alexa 116610 | 116600 | 116660 | Submariner | Seadweller | Deepsea | Oyster | Rolex | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Üç Modern Rolex Dalgıç Saatinin Mücadelesi

Dalgıç saatleri denildiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Rolex, ünlü modelleri Submariner (116610LN), Sea-Dweller 4000 (116600), ve Deep Sea (116660) ile detaylı karşılaştırma haberimize konuk oldu.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_1.jpg

Rolex’in Oyster Perpetual kategorisinden üç kralla (ya da daha doğru bir deyişle bir kral iki prens ile) beraberiz. Dünyanın ilk dalgıç saati unvanına sahip, çok yönlülüğü ve tasarımıyla yılların efsanesi Submariner (Ref. 116610LN), onun profesyonel aktivitelere uygun ancak ölçüleriyle günlük kullanım konforundan da taviz vermeyen kardeşi Sea-Dweller 4000 (Ref. 116600) ve son olarak Rolex dalgıç saatlerinin efendisi Deep Sea (Ref. 116660).

deepseaseadweller_submariner_seadweller_4.jpg deepseaseadweller_submariner_seadweller_18.jpg

Rolex 2008 yılında tamamen yenilediği Submariner koleksiyonunun çelik üyesi 116610LN’yi 2010 yılı Baselworld saat fuarında tanıtmıştı. Tam 3900 metre su geçirmezliğe sahip, 44mm çapıyla Rolex standartlarına göre oldukça büyük bir saat olan Deep Sea ise 2008 yılında tanıtılmıştı. Hem görsel hem de teknik açıdan birbirinden oldukça farklı bu iki saatin arasına konumlandırılabilecek ara bir model ihtiyacı, her zamankinden daha fazlaydı. Rolex çareyi, eski Sea-Dweller modelini güncellenmiş teknik özellikleri ve tasarımıyla 2014 yılında yeniden sunmakta buldu.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_14.jpg

Üç saat de markaya ve modellerine hâkim olmayan biri için ilk bakışta oldukça benzer bir görünüme sahip. Detaylara inildiğinde ortaya çıkan farklar ve koldaki his ise bambaşka.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_7.jpg

Her üç saat de Grado 904 sınıfı çelik kasa ve bileziğe sahip. Hepsinin camı sentetik safir kristalden üretilmiş ve hiçbirinde AR kaplama bulunmuyor(Submariner için, tarih büyüteci altında kalan kısım hariç). Saatlerin mekanizmaları da aynı... Yıllar içinde mükemmelleştirilmiş, in-house Caliber 3135, 31 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve 50 saat güç rezervine sahip. Saatlerin hepsi kronometre (COSC) sertifikası taşıyor. COSC tarafından istenen hassasiyet kıstası günlük +6/-4 olsa da, testimize katılan saatlerin hepsi günlük +2/-2 saniye aralığında çalışarak olağanüstü bir performans sergilediler. Tüm modellerin indeks ve kollarında, görünürlüğü çok yüksek mavi renkli fosfor malzemesi (Chromalight) bulunuyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_16.jpg

Gelelim farklara... Öncelikle saatlerin boyutları birbirlerinden tamamen farklı. Submariner ve Sea-Dweller’ın çapları aynı olsa da (40mm), kasa oranlarından dolayı Sea-Dweller daha küçük görünüyor. Bu durumda kısa ve daha ince boynuzların payı büyük. Ayıca Sea-Dweller’ın kurma kolu koruma etrafındaki kasa çıkıntıları da daha ince. Deep Sea ise 44mm’lik çapıyla kolda oldukça heybetli bir görüntü sergiliyor. Saatlerin kalınlıkları arasında da oldukça fark var. Submariner 300 metrelik su geçirmezlik değeriyle grubun en incesi (13mm), Sea-Dweller ise 1220 metre su geçirmezlik değeriyle ortanca üye (15.5mm). Deep Sea ise 3900 metrelik su basıncı direnciyle bir hayli kalın (17.7mm).

deepseaseadweller_submariner_seadweller_9.jpg deepseaseadweller_submariner_seadweller_12.jpg

