alexa BR-X1 | Bell & Ross | Sapphire | Tourbillon | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR-X1 Sapphire Tourbillon

bell-and-ross-logo.png

BR serisiyle kendine has bir hayran kitlesi oluşturmayı başaran Bell & Ross, koleksiyonun bayrak gemilerinden kabul edilen Skeleton Tourbillon modelini bambaşka bir boyuta taşıdı.

Açıkçası yeni modeli koleksiyonda yer alan diğer versiyonlardan ayırt etmek için Bell & Ross BR Koleksiyonu’na aşina olmaya gerek yok... Hatta modelin en belirgin özelliklerinden Tourbillon tarzı eşapmanı fark görmeseniz bile olur zira saatin şeffaf safir kristalden yapılmış kasası her şeyi anlatmaya yetiyor.

Bell-and-Ross-BR-X1-Sapphire-Tourbillon-1.jpg

Klasik BR Koleksiyonu çizgileri taşıyan kasa toplamda 9 ayrı parçadan oluşuyor. Orta kısım, arka kapak, bezel, ön cam ve dört köşede birer adet yer alan destek parçalarının tamamı safir kristalden üretilmiş. Tüm bu parçalar, yatay ve dikey şekilde konumlandırılmış vidalarla birbirine bağlanmış.

Bell-and-Ross-BR-X1-Sapphire-Tourbillon-3.jpg

Saat endüstrisinde görev yapan safir kristaller genelde ön ve arka camların yapımında kullanılıyor. Laboratuar ortamında elde edilen sentetik safir kristalin (corundum) cam imalatına uygun şekilde disk formunda kesilmesi ile elde edilen bu hammadde bugün endüstrinin en çok faydalandığı materyallerin de başında geliyor.

1990lar’ın başında Alain Silberstein tarafından kasa yapımında kullanılan safir kristal o dönemde çok da ses getirmemişti ancak günümüzde bu ilginç malzemeden üretilmiş modeller oldukça rağbet görüyor. Bell & Ross’un da arasına katıldığı bu kervanın içerisinde sektöre yön veren Richard MilleH. Moser & Cie.Hublot ve Greubel Forsey gibi önemli markalar da yer alıyor.

Bell-and-Ross-BR-X1-Sapphire-Tourbillon-6.jpg

Saatin BR serisi formundaki kasası 45mm çapında tasarlanmış. Şeffaf görünümlü kasaya, en az kasa kadar teknolojik öğelerle bezenmiş bir kayış eşlik ediyor. Kayış şeffaf kauçuktan imal edilmiş. Esnekliğe zarar vermeden dayanıklılığı arttırmak için ise, kayışın iç kısmına metalik tonda Kevlar iskelet eklenmiş. 

Bell-and-Ross-BR-X1-Sapphire-Tourbillon-4.jpg

Yeni modelin içerisinde, serinin önceki ağır toplarından olan Skeleton Tourbillon modeline de hayat veren BR Caliber Ref.285 kullanılmış. Elden kurgulu mekanizmanın içerisinde flying Tourbillon tarzı bir eşapman sistemi yer alıyor. Tam kurulumda dört günlük güç rezervi sunabilen mekanizmada aynı zamanda tek tuşlu kronograf düzeneği de görev yapıyor.

Bell-and-Ross-BR-X1-Sapphire-Tourbillon-2.jpg

Sadece 5 adet üretilmesi planlanan modelin, US$495,000 (ABD listesi) fiyat etiketi bulunuyor.

Bell-and-Ross-BR-X1-Sapphire-Tourbillon-7.jpg

Benzer İncelemeler