alexa Stainless Steel | Kelvin | Trainmaster | Ball | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ball Trainmaster Kelvin Stainless Steel

ball_logo.jpg

Saat endüstrisinde özellikle fosfor için kullandığı trityum tüpleri ile tanınan butik marka Ball, içerisinde klasik bir termometre modülü barındıran modeli Trainmaster Kelvin’in paslanmaz çelik versiyonunu saat severlerin beğenisine sundu.

İsmini, mutlak sıfır noktasını bulan bilim insanı/fizikçi Lord Kelvin’den alan modelin içerisinde bir termometre modülü yer alıyor. Sıcaklık değerlerindeki değişimleri ise saat 6 noktasında yer alan skaladan takip etmek mümkün.

Mekanizma üreticileri arasında haklı bir üne sahip Soprod tarafından geliştirilen Caliber RR1601’in temelleri saat endüstrisinin yakından tanıdığı ETA 2892 üzerinde duruyor. Soprod’un yaptığı çeşitli iyileştirmelerin yanında içerisinde bir de eski usül termometre modülüne yer veren RR1601 görevini başarıyla yerine getiriyor.

Ball-Watch-Trainmaster-Kelvin-2.jpg

Termometre modülünden bahsederken eski usül dememin nedenini, modülün ısı farklılıklarına tepki veren kısmının ince metal bir bant ve uzunlamasına yerleştirilmiş iki adet ısı değişikliklerine duyarlı alaşımdan yapılmış parçalardan oluşuyor olması. Spiral formunda bir bağlantı ile mekanizmanın üzerinde bulunan özel plakaya yerleştirilen bu düzenek, iki parçanın ısıya göre değişen genleşme hareketleri ile çalışıyor.

Ball, ürettiği bu ilginç modelin bölgesel ölçü birimi farklılıklarına duyarsız kalmasını da istememiş ve saati Santigrat veya Fahrenheit cinsinden sıcaklık değeri gösterebilen iki farklı kadran ile tasarlamış. Modelin içinde yer alan termometrenin ölçüm değerleri ise -35°C / 45°C veya -31°F / 113°F şeklinde ayarlanmış.

Haberin başlığında da belirttiğimiz üzere saatin kasası paslanmaz çelikten üretilmiş.39.5mm çapıyla, özellikle diğer termometre özellikli saatler düşünüldüğünde, kompakt sayılabilecek kasa markanın klasikleşmiş tasarım detaylarını fazlasıyla bünyesinde barındırıyor.

Ball-Watch-Trainmaster-Kelvin-1.jpg

Kollarda ve saat markörlerinde ise markanın sembolleşmiş özelliklerinden trityum gaz tüpleri yer alıyor. Saat endüstrisinde fosfor anlamında kullanılan en güçlü malzemelerden biri olan trityum tüplerinin ışıma yoğunluğu gerçekten muazzam. Bunun en önemli sebebi de şüphesiz trityum’un klasik SuperLuminova aplikasyonlarında olduğu gibi ışıma öncesi gereken enerjiyi toplayabilmek için harici bir ışık kaynağına ihtiyaç duymuyor olması. Trityum radyoaktif yapısı sayesinde kendinden ışıma özelliğine sahip. Bu arada trityum’un da bir zayıf noktası var elbette. Bu radyoaktif materyal, yaklaşık 12 yıl içerisinde yarı ömrünü tamamlamış oluyor yani ışıma performansı bu süre zarfında yarıya düşüyor.

Ball-Watch-Trainmaster-Kelvin-3.jpg

Ball Trainmaster Kelvin Stainless Steel modeli için ABD liste fiyatı USD3599 ila USD4800 arasında değişiyor. Aynı modelin 18K pembe altın modeli ise USD8500 fiyat etiketi ile satışa sunuluyor.

Benzer İncelemeler