alexa Baume & Mercier | Clifton Club | Shelby Cobra | SIHH 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Baume & Mercier Clifton Club Shelby Cobra Flyback Chronograph

00_bm_logo.jpg

Baume & Mercier, Shelby Cobra koleksiyonu ile harikalar yaratmaya devam ediyor. Bu senenin gözdesi ise 196 adet ile limitli Clifton Club Shelby Cobra modeli. 

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-5.jpg

Baume & Mercier ile Carroll Shelby Company ilk defa 2015 senesinde ortak bir projeye imza atmışlardı. Koleksiyona her sene yeni bir Shelby Cobra modeli ekleyen Baume & Mercier, bu sene ürettiği modeli, efsanevi Shelby Cobra Daytona Coupe yarış otomobilinden ilham alarak tasarladı.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-6.jpg

Saatin tasarım çalışmasını hem otomobil tasarımcısı hem de yarış pilotu olan Peter Brock ile Baume & Mercier tasarım direktörü Alexandre Peraldi birlikte yürütmüş. 

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-3.jpg

Saatin kasasında paslanmaz çelik ve mat titanyum beraber kullanılmış. 44mm kasa içerisinde hayat bulan Clifton Club Shelby Cobra, 50 metrelik su geçirmezlik değerine sahip. Saatin ön ve arka yüzünde safir kristal camlar yer alıyor.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-8.jpg

Saatin kronograf butonlarının tasarımı da otomobil pedallarından esinlenilerek yapılmış.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-2.jpg

Daha önceki B&M Shelby Cobra modellerinde de benzer çalışmalar yapan marka, bu kez kadranı tam ortadan ikiye bölerek ilham aldığı Daytona Coupe modeline gönderme yapmışlar. Mavi ve beyaz rengin hâkim olduğu kadranda, kırmızı saniye kolu ve takometrik skalada yer alan 196 MPH yazısı dikkat çekiyor. Aynı zamanda saatin üretim adedini de belirten 196’nın bir önemi var elbette. 1964 Le Mans yarışlarında Daytona CSX2299’nun sürücüleri Bondurant ve Gurney, saatte 196 MPH (315km/h) hız yaparak dünya rekoru kırmışlardı. 

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-7.jpg

Saatin kalbinde La Joux-Perret Caliber Ref.8147-2 görev yapıyor. Saatte 28,800 vuruş ile çalışan mekanizma, flyback chronograph komplikasyonuna sahip. Mekanizmanın rotoru da otomobil jantından ilham alınarak üretilmiş.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-4.jpg

Baume & Mercier Clifton Club Shelby Cobra, kırmızı dikiş detaylarına sahip mavi karbon desenli deri bir kordon ile geliyor.

Baume-Mercier-Clifton-Club-Shelby-Cobra-Flyback-Chronograph-1.jpg

Benzer İncelemeler