alexa 116610 | 116600 | 116660 | submariner | seadweller | deepsea | Oyster | Rolex
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baba, Oğul, Torun & 3 Silahşörler

rolex-logo.jpg

Rolex Submariner 116610, Rolex Sea Dweller 4000 116600, Rolex Deep Sea 116660 Karşılaştırması

Rolex’in Oyster Perpetual kategorisinden 3 kralla(ya da daha doğru bir deyişle 1 kral 2 prens demeliyiz) beraberiz. Dünyanın ilk dalgıç saati ünvanına sahip, versatilliği ve tasarımıyla yılların efsanesi Submariner(ref. 116610), onun profesyonel kullanıma daha uygun ancak ölçüleriyle günlük kullanım konforundan da taviz vermeyen kardeşi Sea Dweller 4000(ref. 116600) ve son olarak Rolex dalgıç saatlerinin steroidli üyesi, teknik imkanların sonuna kadar zorlayan Deep Sea(ref. 116660).

deepseaseadweller_submariner_seadweller_1.jpg

Rolex 2008 yılında tamamen yenilediği Submariner koleksiyonunun çelik üyesi 116610LN’yi 2010 yılıı Baselworld fuarında tanıtmıştı. 3900 metre su geçirmezliğe sahip 44mm çapıyla Rolex standartlarına göre oldukça büyük ebatlı Deepsea modeli ise 2008 yılında tanıtılmıştı. Hem görsel hem de teknik açıdan birbirinden oldukça farklı bu iki saatin arasına konumlandırılabilecek bir ara model ihtiyacı her zamankinden daha fazlaydı. Çareyi Rolex, eski Sea Dweller modelini güncellenmiş teknik özellikleri ve tasarımıyla 2014 yılında piyasaya sunmakta buldu.

3 saat de markaya ve modellerine hakim olamayan biri için ilk bakışta oldukça benzer bir görünüme sahip. Detaylara inildiğinde ortaya çıkan ayrımlar ve koldaki his ise bambaşka.

Her 3 saat de 904 sınıfı çelik kasa ve bileziğe sahip. Hepsinin camı sentetik safir kristalden üretilmiş ve AR kaplama bulunmuyor(Submariner için tarih büyüteci altında kalan kısım hariç). Saatlerin mekanizmaları da aynı, yıllar içinde mükemmelleştirilmiş, in-house kalibre 3135, 31 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve 50 saat güç rezervine sahip. Saatlerin hepsi kronometre(COSC) sertifikasına sahip. COSC tarafından istenen hassasiyet kriteri günlük +6, -4 aralığı olsa da testimize katılan saatlerin hepsi günlük +2, -1 saniye aralığında değer vererek olağanüstü bir performans sergilediler. Saatlerin hepsi indekler ve kollarda görünürlüğü çok yüksek mavi renkli luminovaya sahipler.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_14.jpg

Gelelim farklara. Öncelikle saatlerin boyutları birbirlerinden tamamen farklı. Submariner ve Sea Dweller’ın çapları aynı olsa da(40mm) kasa oranlarından dolayı Sea Dweller daha küçük görünüyor. Bu görüntüde kısa ve daha ince boyuzların payı büyük. Ayıca Sea Dweller’ın kurma kolu koruma etrafındaki kasa çıkıntıları da daha ince. Deepsea ise 44mm’lik çapıyla kolda oldukça heybetli bir görüntü sergiliyor. Saatlerin kalınlıkları arasında da oldukça fark var. Submariner 300 metrelik su geçirmezlik değeriyle grubun en incesi(13mm), Sea Dweller ise 1220 metre(4000 feet) su geçirmezlik değeriyle ortanca üye(15.5mm). Deepsea ise 3900 metrelik değeriyle bir hayli kalın(17.7mm).

deepseaseadweller_submariner_seadweller_7.jpg

deepseaseadweller_submariner_seadweller_4.jpg

Saatlerin camları da farklılıkları pekiştirir nitelikte. Submainer düz ve nispeten ince bir cama sahip, cam bezelden dışarı taşmıyor. Diğer modellerden farklı olarak tarih penceresinin üzerinde 2.5 büyütme sağlayan bir mercek bulunuyor. Sea Dweller’ın camı ise düz ancak çok daha kalın ve üst yüzeyde kavisli kenarlara sahip, bezelden daha yukarıda kalacak şekilde konumlandırılmış. Deepsea’nin camı bambaşka bir forma sahip. Dışbükey bombesi ile kadranda bir nevi mercek etkisi yaratıyor. Bu bombenin sebebi ise formdan ziyade fonksiyon amaçlı. Saatin yüksek su geçirmezlik değeriyle baş edebilecek şekilde bombeli cam kullanılmış. Saatlerin kadranları arasında ufak farklar bulunuyor. Submariner ve Deepsea’nin kadranları parlak siyahken Sea Dweller’ın kadran rengi daha mat tonlarında bir siyah seçilmiş.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_9.jpg

