alexa BR05C-BL-ST/SST | BR05C-BU-ST/SST | BR05 | Chrono | Bell & Ross | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR05 Chrono

Bell & Ross’un sportif serisi BR05, kronograf komplikasyonlu modeliyle saat severlerin karşısına çıkıyor.

br05c-bl-st-sst-bell-ross-br05-chrono-1.jpg br05c-bu-st-sst-bell-ross-br05-chrono-1.jpg

Bruno Belamich ve Carlos Rosillo isimli iki arkadaşın soyadlarının birleşimiyle oluşan markanın 1992 yılında saat dünyasına girmesinden itibaren gösterdiği gelişme, her yaşta ve zevkte saat severin mutlaka bir noktada dikkatini çekmeyi başarmıştır. İşin sırrı nedir derseniz, cevap elbette özgünlük. Çoğunlukla “kare içinde yuvarlak” geometrilerin hâkim olduğu kasa formlarına sahip modeller, askeri ve havacılık temalı alt yapılarıyla kendi kategorilerinin öncüleri olarak anılıyorlar.

br05c-bu-st-sst-bell-ross-br05-chrono-4.jpg

2019 yılında koleksiyona katılan BR05 ailesi ise, sportif detayları saat dünyasının en çok kabul gören tasarımlarından biriyle, entegre bilezikle, birleştirerek şık ortamlara geçiş biletini hak ediyor. BR05 bir yandan markaya ait karakteristik tasarım detaylarını üzerinde taşıyan, diğer yandan ise 70’li yıllardan beri saat piyasasını etkisi altına alan lüks-spor-çelik saat kavramının öncülerinden fena halde esinlenmeler taşıyan bir saat. Sonuçta amaç; başarılı bir formülü B&R’ye özgü dokunuşlarla kişiselleştirerek, müşteriler için seçkin bir alternatif yaratmak.

br05c-bl-st-sst-bell-ross-br05-chrono-3.jpg br05c-bu-st-sst-bell-ross-br05-chrono-3.jpg

BR05 koleksiyonunun kronograf versiyonunu gördükten sonra, üç kollu modellere olan yaklaşımımın bu denli değişmesi beni oldukça şaşırttı. Her nedense kronograf komplikasyonuna alıştıktan sonra normal versiyonda bir şeyler eksikmiş gibi hissetmeye başladım.

br05c-bl-st-sst-bell-ross-br05-chrono-2.jpg br05c-bu-st-sst-bell-ross-br05-chrono-2.jpg

Saat, paslanmaz çelikten üretilmiş, 42mm x 13,5mm ölçülerinde kasa ile geliyor. Kasanın milimetre karesi, ustalıkla işlenmiş parlak ve fırçalı yüzeylerden oluşuyor. Bezel tarafında yer alan dört adet vida oldukça tanıdık gelse de, vida başlarının merkeze doğru hizalanmış olması bazı İsviçreli üreticilere ders niteliği taşıyor. Saatin ön ve arka yüzeylerinde safir kristal camlara yer verilmiş ve modelin su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirlenmiş.

br05c-bu-st-sst-bell-ross-br05-chrono-5.jpg bell-ross-br05-chrono-1.jpg

Kadran için siyah ve mavi olmak üzere iki farklı renk seçeneği mevcut. Her iki kadrana da ışığın yansıma açısına göre türlü ışık oyunları sergileyen özel bir zemin motifi uygulanmış. Saat 3 pozisyonunda saate dair saniye göstergesi, saat 9 pozisyonunda ise kronografın dakika sayacı bulunuyor. Saat 4:30 hizasına ise tarih penceresi yerleştirilmiş. Kadrana bakar bakmaz mekanizmayla ilgili ipuçlarına da ulaşabiliyoruz.

br05c-bl-st-sst-bell-ross-br05-chrono-4.jpg

Saatin saniye göstergesinin saat 3 pozisyonunda bulunmasından dolayı modüler kronograf yapısına sahip bir mekanizmaya sahip olduğunu tahmin ettiğimiz BR05 kronograf bizi yanıltmıyor. Saatin kalbine konumlandırılan ETA 2892-2 tabanlı otomatik kalibre BR-CAL.301, 37 taşlı, 28800vph’de çalışıyor ve 42 saatlik güç rezervine sahip.

bell-ross-br05-chrono-2.jpg bell-ross-br05-chrono-3.jpg

Bell & Ross BR05 kronograf, son derece sıkı bir hissiyata sahip paslanmaz çelikten üretilen bilezik ile tamamlanıyor. Çift taraflı katlanır klips ile bileğe sabitlenen saatin mavi ve siyah kauçuk kayışlı versiyonları da bulunmakta. Paslanmaz çelik bilezikli versiyon için liste fiyatı 5900€, kayışlı seçenekler için ise 5400€ olarak belirlenmiş.
Benzer İncelemeler