alexa 10269 | Classima | Baume&Mercier | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume et Mercier Classima Ref.10269

baume-mercier-logo-new.jpg

İsviçre Saat Endüstrisi’nin köklü isimlerinden Baume et Mercier, kadın kullanıcılara yönelik geniş ürün yelpazesinden Classima Ref.10269 modeli ile inceleme köşemizin konuğu oldu

Saat dünyasının erkek egemen bir yapıya sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek. Özellikle konu horolojinin sınırlarına geçtiğinde, mekaniğin hemen her alanına ilgi duyan erkekler bu başlığı da domine ediyor. Ancak özellikle son on yıl içerisinde kadın kullanıcıları hedefleyen koleksiyonlarda yaşanan ciddi gelişmeler de gözden kaçmıyor. Saatlerle ilgili her mecranın en az bir kere yer verdiği “erkek saati takan kadınlar “ başlığına konu trend ile ilk sinyallerini gönderen bu değişim rüzgârı, artık sektörün pek çok önde gelen firması tarafından ciddi şekilde takip ediliyor.

Saat dünyasında yaşanan bu değişikliklerin, konuyla ilgili paylaşım yapan mecraların kullanıcı profillerinde yarattığı etkiyi de görmek mümkün. Horobox’ın kadın takipçileri her geçen gün artmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz on yılda yaşanan gelişmelere baktığımızda küçük ebatlı, çoğu zaman pilli mekanizmalara sahip ve kıymetli metal veya taşlarla sunulan aksesuar temalı saatlerin yerini mekanik kalibreler ve farklı fonksiyonlar ile donatılmış, güçlü hatlara ve iddialı ebatlara sahip modellere bıraktığını görüyoruz.

Bu gelişmeleri yakından takip eden ve güçlü geçmişinden gelen tecrübesi sayesinde fikir aşamasından bitmiş ürüne hızlı bir şekilde geçiş yapabilen markalardan Baume et Mercier, kadınlara yönelik pek çok başarılı modelden oluşan geniş ürün yelpazesiyle ön plana çıkan markalar arasında yerini alıyor.

Baume et Mercier Classima Koleksiyonu

2015 yılında yenilenen yüzüyle saat severlerin beğenisine sunulan Classima Koleksiyonu, köklü markanın zarif ve zamana meydan okuyan tasarımlarını modern çizgilerle harmanlayan birbirinden güzel modellere ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonda, 31,5mm çapında kompakt saatlerin yanı sıra 36,5mm çap ölçüsüyle hem zarif hem de sportif karakterleri bir arada sunabilen modeller de yer alıyor. Parlatılmış paslanmaz çelik, 18K geçme pembe altın ( bi-color modellerde ) ve pırlanta bezeli modellere yer veren Classima Koleksiyonu’nda beyaz veya sedef seçeneklerinden oluşan Guilloché desenli kadranlar da kadın saatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Baume-et-Mercier-Classima-collection.jpg

Baume et Mercier Classima Ref. 10269

İncelemeye konu modelimiz 31,5mm çapa sahip ve tamamı parlatılmış paslanmaz çelik kasada sunuluyor. Bi-color olarak geçen saatin bezel ve bileziğinde 18K geçme pembe altın kullanılmış. Yeri gelmişken “geçme altın” kavramından da kısaca bahsedelim. Altın olmayan bir parçanın üzerine uygulanan bir kaplama yöntemi olarak özetleyebileceğimiz bu işlemin PVD ve DLC proseslerinden en bariz farkı, altından yapılmış ince bir plakanın kaplanacak parçanın üzerine basınçla sabitleniyor olması. Altın kaplama işlemleri arasında en sağlam ve uzun ömürlü yöntem olarak kabul edilen bu tekniğin maliyet açısından da en pahalısı olduğunu hatırlatarak incelememize devam edelim.

Baume-Mercier-Classima-10269-2-.jpg

Saatin ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. Sade ancak işlevsel kadran için ise beyaz renk tercih edilmiş. Akrep, yelkovan, saniye kolu ve Romen rakamı indeksler de bezel ve bilezikte yer alan pembe altın parçalarla uyumlu olacak şekilde yine pembe altın tonunda tasarlanmış.

Baume-Mercier-Classima-10269-10-.jpg

Merkez kısmına eklenen SunRay (güneş ışığı) deseni ile beyaz rengin durağan görüntüsü bertaraf edilmiş ve kadrana hareket kazandırılmış. Saat üç noktasında ise kadranın genel bütünlüğü ile uyum içinde tasarlanan zarif tarih penceresine yer verilmiş.

Baume-Mercier-Classima-10269-6-.jpg

Saatin ayar tepesi paslanmaz çelikten üretilmiş. Mat ve parlak yüzeyleri bir arada sunan ayar tepesi geniş tasarlanan çapı ile ergonomik bir forma kavuşturulmuş.

Baume-Mercier-Classima-10269-5-.jpg

Saatin arka kapağı da paslanmaz çelikten üretilmiş ancak, bayan saatlerinde pek de görmeye alışık olmadığımız safir kristal pencere arka kapağın orta kısmında yerini almış. Saatin limitli üretim adedine ilgili bilgi de paslanmaz çelik arka kapak çerçevesi üzerine işlenmiş.

Baume-Mercier-Classima-10269-3-.jpg

Saatin en önemli detaylarından biri şüphesiz otomatik kurgulu mekanizması. Daha önce de bahsettiğimiz üzere mekanik saatlere ilgi duymaya başlayan kadın kullanıcıları da düşünen Baume et Mercier, bu zarif modelde mekanik bir kalibreye yer vermiş.

21 taşlı mekanizmanın çalışma hızı 28800vph, tam kurulumdaki güç rezervi ise 42 saat olarak belirtilmiş. Fiyat segmenti itibarıyla dekoratif anlamda pek de fazla detay içermeyen mekanizma, rotor üzerine işlenen Baume et Mercier yazısı ve markanın logosu ile süslenmiş.

Saatin bileziği de kasasında olduğu gibi parlatılmış yüzey formuyla üretilmiş. Bi-color konsepte uygun olarak orta kısımda yer alan iki sıra parçalarında geçme 18K pembe altına yer veren zarif bilezik kelebek şeklinde açılan butonlu klips ile tasarlanmış. Bileziğin sürtünme ve aşınmaya en açık kısımları olan klipse yakın parçalar ve klips üzerinde ise pembe altın detaylara yer verilmemiş.

Baume-Mercier-Classima-10269-4-.jpg

Baume et Mercier Classima Ref. 10269 özellikle otomatik kurgulu mekanizması ve 18K pembe altın detaylarıyla çok beğendiğimiz bir model oldu. Hemen her ortamda rahatlıkla kullanılabilecek versatil tasarımı ve optimal boyutlarıyla bizden tam not alan modeli yakından görmek için mutlaka bir Baume et Mercier satış noktasına gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Benzer İncelemeler