alexa BR V2-94 | Bellytanker | Chronograph | Bronze | Bell & Ross | Baselworld 2019 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR V2-94 Bellytanker Chronograph Bronze

Baselworld 2019 fuarında beğenimizi kazanan yeni modellerden biri de, Fransız menşeli butik marka Bell & Ross’un standında fotoğraflama şansı yakaladığımız BR V2-94 Bellytanker Chronograph Bronze oldu.

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-1.jpg

Bell & Ross, uçak kokpitlerinde yer alan göstergelerden esinlenerek tasarlanmış kare kasalı modelleri ile ünlü bir marka. Hatta bu ilginç konsept ile o kadar başarılı oldu ki, kendine ait bir hayran kitlesi oluşturmayı da başardı. Zaman içinde eklenen yeni kasa çapları, modern materyaller ve pırlanta süslemeli kadın modelleri ile hem gelişen hem de genişleyen koleksiyon, bugün saat dünyasının ikonik model aileleri arasında sağlam bir yerin de sahibi oldu.

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-.jpg

İnceleme için seçtiğim model ise, markanın daha normal ve elbette Retro tasarımlı modellerini içeren Vintage Collection altında yer alıyor. Modelin incelemesine geçmeden önce bir kol saati için ilginç bir isim olan Bellytanker ne anlama geliyor bir bakalım. Aslında kelimenin ilk anlamı, II. Dünya Savaşı döneminde kullanılan uçakların alt kısımlarına asılan ekstra yakıt depoları. Acil durumlarda gereksinim duyulan yakıtı taşımakla görevli bu depolar -kelimenin tercümesinde de geçtiği üzere- uçakların göbek kısımlarına takılan tanklar şeklinde tasarlanmış. Aynı malzeme (aynı isimle), savaş sonrası dönemde ise daha ilginç bir kullanım alanı bulmuş kendine. Uçsuz bucaksız tuz düzlüklerinde hız rekoru kırmaya meraklı adrenalin tutkunları, bu depoları tek kişilik yer roketleri haline getirmiş. Eh, Heritage demek hikâye demek deriz ya her zaman, buyurun size hikâye...

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-8.jpg

Bellytanker, Bell & Ross kataloglarında geçtiğimiz senelerde yer almıştı aslında. Kronograf ve bir de üç kollu otomatik modellerden oluşan koleksiyon, paslanmaz çelik kasalarla ve kum beji tonlarında hazırlanmış ilginç kadranlarla donatılmıştı. İncelememize konu model kronograf versiyonla aynı platformu paylaşıyor, ancak hem teknik hem de estetik anlamda farklarla...

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-4.jpg

Bell & Ross BR V2-94 Bellytanker Chronograph Bronze 41mm çapında tasarlanmış bir kasa ile geliyor. Kasanın üretiminde ise son dönemlerin popüler yeni malzemelerinden bronz kullanılmış. Yalnız Bell & Ross’un bronz yorumlaması biraz farklı zira eğer Panerai Bronzo’da olduğu gibi dilimlenmiş haşlanmış yumurtayla torbaya sarıp, üç gün sonra Titanic’in enkazından sökülmüş gibi duran bir saat bulmayı ümit ediyorsanız, doğru adres Bellytanker Chronograph Bronze değil. Bell & Ross’un yaptığı açıklamaya göre bu modelin kasasında kullanılan bronz alaşımı çok uzun süre yeni görüntüsünü koruyan, özetle Patina almayan bir malzeme. Kimyasal olarak durum tam olarak nedir bilemiyorum, ancak bronzun bakır ve kalay temelli bir alaşım olduğunu düşünürsek ekstra nikel müdahalesi yapılmış olabilir. Belki de malzemenin havayla olan temasını kesen bir kaplama uygulanmıştır. Metot farklı da olsa sonuç aynı; kolunuzda altın olmasa da altın gibi duran ve bu görüntüsünü çok uzun zaman boyunca kaybetmeyecek olan bir saat var...

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-5.jpg

Kasanın ön (bombeli) ve arka yüzünde çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Arka kapakta yer alan cam bölmede Bellytanker’a ait bir figür ve bir de Limited Edition ibareleri yer alıyor. Kasanın ön yüzünde ve camın dış kısmında yer alan bezel, hem yeriyle hem de tasarımıyla modelin Retro karakterini ön plana taşıyor. Yalnız bezel insert kısmında kullanılan malzeme konfigürasyonu, alüminyum zemin üzerine serigraf baskıdan oluşuyor. Dolayısıyla kullanıma bağlı aşınma riski maalesef seramik örneklerdeki kadar başarılı değil. Kronograf fonksiyonuna ait butonların da vidalı şekilde tasarlandığı kasanın su basıncına direnci ise 100 metre / 10 bar.

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-2.jpg

Yeni modelin kadranı, hem dizilim hem de kullanılan renk tonları açısından son derece başarılı tasarlanmış. Bi-Compax kronograf fonksiyonuna ait alt-kadranlar altın tonunda çalışılmış. Aynı tonda aplik indekslerin ve baton kolların eşlik ettiği kadranın zemin rengi için ise siyah tercih edilmiş. Altın tonuyla şık bir kontrast yakalayan siyah zeminde yer alan kırmızı 100 M ibaresi sportif bir hava katmış. Kadranın dış kısmında yer alan dakika skalası da aynı kontrast tonlarla saatin okunabilirliğine katkı sağlamış. Saat 4:30 yönünde yer alan tarih penceresine ait diskin de siyah zemin üzerine altın rengi fontlarla hazırlandığını da özellikle hatırlatmak isterim çünkü bu yapması o kadar zor bir özellik ki düşünün, hala Patek Philippe 5711 model ailesinde bile fotokopi kağıdı beyazı üzerine daktilo siyahı fontla hazırlanmış tarih diski yer alıyor.

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-3.jpg

Modelin içerisinde sektörün duayen mekanizması ETA 2894-2 temel alınarak tasarlanmış BR-CAL.301 görev yapıyor. 37 taşlı otomatik mekanizma, 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezerv süresi sunuyor.

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-6.jpg

Siyah dana derisi kayış ve B&R imzalı bronz katlanır klips ile gelen Bell & Ross BR V2-94 Bellytanker Chronograph Bronze, sadece 999 adet ile sınırlı üretiliyor. Henüz markanın resmi web sitesinde bile yer almayan model için ön görülen satış noktalarına ulaşma tarihi ise 2019 ikinci çeyrek olarak görünüyor. Belirlenen liste fiyatı da 4,900 EUR.

bell-ross-br-v2-94-bellytanker-chronograph-bronze-baselworld-7.jpg
Benzer İncelemeler