alexa Tourbillon Konsol Saati | Bentley | Bentayga | Breitling | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bentley Bentayga İçin Tourbillon Konsol Saati

breitling-logo-new.png

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Otomotiv Endüstrisi’nin en prestijli markalarından Bentley’in hazırladığı SUV modeli Bentayga tanıtıldı. Hızla yükselen SUV sınıfına en tepeden giriş yapan Bentayga piyasadaki en güçlü, en performanslı, en prestijli ve aynı zamanda en konforlu 4x4 olma iddiasıyla üretildi. Markanın geçmişini düşünürsek bu iddialara ulaşamaması için hiçbir engel bulunmuyor. 

bentley-suv.jpg

6 litre hacminde çift turbo beslemeli V12 motora sahip model 600 beygirgücü ve 900 newtonmetre tork üretiyor. Bu güç değerleri ile yaklaşık 2.5 tonluk ağırlık 0’dan 100 kilometreye yalnızca 4.1 saniyede çıkabiliyor, aracın son hızı ise 301 kilometre olarak belirtilmiş. Cüssesine oranla dudak uçuklatıcı performans değerlerine sahip modelin ortalama yakıt tüketimi ise 100 kilometrede yalnızca 12.8 litre.

bentley-suv2.jpg

Bir Bentley’den bahsettiğimize göre elbette lüksün ve prestijin sınırlarından bahsetmek oldukça güç. Aracın renginden döşemelerde kullanılan deriye ve hatta dikişlere kadar her şey müşterinin isteğine göre kişiselleştirilebilir şekilde kullnıcıya sunuluyor. Aracın oldukça uzun opsiyon listesindeki bir satır ise en çok dikkat çeken maddelerden biri.

bentley-suv1.jpg

Bentley’in İsviçre’li saat markası Breitling ile uzun yıllardır ortaklaşa çalışmaktalar. Birçok Bentley modelinin konsolundaki saatler Breitling imzası taşımakta. Aynı zamanda Breitling de Bentley’e özel modeller üretip sınırlı adet ve sürelerle piyasaya sürmekte. Bu sefer ise lüksün sınırları biraz daha zorlanmak istemiş olmalılar ki Breitling yeni Bentayga modeline özel Tourbillon komplikasyonuna sahip çok özel bir saat geliştirmiş.

bentley4.jpg

Müşterinin isteğine göre beyaz veya sarı altın kasa seçeneğiyle sunulan saat beyaz veya sedef kadran seçeneklerine sahip. Otomobillerin konsol saatlerine normal koşullarda pilli mekanizmalara sahiptir ve gerekli enerjiyi aküden alırlar. Bu seferki durum ise biraz farklı. Breitling saati tamamen mekanik olarak tasarlanmış ve otomatik kurma sistemi eklemiş. Otomatik bir saati bilekte kurmak oldukça kolay peki ya araç içinde, konsoldaki sabit duran bir nesneyi nasıl döndüreceğiz?

bentley2.jpg

Bu sorunu, saati konsol içinde bulunan winder’a(kurma kutusu) yerleştirerek çözmüş mühendisler. Saatin önündeki butona basılmasıyla kasasıyla beraber dönerek kurulan saat yine aynı düğmeye daha uzun süre basılarak ortaya çıkan tepeden ayarlanabiliyor .

Son olarak, böylesine özel bir opsiyon için oldukça yüksek bir meblağı gözden çıkarmak gerekiyor. Kıyaslama açısından; aracın İngiltere’deki satış bedeli 165.000 gbp iken Breilting Tourbillon opsiyonu için istenen miktar 150.000 gbp.

Benzer İncelemeler