alexa Bell & Ross 2018 Yenilikleri | BRV1-92 | BRV2-94 | Racing Bird | Bell & Ross | Baselworld 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross Racing Bird BRV1-92 ve BRV2-94

bell-and-ross-logo.png

Fransa merkezli lüks saat üreticisi Bell & Ross Baselworld 2018’in en güzel beyaz kadranlı saatlerine imza attı. Her sene Amerika’nın Nevada şehrinde düzenlenen ve gösteri uçaklarının en yüksek hızlara çıkmaya çalıştığı etkinlik için kendi uçağını tasarlayan Bell & Ross, bu özel uçak anısına 2 yeni model tanıttı.

bell-ross-racing-bird-1-.jpg

Baselworld 2016 fuarında yarış arabası tasarlayan ve bu tasarımda kullandığı çizgiler ile bir saat üreten marka bu kez çıtayı biraz daha yükseltmiş. Amerika’nın Nevada şehrinde her sene düzenlenen Reno Air Races yarışı için kendine özel uçak tasarlayan Bell & Ross bu özel uçağın anısına iki adet model üretmiş.

bell-ross-racing-bird-10-.jpg

Kısaca Reno Air Races yarışından bahsetmek gerekirse, 1924 yılında ilk defa düzenlenen yarışma her sene bir çok uçağa ev sahipliği yapıyor. Yarışmanın en büyük zorluğu ise pilotlar yüksek hızlara 10 metre gibi oldukça düşük bir yükseklikte ulaşmaya çalışıyor. Havacılık ile bu kadar bütünleşmiş bir marka için daha güzel bir etkinlik ya da güzel bir tasarım olabilir mi?

İncelemeye başlamadan önce şunu söylemek istiyorum, beyaz kadranlı modellere genelde mesafeli yaklaşsam da yeni Bell & Ross modelleri şimdiye kadar gördüğüm en güzel 5 beyaz kadranlı saat arasına girecektir. Standart üç kollu ve bi-compax kronograf şeklinde tasarlanan modeller 999’ar adet ile limitli üretim.

bell-ross-racing-bird-2-.jpg

Üç kollu standart model 38,5mm çapında, kronograf model ise 42mm çapında tasarlanmış. Yansıma önleyici kaplamaya sahip safir camın kullanıldığı modeller 100 metre su geçirmezlik değeri sunuyor.

bell-ross-racing-bird-5-.jpg bell-ross-racing-bird-7-.jpg

Modellerin kadranında Reno Air Race için tasarlanan uçaktaki renkler yer alıyor. Özellikle kronograf modelde bu renkler o kadar başarılı kullanılmış ki, saati bir anda diğer beyaz kadranlı modellerden ayırmış. Kronograf saatlerde bi-compax tasarımı daha çok sevdiğimden daha önce bahsetmiştim. Bell & Ross BRV2-94 modeli de bu detayı ile benim gözümde artı değer kazanıyor. Tarih penceresi de kronograf alt kadranına gayet uyumlu entegre edilmiş ve saatin bütünlüğü korunmuş.

bell-ross-racing-bird-4-.jpg bell-ross-racing-bird-6-.jpg

Her iki modelin kalbinde de İsviçre üretimi otomatik kalibreler görev yapıyor. Kronograf model gücünü BR.Cal 301’den, 3 kollu model ise BR.Cal 302’den alıyor.

Modeller metal bilezik ya da deri kordon ile satın alınabiliyor, fakat benim şahsi tercihim metal bilezikli versiyonlar. Deri kordon mavi rengi ile saati olması gerekenden daha renkli hale getiriyor ve kullanım alanını daraltıyor. Metal bilezik ise daha uzun süreli olması ve tasarım itibari ile kullanıcı için daha geniş kullanım alanı vaad ediyor.

bell-ross-racing-bird-8-.jpg

Beyaz kadranlı saat arayışında olan herkes Bell & Ross Racing Bird modellerini yakından incelemeli diye düşünüyorum. Beyaz kadranlı saatlerde dengeli bir kadran tasarımı yakalamak oldukça güç, markalar ya birbiri ile uyumlu olmayan renkleri tercih ediyor ya da bembeyaz bir kadran tasarımı sunuyor. Bell & Ross bu iki modelde kullandığı renkler ile ahenk içerisinde kalmış.

bell-ross-racing-bird-9-2-.jpg bell-ross-racing-bird-3-.jpg

Benzer İncelemeler