalışan elden kurmalı mekanizma tam kurulumda 4 gün/105 saat güç rezerv süresi sunuyor. 5000 G’ye kadar şok dayanımı sağlayan mekanizma, 2000 Gauss’a kadar olan manyetik ortamlardan da etkilenmiyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-22.jpg

Özgün modele eşlik edecek kauçuk kayış da yine bir dizi ileri teknoloji ürünü malzeme ve işlemler ile son halini alıyor. Beyaz renkli FKM kauçuktan imal edilen kayış, geniş açılı V formundaki kanallarıyla markanın logosuna gönderme yapıyor. İç kısmında kabartma Aventi yazısının bulunan kayış Grado 5 titanyum ve 316L paslanmaz çelik malzemelerden üretilmiş, kelebek toka ile bileğe sabitleniyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-23.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-24.jpg

Dünya lansmanı bugün gerçekleşen Aventi AH15 Saphite™ Paraiba için net liste fiyatı henüz bilinmiyor ancak üretici firmanın verdiği bilgiye göre 25000 CHF civarında olması bekleniyor. 

Benzer İncelemeler