alexa BR 03-92 | Bell & Ross | Diver | Baselworld 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR 03-92 Diver

bell-and-ross-logo.png

Fransız menşeli lüks saat üreticisi Bell & Ross, uçak kokpitlerinden esinlenerek tasarladıkları kasalarını bu kez denizin derinliklerinden ilham alan bir modelde kullandı. Ünlü marka tarihinde ilk defa, kare formuyla hafızalara kazınan özgün kasa şeklini, dalgıç saati konseptiyle bir araya getiriyor.

bell-ross-br03-92-diver-2-.jpg

Bu arada Bell & Ross için dalgıç saat konsepti aslında hiç de uzak değil zira marka bu konsepti kare kasaya ilk defa uyguluyor olsa da geçmişte tasarladığı pek çok başarılı dalgıç modeli mevcut. 

Tarihler 1997 yılını gösterdiğinde Bell & Ross, HYDROMAX modelini üretiyor ve profesyonel dalgıç saatleri arasında liderliğe oturuyor. Su altındaki en zorlu koşullar ile mücadele etmek için tasarlanan HYDROMAX modeli, 11.100 metre gibi etkileyici su geçirmezlik değeri ile halen bu grupta yer alan en iddialı modellerden biri olarak yer alıyor. Söz konusu özelliklerin sağlanması için oldukça yenilikçi ve sıra dışı yöntemlerden faydalanıldığını da görmek mümkün. Kasanın içinin markaya patentli bir yağ ile doldurulmuş olması ilk akla gelenlerden biri… Bu sayede saatin, suyun derinliklerinde oluşacak yüksek basınç ve şoklardan korunması sağlanmış.

Hydromax-Black-Case.jpg

Bell & Ross,  2007 senesinde yeni bir dalgıç saati ile tekrar boy gösteriyor. BR 02 referansıyla tanıtılan model, 1000 metrelik su geçirmezlik değeri sunuyor. Büyük indeksleri, canlı renkteki dakika kolu ve helyum vanası ile saf kan bir “diver” olan bu model, markanın dalgıç saatleri alanında ikinci kilometre taşı olarak arşivlerde yerini alıyor.

BR02-steel-Prodial-case.jpg

Bu sene Baselworld 2017 fuarında inceleme şansı yakaladığımız Bell & Ross BR 03-92 ise, markanın bu alanda yaptığı en güzel ve özel model olarak karşımıza çıkıyor. Saati bu kadar özel yapan detaylardan birisi markanın ikonik kare tasarımını “diver”  konseptine son derece başarılı bir şekilde adapte etmiş olması. 

bell-ross-br03-92-diver-3-.jpg

42mm çapında mat paslanmaz çelik kasa ile sunulan model, tek yöne dönebilen ve üzerinde 60 dakika skalası bulunduran alüminyum bir bezele sahip. Analog dalgıç saatlerinin vazgeçilmez detaylarından olan bu bezel, su altında geçen süreyi hesaplamak için kullanılıyor. Günümüzde gerek amatör gerek profesyonel pek çok dalgıç modern dalış bilgisayarlarını tercih etse de çoğu hala “back up watch” olarak analog saatlerden faydalanıyor. Bu arada yeri gelmişken bezel ile ilgili belirtmek istediğim bir husus var; Markanın uçak kokpitindeki göstergelerden esinlenen kare kasa formunu bir dalgıç saatine uyarlaması bence gayet başarılı ancak, aynı şeyi bezel için söylemek zor zira bezelin saatin genel bütünlüğüne pek uymadığını hatta bazı noktalarda farklı bir saatten alınıp takılmış gibi durduğunu düşünüyorum. Belki zaman içinde gözüm alışabilir veya B&R bir sonraki modelde bezeli güncelleyerek bu durumu bertaraf edebilir.

bell-ross-br03-92-diver-9-.jpg bell-ross-br03-92-diver-5-.jpg

Modelin ayar tepesinin üzerin kauçuk ile kaplanmış. Islak veya eldivenli ellerle kavrama konusunda oldukça başarılı olan bu uygulamanın zaman içerisinde yıpranma sorununa nasıl cevap vereceğini kestirmek zor ama sektörde her geçen gün yeni bir örneğine denk geldiğimizi düşünürsek herhalde markalar bu konuda gerekli iyileştirmeleri yapıyorlardır diye düşünüyorum. Tepe korumasının üzerine yazılan “LOCK” yazısı ve ok işareti ise saatin “tool watch” görüntüsünü destekliyor.

bell-ross-br03-92-diver-4-.jpg

Mat siyah zemin üzerine kontrast beyaz indekslerle tipik bir dalgıç saati formasyonu sunan kadrana, farklı renklerde hazırlanmış kollar eşlik ediyor. Akrep için turuncu, yelkovan için ise beyaz renk tercih edilmiş. SuperLuminova fosfor malzemesi ile desteklenen kollar ve indeksler sayesinde hemen her ortamda net okunabilirlik sunan kadran, dalgıç saatlerinin bu vazgeçilmez gereksinimini de başarıyla yerine getiriyor.

bell-ross-br03-92-diver-1-.jpg

Bell & Ross BR 03-92 Diver gücünü otomatik kalibre BR-CAL.302 mekanizmadan alıyor. Sellita SW300-1 baz alınarak tasarlanan mekanizma 4 Hz frekansında çalışıyor. İçerisinde tarih fonksiyonunu da barındıran mekanizma, tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi süresi sunuyor.

bell-ross-br03-92-diver-8-.jpg

Bell & Ross BR 03-92, Pelikan marka su geçirmez bir kutu ile beraber geliyor. Kutu içerisinde bir adet siyah kauçuk kordon ve bir adet suya dirençli sentetik tekstil kordon çıkıyor.

bell-ross-br03-92-diver-7-.jpg bell-ross-br03-92-diver-6-.jpg

bell-ross-br03-92-diver-10-.jpg

Benzer İncelemeler