alexa BRV293-BL-ST/SST | BRV2-93 GMT | Vintage | Bell & Ross | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bell & Ross Vintage BRV2-93 GMT (Ref. BRV293-BL-ST/SST)

bell-and-ross-logo.png

Uçak kokpitlerinde yer alan göstergelerden esinlenerek tasarlanan iri ve kare kasalı modelleri ile ünlenen Fransız menşeli marka Bell & Ross, Vintage ürün grubuna bu sene eklenen yeni modellerden BRV2-93 GMT ile sayfalarımıza konuk oldu.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-1.jpg

BR01 ve BR03 gibi ürün grupları ile saat dünyasının nevi şahsına münhasır isimleri arasında kendine sağlam bir yer edinen Bell & Ross, geçmişten izler taşıyan Vintage Koleksiyonu’nu da genişletmeyi ihmal etmiyor. Markanın sembolü haline gelmiş de olsa pratikte geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etme konusunda pek de başarılı olamayan kare kasalı modellerin yanında, sade ve işlevsel tasarımlarıyla dikkat çeken Vintage Koleksiyonu, bu sene de yeni modellere merhaba demişti. Bu yenilikler arasında inceleme köşemize konuk olan model ise, pilot saatlerinin vazgeçilmez komplikasyonlarından GMT ile donatılmış Bell & Ross Vintage BRV2-93 GMT oldu.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-2.jpg

Vintage Koleksiyonu, adından da anlaşılacağı üzere markanın zengin geçmişinde izler bırakmış, başarılı modellerden esinlenerek tasarlanmış ürünlere ev sahipliği yapıyor. Heritage trendinin altın çağını yaşadığı günümüzde ticari açıdan da markaya başarılı geri dönüşler sağlayan ürün grubu, rafineleştirme adına yapılmış küçük dokunuşların yanında koleksiyona yeni eklenen modellerle pazardaki konumunu güçlendirmeye devam ediyor. İnceleme için seçtiğimiz Bell & Ross Vintage BRV2-93 GMT modeli de, koleksiyonu özetlemek için biçilmiş kaftan diyebileceğimiz özellikler taşıyor.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-9.jpg

Bell & Ross Vintage BRV2-93 GMT, daha önce tanıtılan BR 123 GMT 24H modeli ile oldukça benzer özellikler taşıyor. Ancak yukarıda bahsettiğim rafineleştirme kısmı, dikkatli gözlerden kaçmayacak detaylarda kendini belli ediyor. Öncelikle paslanmaz çelikten üretilmiş Retro tasarımlı kasanın çapı 42mm’den 41mm’ye indirilmiş. 1mm çok büyük bir fark gibi gözükmese de, özellikle Vintage-Inspired tasarımlar söz konusu olduğunda, doğru proporsiyonu yakalayabilmek adına önemli bir rol oynuyor.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-3.jpg brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-5.jpg

Kasanın ön yüzünde, modelin Retro karakterine uygun şekilde bombeli tasarlanmış, yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam yer alıyor. 100 metre su basıncına dayanıklı üretilen kasanın arka yüzünde ise yine safir kristal cam bölmeli bir kapak görev yapıyor. Modelin selefi diyebileceğimiz BR 123 GMT 24H farklı olarak ön yüzde satine paslanmaz çelik yerine siyah anodize alüminyum insert eklenmiş bir bezel bulunuyor.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-8.jpg

Modelin kadran tasarımında da çeşitli yeniliklerden bahsetmek mümkün. Dizilim olarak BR 123 GMT 24H ile aynı alt yapıyı kullanan kadranda yer alan GMT yazısı, yine ikinci zaman dilimini gösteren kolda kullanan turuncu tonunda çalışılmış. Ancak ince baton kolların yerine akrep ve yelkovan arasındaki farkın daha net belli olduğu, kılıç tarzı kollar eklenmiş. Büyük rakam indekslerdeki fontlar aynı kalsa da, Bell & Ross Vintage BRV2-93 GMT modelinde okunabilirliği daha iyi bir noktaya taşıyan beyaz renge yer verilmiş. Super LumiNOVA fosfor malzemesi ile karanlık ortamlarda da optimal okunabilirliği sunabilir hale gelen kadran, temiz ve fonksiyonel tasarımı ile modelin hem Retro karakterini hem de Tool Watch özelliğini başarıyla öne taşımış.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-4.jpg

Bell & Ross Vintage BRV2-93 GMT’nin kalbinde endüstrinin duayen mekanizmalarından ETA 2893-2 temel alınarak tasarlanmış Caliber Ref. BR-CAL.303 tercih edilmiş. 21 taşlı otomatik mekanizmanın çalışma frekansı 4Hz (28.800vph), tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise 42 saat olarak ayarlanmış. Bağımsız ayarlanabilen ikinci zaman dilimi modülü taşıyan mekanizmada bir de tarih penceresi özelliğine yer verilmiş.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-6.jpg

İnceleme için seçtiğimiz versiyonun üzerinde mat ve parlak parçalardan oluşan paslanmaz çelik bir bilezik yer alıyor. Buton kontrollü klipsi ile oldukça konforlu bir kullanım olanağı sağlayan metal bileziğin yanı sıra koleksiyonda bir de siyah kauçuk kayış alternatifi yer alıyor.

brv293-bl-stsst-bell-ross-vintage-br-v2-93-gmt-steel-strap-7.jpg

Her iki versiyon için belirtilen liste fiyatları ise şu şekilde;

Ref: BRV293-BL-ST/SRB - kauçuk kayış ile - EUR 2,900

Ref: BRV293-BL-ST/SST - metal bilezik ile – EUR 3,200
Benzer İncelemeler