alexa 10280 | Clifton | Baume & Mercier | Inceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Clifton 10280

00_bm_logo.jpg

İnceleme köşemizin bugünkü konuğu klasik ve zarif tasarımları ile beğeni toplayan köklü İsviçre markası Baume & Mercier’in Clifton 10280 modeli oldu. Orijinal fotoğraflar eşliğinde hazırladığımız incelemenin detayları haberimizde.

Her zaman olduğu gibi incelememize saatin kasasından başlıyoruz. Kasanın tasarımında iki ayrı materyal yer alıyor. Ağırlıklı olarak mat yüzey formuna sahip paslanmaz çeliğin kullanıldığı kasada bezel 18K kırmızı altından üretilmiş.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-1-.jpg

43 mm kasa çapına sahip saatin kalınlığı ise 12 mm. Saatin boyutları açıkçası bu derece klasik ve zarif detaylar barındıran bir saat için biraz büyük kalmış diye düşünebiliriz ancak bu durumun saatin konforuna olumsuz bir etkisi olmadığı gibi kullanıcıların geneli için tercih sebebi olması da kuvvetle muhtemel görünüyor.

Saatin önünde ve arka yüzünde safir kristal camlara yer verilmiş. Ön yüzündeki bombeli safir kristale yansıma önleyici kaplama uygulanmış. Saatin su geçirmezlik değeri ise 50 metre olarak ayarlanmış.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-2-.jpg

Baume Mercier Clifton 10280 modeli için fonksiyon anlamında oldukça dolu bir saat demek mümkün. Üst düzey sayılabilecek komplikasyonlara yer vermiyor olsa da kronograf bir dress watch’tan beklenenin üzerinde özelliğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu fonksiyonların ayarlanmasını ve kullanılmasını sağlayan butonlar saatin iki yanına konumlandırılmış durumda. Tepe ve kronograf butonlarını saatin sağ yanında görürken sol yanında bulunan kasaya gömük buton sayesinde tarih özelliği ayarlanabiliyor. Kronograf butonlarının eliptik şekilde tasarlanması hem saatin olduğundan daha ince görünmesini sağlamış hem de saatin klasik havasıyla uyumlu durmuş.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-4-.jpgBaume-Mercier-CL-FTON-10280-7-.jpg

18K kırmızı altın bezel ile uyumlu şekilde tasarlanan kadran saatin zarif tasarımını ön plana çıkartmayı başarmış.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-3-.jpg

Kullanılan fonksiyonlar nedeniyle kadran dolu dolu tasarlanmış olsa da alt kadran dizilimleri oldukça dengeli ve göze hoş gözüküyor. Saat 12 noktasında kronograf alt kadranı, onun içinde de ay ve gün çarklarına yer verilmiş. Saat 6 noktasında saniye ve ay fazı göstergesi saat 9 konumunda ise 24 saat indikatörü yer alıyor. Kadranda baton ve Arabic indeksler beraber kullanılmış.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-10-.jpgBaume-Mercier-CL-FTON-10280-11-.jpg

Gelelim mekanizmaya.. Saatin içerisinde 28,800vph hızında çalışan ve tam kurulumda 48 saat güç rezervi sunan otomatik bir mekanizma yer alıyor. Arka kapakta yer alan safir cam dolayısıyla mekanizmayı keyifle izleyebileceğinizi söylemek isterdim fakat mekanizmadaki dekorasyon saatin geri kalanına göre oldukça geri planda kalmış. Bu fiyat seviyesinde fazla bir beklentide de olmamak lazım tabi.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-5-.jpg

Saatin üzerinde kahverengi timsah derisi kordon geliyor. Kordonun boynuzlara bağlantı noktasında kullanılan kavisli yapı iyi düşünülen bir diğer detay. Kordon ile kasa arasında bir boşluk görmemiş oluyoruz. Deri kordona paslanmaz çelik kelebek toka eşlik ediyor.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-6-.jpg

Modern ebatlarda ve özellik açısından ortalamanın üzerinde doluluğa sahip, klasik bir saat arayan saat severlere memnuniyetle tavsiye edebileceğim Clifton 10280, uygun fiyatıyla da alternatiflerinin geri bırakmayı başarıyor.

Bir sonraki detaylı incelemede görüşmek üzere HOROBOX’tan ayrılmayın.

Baume-Mercier-CL-FTON-10280-8-.jpgBaume-Mercier-CL-FTON-10280-9-.jpg

Benzer İncelemeler