alexa M0A 10404 | Burt Munro | Baume & Mercier | Clifton Club | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition (Ref. M0A 10404)

00_bm_logo.jpg

Saat endüstrisinin köklü markalarından Baume & Mercier, beğenilen Shelby Cobra Koleksiyonu ile başlayan motor sporları marka ortaklığına bir yenisini daha ekledi. Motosiklet kültürünün ikonik isimlerinden Indian Motorcycle markası ile başlayan yeni ortaklığın ilk meyvesi olan Baume & Mercier Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition modeli ise, Milano – İtalya’da düzenlenen EICMA (Esposizione Internazionale Del Ciclo E Motociclo) fuarında görücüye çıktı. 

Konu Baume & Mercier ürün grubu ve motor sporları olduğunda, eminim hepimizin ilk aklına gelen Clifton Club Shelby Cobra Koleksiyonu oluyordur. İlk versiyondan günümüze kadar pek çok başarılı modele hayat veren marka ortaklığı, aynı zamanda daha çok geleneksel ve klasik modeller ile tanınan Baume & Mercier’in spor saatler konusunda da fevkalade başarılı ürünler tasarlayabileceğini saat dünyasına bir kez daha göstermesine zemin hazırlamıştı. Bu başarılı grafiğin devamı için kolları sıvayan köklü marka, yeni ortağını yine motor sporları dünyasından seçti.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-5.jpg

Baume & Mercier’in bu seferki marka ortağı, motosiklet kültürünün ikonik isimlerinden Indian Motorcycle oldu. George Hendee ve Oscar Hedstrom tarafından 1901 yılında kurulan kült marka, motosiklet kültürünün erken dönemleri olarak kabul edilen 20. yüzyıl başlarında popüler hale geldi. Motosikletin, motor takılmış bisiklet kimliğinden kurtulup kendi kültürünü oluşturmaya başladığı bu dönemde modern benzinli motorlarıyla büyük ilgi gören Indian Motosikletleri, çok geçmeden macera tutkunlarının ve yarış meraklılarının gözdesi haline geldi.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-6.jpg

Ünlü markanın tarihindeki en önemli olay ise şüphesiz Yeni Zelandalı hız tutkunu Burt Munro’nun Bonneville Tuz Düzlükleri’nde kırdığı dünya rekoru oldu. 1926 senesinde aldığı Indian Scout motosikletini modifiye edip, 184.087mph hıza ulaşarak dünya rekorunun sahibi olan 68 yaşındaki Munro’nu n hikâyesi, ünlü aktör Sir Anthony Hopkins’in başrolünü üstlendiği “The Fastest Indian” filmi ile beyazperdeyle de buluştu. Munro’nun zorluklarla dolu hayatının ve motosiklet tutkusunun anlatıldığı biyografik film, izleyicilerin yanı sıra sinema eleştirmenlerinden de tam not aldı.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-7.jpg

Bu sene 50. yılını kutlayan bu tarihi olay anısına özel bir model tasarlayan Baume & Mercier, yeni modelinin lansmanını Milano – İtalya’da düzenlenen EICMA (Esposizione Internazionale Del Ciclo E Motociclo) fuarında bünyesinde yaptı. 

Yeni model markanın spor modellerine ev sahipliği yapan Clifton Koleksiyonu dahilinde yer alıyor. 44mm çapında paslanmaz çelikten yapılmış Clifton tarzı kasa içerisinde sunulan modelin ön yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. 50 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın masif paslanmaz çelik arka kapağında ise, kabartma şeklinde işlenmiş Indian Motorcycle amblemi göze çarpıyor. Kasanın ön yüzünde yer alan siyah takometrik bezel üzerinde, Munro’nun kırdığı rekor esnasında kaydedilen 184mph maksimum hız ise, gri zeminle vurgulanmış şekilde yer alıyor.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-1.jpg

Modelin kadranı da hem Burt Munro hem de Indian Motorcyle isimlerine gönderme yapan detaylar sunuyor. Gümüş tonda ve pütürlü bir yüzey ile tasarlanan kadran, rekorun kırıldığı Bonneville Tuz Düzlükleri’ni simgeliyor. Tri-Compax kronograf dizilimli kadranın saat 9 yönünde bulunan saniye alt kadranında, Munro’nun şanslı rakamı olan 35 yer alıyor. Açık renk zemin üzerinde kontrast akrep/yelkovan ve indekslerin eşlik ettiği kadranın merkez noktasına konumlandırılan saniye kolunun alt kısmında ise, markanın logosunda yer alan I harfi göze çarpıyor.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-2.jpg

Yeni modelin içerisinde, sektörün duayen kalibrelerinden Valjoux 7750 temel alınarak hazırlanmış otomatik kronograf özellikli mekanizma yer alıyor. Zaman ve kronograf fonksiyonları dışında saat 6 noktasına yerleştirilmiş bir de tarih penceresi bulunan mekanizma, tam kurulumda 48 saatlik güç rezerv süresi sağlıyor.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-4.jpg

Model, kırmızı renkte dana derisinden yapılmış Baume & Mercier logolu bir kayış ile geliyor. Munro’nun rekor kırdığı motosiklet ile aynı renkte hazırlanan kayışın ucunda ise paslanmaz çelik katlanır klips görev yapıyor. 

Munro’nun rekor kırdığı sene olan 1967 yılına gönderme yapacak şekilde sadece 1967 adet ile limitli üretilecek Baume & Mercier Clifton Club Burt Munro Tribute Limited Edition (Ref. M0A 10404) modeli için markanın resmi e-ticaret sitesi üzerinden ön sipariş oluşturulabiliyor. Modelin liste fiyatı ise USD 3750,00 olarak belirtiliyor (ABD listesi).

Baume-Mercier-Clifton-Club-Burt-Munro-Tribute-M0A10404-3.jpg

Benzer İncelemeler