alexa BR05A-BLU-SKST/SST | BR05 | Skeleton | Bell & Ross | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross BR05 Skeleton (Ref. BR05A-BLU-SKST/SST)

BR05 koleksiyonuyla saat dünyasına yeni bir soluk getiren Bell & Ross, paslanmaz çelik-spor saatler kategorisinde rüştünü ispatlamaya devam ediyor.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-1.jpg

Bell & Ross denilince aklıma gelen iki unsur var. İlki, markanın havacılık temasıyla olan derin bağlantıları. İkincisi ise özelikle köşeli formlu saat tasarımlarına olan hakimiyeti. Bugün daha çok ikinci kısım üzerine yoğunlaşacağız.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-8.jpg

BR05, markanın günümüz saatçilik dünyasının en popüler kategorilerinden birinde var olma mücadelesini temsil ediyor. Üst seviye çelik kasalı spor-şık saatler. Bildiğiniz üzere bu klasmanda var olabilmek için çok çetin rakiplere göğüs germek gerekiyor. Patek Philippe Nautilus ve Audemars Piguet Royal Oak ile başlayan sıralama mikro-marka olarak tabir edilen ve yıllık kapasitelerini oldukça az sayıda üretimlerle sürdüren isimlere dek devam ediyor. Bell & Ross ise marka değerlerini ve karakteristik tasarım anlayışını ön plana çıkararak, üstün işçilik / orta seviye mekanizma kombinasyonuyla yola çıkıyor.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-2.jpg

Yalnızca 500 adetle sınırlı sayıda üretilen BR05 Skeleton modeli 40mm çapında paslanmaz çelik bir kasa ile geliyor. Kasanın birçok yüzeyi satine formda hazırlanmış. Az sayıda bölgede ise polisajlı yüzeylere yer verilmiş. Bezele ve kasanın kalanına hâkim görüntü, tek yöne fırçalama tekniği ile yapılmış. Saatin ön ve arka yüzlerinde safir kristal camlar bulunuyor ve modelin su geçirmezlik değeri 100 metre olarak belirtilmiş. Ön camın üst ve alt yüzlerine yansıma önleyici kaplama uygulanmış. Hem kullanılan çeliğin kalitesi hem de yüzey işlemesindeki hassasiyet konularında, Bell & Ross mükemmel bir iş çıkarmış. Ayrıca 100 metrelik su geçirmezlik değeri de saatin sportiflik katsayısını artıran detaylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kasanın sağ tarafına konumlandırılan kurma kolu; iki kalın blok tarafından koruma altına alınmış ve üzerinde “&” logosu bulunuyor.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-3.jpg br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-4.jpg

Yuvarlak formlu kadran, şeffaf mavi bir kristalden meydana geliyor. Bu sayede mekanizmaya ait detaylar hem ön hem de arka yüzeyden izlenebiliyor. Kadran üzerinde bulunan çubuk indekslerin ve kolların Super-LumiNOVA kaplı olması sayesinde saatin gece görünürlüğü üst düzeye taşınıyor.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-7.jpg

Bell & Ross, BR05 için otomatik Caliber BR-CAL.322’den yararlanıyor. Sellita SW300-1 tabanlı mekanizma 25,6mm çapında, 35 taşlı, 4Hz (28800vph) frekansında çalışıyor ve 38 saatlik güç rezerv süresi sağlıyor.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-5.jpg

BR05 Skeleton’u bileğinize sabitlemek için iki alternatifiniz bulunmakta. İlki kasayla son derece uyumlu, fırçalanmış ve polisajlı yüzeylere sahip paslanmaz çelik bilezik, diğer ise mavi renkli kauçuk kayış. Doğrusu çelik bileziğin bilekte yarattığı hissiyatı fark ettikten sonra diğer seçeneklerin pek de şansı var gibi görünmüyor.

br05a-blu-skst-sst-bell-ross-br05-skeleton-6.jpg
Benzer İncelemeler