Saatlerin arka kapakları su geçirmezlik derecelerine göre farklı kalınlıklarda ve malzemelerde imal edilmiş. Submariner için nispeten ince ve yazısız bir kapak kullanılırken, Sea Dweller’daki versiyon daha kalın ve etrafında modele özgü yazılar bulunuyor. Deepsea’de ise hem saati hafifleştirme hem de mukavemetini artırmak amacıyla 5. Derece titanyum arka kapak kullanılmış, yine Sea Dweller’da olduğu gibi çerçevesinde yazılar bulunuyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_16.jpg

Saatlerin bezelleri siyah seramikten üretilmiş. Submariner’da dakika sayaçları ilk 15 dakika için birer birer sonraki dakikalar için ise beşer beşer atlıyor. Diğer iki saatte de bezelde her dakikaya karşılık indeksler bulunuyor. İlk 15 dakikaya karşılık gelenler daha uzun tasarlanmış.

Saatler profesyonel dalgıç saati olarak lanse edildiklerinden oldukça sıkı testlere maruz bırakılıyorlar. Bu test standartlarına göre her saat belirtilen su geçirmezlik değerinin %25 üzerinde basınca dayanıklı olması gerekiyor. Dolayısıyla Submariner 375 metre, Sea Dweller 1525 metre, Deepsea ise 4875 metre su basıncına dayanacak şekilde üretiliyor. Submariner için gerekli olmasa da Sea Dweller ve Deepsea’nin bu derinliklere indikten sonra sağ salim yüzeye çıkabilmeleri için helyum vanasına ihtiyaç duyuyorlar. Her iki saat de kasanın sol yanında otomatik helyum vanasına sahipler.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_12.jpg

Saatlerin koldaki hisleri de elbette birbirinden farklı. Submariner düşük ağırlık değer(155 gram) ve ince arka kapağıyla gruptaki en konforlu saat ünvanına sahip. Sea Dweller’ın ağırlığı da Submariner’e kıyasla rahatsız edici ölçüde yüksek değil (165 gram) ve arka kapağının yüksekliğinden dolayı bilekte biraz daha havada duruyor ancak bu durum da herhangi bir konforsuzluğa yol açmıyor. Deepsea ise 215 gramlık ağırlığı ve kalın kasasıyla boyutlarından beklenmeyecek ölçüde rahat ancak diğer saatlerle kıyaslanınca geride kalmaktan kurtulamıyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_20.jpg deepseaseadweller_submariner_seadweller_5.jpg deepseaseadweller_submariner_seadweller_18.jpg

Submariner ve Sea Dweller’da 20mm boynuz genişliğinden başlayıp 16mm’ kadar incelen bir bilezik ve toka kullanılmı. Deepsea ise 21mm boynuz genişliğine sahip. Her 3 saat de tokalarında hassas ayar imkanı veren mekanizmalara sahipler. Deepsea’nin mekanizması diğer iki saate kıyasla çok daha komplike ve hızlı ayarlanabilir şekilde tasarlanmış. Sea Dweller ve Deepsea modellerinde Submariner bileziğine ilaveten 3 parçalı katlanabilir dalgıç kıyafeti üzerine takılabilmesi için uzatma aparatı eklenmiş. Yaklaşık 1.5 bakla uzunluğundaki bu aparat esnemez yapısından dolayı günlük kullanımda bazı kişilere sorun çıkarabiliyor.

deepseaseadweller_submariner_seadweller_15.jpg

deepseaseadweller_submariner_seadweller_3.jpg

deepseaseadweller_submariner_seadweller_2.jpg

Saatlerin fiyatları da su geçirmezlik değerleriyle doğru orantılı şekilde artıyor. Submariner 7550€ fiyatıyla grubun en hesaplısı, Sea Dweller 9200€ etikete sahip, Deep Sea ise 10600€’dan satılıyor. Bu 3 model arasında tercih yapacakların ise kararının etkileyecek tek faktörün kişisel beğenileri olduğuna eminiz zira bütün saatler ortalamanın çok çok üzerinde bir kalite ve görselliğe sahipler. 

deepseaseadweller_submariner_seadweller_19.jpg

deepseaseadweller_submariner_seadweller_23.jpg

deepseaseadweller_submariner_seadweller_22.jpg
Benzer İncelemeler