alexa Bell&Ross | BR 03-92 | Horograph | Horolum Baselworld 2017
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell&Ross BR 03-92 Horograph & Horolum

bell-and-ross-logo.png

Uçak kokpitlerindeki göstergelerden esinlenerek tasarladığı saatleri ile kendi çizgisinde üretimler yapan Fransız asıllı saat markası Bell & Ross, yaklaşan Baselworld 2017 kapsamında tanıtılması planlanan iki yeni modelini duyurdu. Yine havacılık konseptinde tasarlanan iki model, havaalanı saatlerinden ve uçak pistlerinde yer alan ışıklardan ilham alarak hazırlanmış.

Bell&Ross’un BR serisinin sembol detaylarından olan kare formunda hazırlanmış kasa ve yuvarlak kadran tasarımı, Alman Güzel Sanatlar okulu Bauhaus’un minimalist dokunuşları ile son halini almış. 

Baselworld 2017 öncesi duyurusu yapılan iki modelden ilk dikkatimizi çeken Bell&Ross BR 03-92 Horograph modeli. 42mm çapa sahip paslanmaz çelik kasanın yüzeyine mikro kumlama işlemi uygulanmış. Bu sayede Tool Watch görüntüsüne daha da yaklaşan modelin ön yüzünde ise yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam kullanılmış. Yeni modelin su geçirmezlik değeri ise 100M olarak belirlenmiş.

Bell-Ross-BR-03-92-Horograph-Horolum-1.jpg

br-ku-c-u-k-resim.jpgZamanın doğru ve zahmetsiz bir şekilde okumaya yönelik tasarlanan havaalanı saatlerinden esinlenen modelin yegâne ekstra özelliği olan tarih fonksiyonu, saat 4 ile 5 arasına konumlandırılan pencereden okunabiliyor. Saatin kollarına ve indekslerine uygulanan SuperLuminova sayesinde, gece okunabilirliği de üst düzeyde tutulmuş.

 Bell&Ross’un ikonik BR serisi detaylarını minimalist tasarım öğeleriyle harmanlayan Bell&Ross BR 03-92 Horograph benim favori modelim oldu. Saat hakkında yapacağım tek eleştiri ise, kadranda yer alan kırmızı 100M ibaresi ile ilgili. Bu derece sade ancak işlevsel tasarlanmış bir kadranda kırmızı fontlarla yazılmış 100M ibaresini biraz lüzumsuz buldum açıkçası.

 

Bell-Ross-BR-03-92-Horograph-Horolum-2.jpg

Bell&Ross BR 03-92 Horograph gücünü otomatik kurgulu Caliber Ref. BR-CAL.302 mekanizmadan alıyor. Sellita Caliber Ref-f. SW300-1 baz alınarak üretilen mekanizma, tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sunuyor.

Saat siyah kauçuk kordon ve sentetik tekstil malzemeden üretilmiş diğer bir kordon ile beraber geliyor. Her iki kordona da kasa ile aynı malzemeden üretilmiş toka eşlik ediyor.

Bell-Ross-BR-03-92-Horograph-Horolum-5.jpg

br-ku-cu-k-resim-2.jpgSeride yer alan ikinci saat ise Bell & Ross BR 03-92 Horolum modeli. Bir önceki modele ait teknik detaylar aynen bu model içinde geçerli ancak kadran kısmı görsel olarak daha farklı tasarlanmış. BR 03-92 Horolum, uçakların iniş ve kalkışlarını gerçekleştirdikleri pistlerin ışıklandırılmasından ilham alınarak tasarlanmış. Sandwich tarzında hazırlanan kadranın okunabilirliği, kollarda ve indekslerde kullanılan SuperLuminova fosfor malzemesi ile en üst seviyeye getirilmiş. Yeşil tonda uygulanan SuperLuminova’nın gri arka plan ile uyumu son derece başarılı bir görüntü sunuyor.

 

Bell-Ross-BR-03-92-Horograph-Horolum-4.jpg

Caliber Ref. BR-CAL.302 mekanizma ile hayat bulan model, gri dana derisi ve siyah sentetik tekstil kordon ile geliyor. Her iki kordona da kasa ile aynı malzemeden toka eşlik ediyor.

Bell-Ross-BR-03-92-Horograph-Horolum-3.jpg

Benzer İncelemeler