alexa Aventi | AH15 | Saphite | Paraiba | Tourbillon
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Aventi AH15 Wraith Saphite™ Paraiba Tourbillon Rekor Fiyata Satıldı!

Saat dünyasının egzotik isimlerinden Aventi’nin ses getiren yenilikçi modeli AH15 Wraith Saphite™ Paraiba, ünlü müzayede evi Sotheby's tarafından düzenlenen açık arttırmada rekor fiyatla şanslı sahibinin oldu.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-10.jpg 

Butik markanın 2022 senesinde tanıttığı Aventi AH15 Wraith Saphite™ Paraiba Tourbillon, yenilikçi tasarımı, patentli malzemeleri ve kusursuz teknolojisi ile horolojinin yenilikçi yönünü başarıyla temsil etmiş, otoritelerden de büyük beğeni toplamıştı. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-11.jpg 

Sotheby' tarafından düzenlenen ve 150’den fazla ürünün listelendiği açık arttırmada 25.000 USD taban fiyatı ile başlayan Aventi AH15 Wraith Saphite™ Paraiba Tourbillon, kısa zamanda tahmini satış rakamı 50.000 USD’a ulaştı. Açık arttırmanın final rakamı ise, taban fiyatının
üç katına yaklaşan 70.000 USD olarak belirlendi.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-13.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-12.jpg

Yatırım beklentilerinin beslediği, ticari kaygılar güdülerek tercih edilen Hype modellerin aksine, bu tür yenilikçi modellerin dünyaca ünlü müzayede evlerinin düzenlediği açık arttırmalarda böylesine ilgi görmesi ise, gerçek horoloji tutkunlarının varlığını bizlere bir kez daha hatırlatan anlamlı bir gelişme oldu. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-14.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-15.jpg

Yakın zamanda bir video inceleme ile Horobox TV ekranlarında konuk etmeyi planladığımız Aventi AH15 Wraith Saphite™ Paraiba Tourbillon modeline dair tüm detayları, gelin birlikte inceleyelim. 

Gelişen teknolojinin yanında “farklı olmak” arzusuyla yanıp tutuşan saat meraklıların da etkisiyle popülerliği hızla artan egzotik saatler, bugün endüstrinin en nadide ve en yüksek fiyatlı ürün grubunu oluşturuyor. Bu ilginç segmentin arasında tecrübe ve bilgi birikimlerini bu alanda değerlendirmekten çekinmeyen köklü isimler olduğu kadar, dahi ve girişimci beyinlerin ortaya koyduğu genç markalar de yer alıyor. İşte Aventi de tam olarak bu markalardan biri…

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-16.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-17.jpg 

2020 senesinde saat üretimi serüvenin başlayan markanın arkasında, genç iş insanı Hannu Siren yer alıyor. A-10 ve A-13 gibi modellerle egzotik saatlerin arasında kendine yer edinen marka bugün yepyeni model ile bir kez daha saat tutkunlarının karşısına çıkıyor.

Süper spor otomobillerin bol fasetli ve fütüristtik tasarımlarından ilham alan Aventi, yeni modeli AH15 Wraith Saphite™ Paraiba ile bu konseptin rafine örneğine hayat veriyor.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-28.jpg 

Sadece tasarımsal manada değil malzeme ve teknoloji olarak da süper spor otomobilleri andıran bu yeni modele gelin yakından bakalım…

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-56.jpg

Yeni model 44mm x 49mm x 14.5mm ölçülerinde tasarlanmış ve cesur tasarımıyla gözlerden saklamanın neredeyse imkansız olduğu, gösterişli bir kasa ile geliyor. Kasa malzemesi olarak markanın patentli alaşımı SaphiteTM kullanılıyor. Köşeli hatları tasarım dilinin merkezine oturtan Aventi, yeni modeli için geliştirdiği kasada tam 124 köşe ve 92 faset kullanıyor. Kağıt üzerinde üretimi imkansız gibi görünen bu tasarımı pratiğe dökersek, “bileğinizde dev bir elmas taşıdığınızı hayal edin” dememiz yerinde olur diye düşünüyoruz. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-2.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-1.jpg

Bu inanılmaz kasanın ortaya çıkması için farklı aşamalardan oluşan yoğun bir üretim süreci takip ediliyor. 1. bölümde markaya patentli SaphiteTM malzeme elde ediliyor. Doğada bulunan farklı elementlerin sanayi tipi bir fırında eritilip alaşım hazırlanıyor. Dört haftalık kürleşme sürecinin ardından 2. bölüm olan malzemenin işlenebilir hale gelme kısmı başlıyor. Kristal hale gelen malzeme elektroerezyon makinesi ile kasa yapımına uygun ölçülerde kesiliyor. 3. bölümde ise kasanın ana hatlarıyla ortaya çıkabilmesi için 6 farklı elmas uç kullanan 5 akslı CNC makinesi devreye giriyor. 0.01mm toleransla işlenen kasa, 4. aşamada tamamen elle parlatılarak son haline geliyor. Kasanın birleştirilmesi için ise 9 adet çelik vida kullanılıyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-26.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-27.jpg

Modelin geneline hakim olan köşeli ve elmas görünümlü tasarım dili, kadranda da devam ediyor. Kasayı oluşturan SaphiteTM malzemenin mavi tonu ile uyumlu siyah ve gümüş bileşenlerden oluşan kadran, modelin modern ve sıra dışı tasarımını öne taşıyor. Kadranın saat 6 hizasında ise, Tourbillon eşapman yer alıyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-18.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-19.jpg

Yeni modelin içinde, markanın Caliber GT-01S adını verdiği mekanizma yer alıyor. Markanın kasayı tasarlayıp üretirken gösterdiği özeni mekanizma kısmında da devam ettirdiğini anlamak için, mekanizmanın teknik detaylarını okumak bile yetiyor.

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-20.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-21.jpg

Tourbillon eşapmanlı mekanizma, La Chaux-de-Fonds / İsviçre’de üretiliyor. 31.8mm x 6.5mm ölçülerinde tasarlanan mekanizma, toplamda 68 parçadan oluşuyor. TEC Ebauches ortaklığıyla işlenen ana plaka Grado 5 ultra-hafif titanyum alaşımından yapılıyor. Ana gövdenin yüzeyine perlage uygulanırken mekanizmanın tüm sert köşeleri elle pahlanıp yuvarlatılıyor.  Tüm mekanizmalar La Chaux-de-Fonds / İsviçre’de montajlanıyor. 3Hz (21.600vph) frekansında çalışan mekanizma tam kurulumda 4 gün/105 saat güç rezerv süresi sunuyor. 5000 G’ye kadar şok dayanımı sağlayan mekanizma, 2000 Gauss’a kadar olan manyetik ortamlardan da etkilenmiyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-22.jpg

Özgün modele eşlik edecek kauçuk kayış da yine bir dizi ileri teknoloji ürünü malzeme ve işlemler ile son halini alıyor. Beyaz renkli FKM kauçuktan imal edilen kayış, geniş açılı V formundaki kanallarıyla markanın logosuna gönderme yapıyor. İç kısmında kabartma Aventi yazısının bulunan kayış Grado 5 titanyum ve 316L paslanmaz çelik malzemelerden üretilmiş, kelebek toka ile bileğe sabitleniyor. 

aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-23.jpg aventi-a15-wraith-saphite-paraiba-tourbillon-24.jpg

Benzer İncelemeler