Saatlerin camları da farklılıkları pekiştirir nitelikte. Submariner düz ve nispeten ince bir cama sahip ve diğer modellerden farklı olarak tarih penceresinin üzerinde 2.5X büyütme sağlayan bir mercek bulunuyor. Sea-Dweller’ın camı ise çok daha kalın ve üst yüzeyde kavisli kenarlara sahip, bezelden daha yukarıda kalacak şekilde konumlandırılmış. Deep Sea’nin camı bambaşka bir forma sahip. Dışbükey bombesi ile kadranda bir nevi mercek etkisi yaratıyor. Bu bombenin sebebi ise formdan ziyade fonksiyon amaçlı. Saatin yüksek su geçirmezlik değeriyle uyumlu bir tasarım tercih edilmiş. Saatlerin kadranları arasında ufak farklar bulunuyor. Submariner’ın kadranı parlak yüzey formuna sahipken, Sea-Dweller ve Deep Sea’nin kadran yüzeyleri mat tasarlanmış.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_22.jpg

Saatlerin arka kapakları su geçirmezlik derecelerine göre farklı kalınlıklarda ve malzemelerde imal edilmiş. Submariner için nispeten ince ve yazısız bir kapak kullanılırken, Sea-Dweller’daki kapak daha kalın ve etrafında modele özgü yazılar bulunuyor. Deep Sea modelinde ise hem saati hafifleştirmek hem de mukavemetini artırmak amacıyla Grado 5 titanyum orta bölmeli çelik arka kapak kullanılmış. Yine bu kapağın çerçevesinde de yazılar bulunuyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_16.jpg

Saatlerin bezelleri siyah seramikten üretilmiş. Submariner’da dakika sayaçları ilk 15 dakika için birer birer sonraki dakikalar için ise beşer beşer atlıyor. Diğer iki saattin bezelinde ise her bir dakikaya karşılık gelen indeksler bulunuyor. İlk 15 dakikaya karşılık gelen indeksler daha uzun tasarlanmış.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_20.jpg deepseaseadweller_submariner_seadweller_5.jpg

Saatler profesyonel dalgıç saati olarak lanse edildiklerinden oldukça zorlayıcı testlere maruz bırakılıyorlar. Bu test standartlarına göre her saat belirtilen su geçirmezlik değerinin %25 üzerinde basınca dayanıklı olması gerekiyor. Dolayısıyla Submariner 375 metre, Sea-Dweller 1525 metre, Deep Sea ise 4875 metre su basıncına dayanacak şekilde üretiliyor. Submariner için gerekli olmasa da, Sea-Dweller ve Deep Sea bu derinliklere indikten sonra sağ salim yüzeye çıkabilmeleri için helyum çıkış vanasına ihtiyaç duyuyorlar.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_15.jpg deepseaseadweller_submariner_seadweller_3.jpg

Saatlerin kolda yarattığı hisler de elbette bambaşka. Submariner, düşük ağırlık değeri (155 gram) ve ince arka kapağıyla gruptaki en konforlu saat unvanına sahip. Sea-Dweller’ın ağırlığı da Submariner’e kıyasla rahatsız edici ölçüde yüksek değil (165 gram) ancak arka kapağının yüksekliğinden dolayı bilekte biraz daha havada duruyor. Deep Sea ise 215 gramlık ağırlığı ve kalın kasasıyla boyutlarından beklenmeyecek ölçüde rahat olsa da, diğer saatlerle kıyaslanınca geride kalmaktan kurtulamıyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_19.jpg

Submariner ve Sea-Dweller’da 20mm boynuz genişliğinden başlayıp 16mm’ kadar incelen bir bilezik ve katlanır klips kullanılmış. Deep Sea ise 21mm boynuz genişliğine sahip. Her üç saatin klipsinde de hassas ayar imkânı veren mekanizmalar yer alıyor. Deep Sea’nin mekanizması diğer iki saate kıyasla çok daha modern ve hızlı ayarlanabilir şekilde tasarlanmış. Sea-Dweller ve Deep Sea modellerinde Submariner bileziğine ilaveten üç parçalı katlanabilir uzatma aparatı eklenmiş. Saatin dalgıç kıyafeti üzerine takılabilmesi için eklenen bu aparat, yaklaşık 1.5 bakla uzunluğunda ve esnemeyen yapısından dolayı konfor konusunu olumsuz etkileyebiliyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_2.jpg

Saatlerin fiyatları da su geçirmezlik değerleriyle doğru orantılı şekilde artıyor. Submariner 7550€ fiyatıyla grubun en hesaplısıyken, Sea-Dweller 9200€, Deep Sea ise 10600€ etiketle satışa sunuluyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_23.jpg

Bu üç model arasında tercih yapacakların kararını etkileyecek tek faktörün kişisel beğenileri olduğuna eminiz zira bütün saatler ortalamanın çok çok üzerinde bir kalite ve şıklığa sahipler.

Benzer İncelemeler