alexa Bell & Ross 2018 Yenilikleri | BRV294-BB-ST/SST | Racing Bird | BRV2-94 | Baselworld 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross Racing Bird BRV2-94 Ref. BRV294-BB-ST/SST

bell-and-ross-logo.png

Fransa merkezli lüks saat üreticisi Bell & Ross, Baselworld 2018 kapsamında tanıttığı yeni modelleriyle büyük beğeni toplamıştı. Fuar süresince saatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan marka, ABD’nin Nevada Eyaleti’nde gerçekleştirilen ve gösteri uçaklarının mümkün olan en yüksek hıza ulaşmaya çalıştığı Reno Air Races organizasyonuna katılmak üzere kendi uçağını tasarlayarak havacılık konusuna verdiği önemi de gözler önüne sermişti. Kült marka, bu heyecan dolu organizasyon anısına tasarladığı iki yeni model arasından Racing Bird BRV2-94 ile sayfalarımızda bir kez daha kendisine yer buldu.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-2.jpg

Baselworld 2016 fuarında, tamamen kendi bünyesinde tasarladığı yarış otomobili ve bu ilginç okazyonun anısına ürettiği saat ile boy gösteren marka, geride bıraktığımız Baselworld 2018’e de özgün bir yenilik ile damgasını vurmayı başarmıştı. Çıtayı asfalt pistlerden göklere taşıyan Bell & Ross, Reno Air Races organizasyonu için tasarladığı uçak anısına çıkarttığı iki farklı modelden kronograf özelliği ile öne çıkan Bell & Ross Racing Bird BRV2-94 ile sayfalarımıza konuk oldu.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-7.jpg

İlk defa 1924 yılında düzenlenen Reno Air Races organizasyonu, birçok farklı ekibe ve uçağa ev sahipliği yapıyor. Hedeflenen yüksek süratlere sadece 10m gibi oldukça düşük bir irtifada çıkmaya çalışan uçaklarla heyecanlı anlara sahne olan etkinlik, elbette havacılık konseptini DNA’sında taşıyan Bell & Ross’un dikkatinden kaçmamış. Ünlü marka kendi tasarladığı uçağı ile yer aldığı organizasyon anısına iki farklı saat üretmeyi de ihmal etmemiş.

İncelemeye başlamadan önce özellikle belirtmek istediğim bir husus var; beyaz kadranlı saatlere genelde mesafeli yaklaşsam da, Racing Bird Koleksiyonu şimdiye kadar gördüğüm en başarılı 5 saat modeli içerisinde yer alıyor. Koleksiyonda yer alan iki modelin de 999 adet ile limitli olduğunu da hatırlatayım.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-8.jpg

Yeni modelin kasası 41mm çapında tasarlanmış ve paslanmaz çelikten üretilmiş. BRV referanslı diğer modellerden aşina olduğumuz kasanın hem ön hem de arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Kilitli ayar kolu ve kronograf butonları ile 100 metre su geçirmezlik değeri sunan kasanın ön yüzünde, modelin konsept rengiyle uygun mavi tonunda hazırlanmış bir de takometrik skala eklenmiş.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-3.jpg brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-4.jpg

Bell & Ross Racing Bird BRV2-94 daha önce de belirttiğim gibi gördüğüm en güzel beyaz kadranlardan birine sahip. Turuncu ve mavi detaylarla canlı ve sportif bir hava kazanan kadran klasik Bi-Compax kronograf diziliminde hazırlanmış. Stilize büyük rakam indekslerin ve baton stili kolların eşlik ettiği kadranın saat 3 konumuna, üç parçalı tarih göstergesi yerleştirilmiş. Uçak figürlü saniye kolu ve radar ekranı andıran alt-kadran gibi detaylarla süslenen kadran, markanın havacılıkla yoğrulmuş DNA’sını başarıyla öne çıkaracak şekilde tasarlanmış.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-1.jpg

Modelin içerisinde markanın farklı ürün gruplarından tanıdığımız Caliber BR-CAL 301 görev yapıyor. Endüstrinin emektar mekanizmalarından ETA 2894-2 temel alınarak geliştirilen kalibre 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saate kadar güç rezerv süresi sunuyor. Dekorasyon konusunda da Bell & Ross standartlarından ödün vermeden tasarlanan mekanizma, üzeri bir uçak illüstrasyonu ve Limited Edition yazılarıyla süslenmiş safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-6.jpg

Bell & Ross Racing Bird BRV2-94, incelemeye konu versiyonda olduğu gibi paslanmaz çelik bilezik veya mavi dana derisi kayış ile tercih edilebiliyor. Bu iki seçenek arasından benim şahsi tercihim metal bilezikli versiyon olurdu zira mavi deri kayışın saati olması gerekenden biraz daha renkli hale getirdiğini ve kullanım alanını daralttığını düşünüyorum. Metal bilezikli versiyon ise hem versatil yapısı, hem de pratikliği ile kullanıcı dostu bir profil çiziyor.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-5.jpg

Yazımın başında da belirttiğim gibi koleksiyonu çok beğendim. Bell & Ross Racing Bird BRV2-94 modelini ise özellikle beyaz kadranlı Bi-Compax kronograf modellerden hoşlanan tüm saatseverlere şiddetle tavsiye ederim. Bi-Compax kronograf dizilimi, doğası itibarıyla direkt vintage bir havayı da beraberinde getiriyor. İşin içine bir de beyaz kadran girdiğinde oldukça klasik bir model ile karşılaşmanız kaçınılmaz oluyor. Bell & Ross Racing Bird BRV2-94 modelinin bu klişenin dışına çıkabilen çok başarılı bir model olduğunu düşünüyor ve eğer ilginizi çektiyse mutlaka yakından görmenizi tavsiye ediyorum.

brv294-bb-st-sst-bell-ross-racing-bird-brv2-94-9.jpg

Son olarak kronograf tercih etmeyen kullanıcılar için koleksiyonda bir de üç kollu (Ref. Racing Bird BRV1-92) model olduğunu hatırlatayım.

brv192-bb-st-sca-bell-ross-racing-bird-1.jpg brv192-bb-st-sca-bell-ross-racing-bird-2.jpg

Benzer İncelemeler