alexa 10469 | Baumatic | Clifton | Baume & Mercier | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Clifton Baumatic 10469

Geleneksel lüks saatçiliğin İsviçreli köklü isimlerinden Baume & Mercier, fiyat/performans oranı kavramını yeniden tanımlayan Clifton Baumatic 10469 modeli ile mercek altında.

baume-mercier-clifton-baumatic-10469-1.jpg

Lüks saat sektörü aslında yeniliğe çok da açık bir sektör değil. Bunu söylerken ‘yenilik yapılmıyor’ demiyorum elbette ancak bir otomobil endüstrisini düşünün mesela... Veya IT sektörünü... O zaman ne demek istediğim biraz daha net anlaşılır diye düşünüyorum.

Günümüzde lüks saat sektörünün lokomotifi görevini spor daha doğrusu çok yönlü modeller üstleniyor. Hemen her ortama uyum sağlayabilecek modeller kitlelerin tercihi olmaya devam ederken, Dress Watch yani klasik elbise saati olarak tabir ettiğimiz grup biraz daha kendi hayran grubu özelinde rağbet görüyor. Yazının başında belirttiğim yenilik mevzusunu bir de klasik elbise saati konseptine indirgersek durum daha da vahim bir hal alıyor çünkü bu konseptin kalıpları çok belli... Peki, bu kadar bariz kalıpları olan, bunun yanında bir de kendi meraklı kitlesi dışında eskisi kadar rağbet görmeyen bu konsepti ilgi çekici kılabilecek en önemli yenilik sizce nedir? Ben cevap vereyim, fiyat skalasıdır... İşte bugünkü incelememize konu Baume & Mercier Clifton Baumatic 10469 tam da bu konuda öne çıkıyor.

baume-mercier-clifton-baumatic-10469-2.jpg

Saatin detaylarına geçmeden önce, işin prestij kısmından biraz bahsetmeyi uygun görüyorum çünkü eminim bu satırları okuyanlar arasında yukarıdaki argümanımı marka prestijini kullanarak çürütmek isteyen hevesliler(!) vardır. Baume et Mercier, İsviçre Saat Endüstri’sinin en köklü markalarından biri... Kuruluş tarihi 1830. Giriş veya orta seviyede modeller ile tanınan markanın, geride bıraktığımız birkaç yıl içerisinde özellikle mekanizma konusunda, aralarında fevkalade bir Perpetual Calendar’ın da yer aldığı, gayet önemli gelişmeler kaydettiği de aşikâr. Şimdi incelemeye geçelim, ne dersiniz?

baume-mercier-clifton-baumatic-10469-7.jpg

Baume & Mercier Clifton Baumatic 10469, köklü markanın SIHH 2019 kapsamında tanıttığı yeni modeller arasında yer alıyor. Farklı komplikasyonlar içeren geniş bir ürün grubu olarak tanıtılan koleksiyon, markanın saatçilik konusunda geldiği son noktaya da ışık tutuyor.

İnceleme için seçtiğim model 39mm çapında ve 10.74mm yüksekliğinde tasarlanmış, 18K pembe altın bir kasa ile geliyor. Satine ve parlak yüzeylerin bir arada kullanıldığı kasanın finisajı, son derece özenli bir şekilde uygulanmış. Her iki yüzünde de safir kristal camların görev yaptığı kasanın su basıncına dayanıklılığı ise, klasmana uygun şekilde, 5 ATM / 50 metre olarak belirlenmiş. Kasanın ince bezeli modele şık ancak güçlü bir görüntü katarken, parlak hatlardan oluşan kısa boynuzlar bilek üzerinde konforlu ve güvenli bir duruş sağlıyor. Timsah derisi kayışın kasaya olabildiğince yakın konumlandırılmış olması, Baume & Mercier imzalı 18K pembe altın toka ve zarif kurma kolu da modelin ince düşünülmüş detayları arasında yerlerini alıyor.

baume-mercier-clifton-baumatic-10469-3.jpg baume-mercier-clifton-baumatic-10469-5.jpg

Modelin kadranında hafif kırık, krem tonu bir zemin rengi kullanılmış. Porseleni andıran parlak zemin üzerinde pembe altın ile fevkalade uyumlu duran bu ton, Dauphine tarzı kollara ve uzun ince markörlere ev sahipliği yapıyor. Klasik elbise saati kodlarını eksiksiz bir şekilde taşıyan kadranda, tarih penceresi saat 3 hizasında bulunuyor. Kadranda yazan 5 Days ve Chronometer ibareleri ise, modelin kalbinde atan mekanizmaya gönderme yapıyor.

baume-mercier-clifton-baumatic-10469-6.jpg

Baume & Mercier Clifton Baumatic 10469, Caliber BM13-1975A mekanizma ile hayat buluyor. Baume et Mercier tarafından tasarlanan bu mekanizma için, selefi BM12-1975A‘nın geliştirilmiş hali demek mümkün. Markanın aynı zamanda mekanizma platformu görevini de üstlenen BM13-1975A, 21 taşlı, otomatik, 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 120 saat (5 gün) gibi etkileyici bir güç rezerv süresi sunuyor. -4/+6 sn. günlük sapma değeri ile C.O.S.C. sertifikasyonunu başarıyla taşıyan mekanizma, 7 yılda bir tavsiye edilen servis süresi ile de dikkat çekiyor. Ek olarak 1,500 Gauss manyetik ortam direnci sunan mekanizma, tungsten üzeri altın kaplama perfore rotoru ve dozunda uygulanmış süslemeleri ile safir kristal bölmeli cam arka kapaktan zevkle izlenebiliyor.

baume-mercier-clifton-baumatic-10469-4.jpg

Yazımın başında ‘fiyat’ parametresine vurgu yapmıştım. Baume & Mercier Clifton Baumatic 10469, tüm bu estetik ve mekanik özelliklerine karşılık 7200,00 USD (ABD listesi) gibi bir fiyat etiketi ile satışa sunuluyor. Bence model, üç kollu ve otomatik klasik elbise saati klasmanın hemen her alt başlığına cevap veren özellikleri ile türünün en başarılı fiyat/performans oranını sunuyor.

Benzer İncelemeler