alexa PRNAHM36RR028 | Chinese New Year | Premier | Harry Winston | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bereket ve Başarı Yılı Başlıyor

Harry Winston fare yılına özel, yalnızca sekiz adet üretilen yeni modeliyle zenginliğin, başarının ve bereketin simgesini pırlantalarla bezeyerek bileklere taşıyor.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-7.jpg

Geleneksel Çin takvimini daha önce onlarca kez duymuş olabilirsiniz. Bu takvimde 12 farklı hayvan her bir yılı temsil ediyor. İnanışa göre her hayvanın özelliği o seneyi temsil ederken, dünya düzeni de değişiyor. Bu hayvanlar fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, keçi, maymun, horoz, köpek ve domuzdan oluşuyor; her 12 yılda bir aynı sırayla tekrarlanıyor.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-8.jpg

2020 yılıysa, modelden de tahmin edeceğiniz üzere, Çin takvimine göre fare yılı. Bu 12 yıllık döngüdeki ilk hayvan olan fare; zenginlik, bolluk, zekâ, başarı ve canlılığın sembolü olarak kabul ediliyor. Talih, mutluluk ve neşeyi temsil eden kırmızınınsa kötülükleri uzak tuttuğuna inanılıyor. Altın renginin de özellikle kırmızıyla bir araya geldiğinde, iyi talihin en güçlü işareti olduğu düşünülüyor.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-1.jpg

Mücevherleri ve mücevher saatleriyle yakından tanıdığımız Harry Winston, Çin’in fare yılını 36.2mm çapında pembe altın kasalı, zarif ve şık bir model olan, Harry Winston Premier Chinese New Year Automatic 36mm (Ref. PRNAHM36RR028) ile kutluyor. Saatin hem arka kapağındaki hem de ön tarafındaki safir kristal camda yansıma önleyici kaplama bulunuyor. Model 30 metreye kadar su basıncına dayanıklılık gösteriyor ve kasayı 2.60 karatlık 57 pırlanta süslüyor.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-5.jpg

Harry Winston’ın Çin temalı bu modelinde detaylar yalnızca kullanılan renkler ve konseptle sınırlı değil. 618 – 907 yılları arasında hüküm süren Tang Hanedanı döneminde duvar, fener, kapı ve pencereleri süslemek, yeni yıl gibi özel günleri kutlamak amacıyla kullanılmaya başlanan kâğıt kesme (jianzhi), Çin’in en eski ve popüler sanat dallarından biri. Jianzhi’de katlanmış ince kâğıtlar bir makas veya bıçak yardımıyla kesilerek negatif ve pozitif alanlar arasında hassas bir denge yakalanıyor. Geleneksel olarak çiçekler, mitolojik hayvanlar, iyi şans getiren Çin alfabesi karakterleriyle bu takvimdeki 12 hayvan gibi konular işleniyor.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-3.jpg

Zarif kâğıt kesme sanatından esinlenen Harry Winston sanatçıları da kadrandaki fare motifine bu teknikle hayat vermiş ve malzeme olarak altın kullanmış. Arka plan olarak da, kırmızı kâğıt yerine yoğun kırmızı renkte sedef yer alıyor. Farenin hatları ve etrafındaki manzara tek parça 18K pembe altından oluşturulmuş. Ajurlu desenler göz önüne alındığında, bu motifi oluşturmanın çok da kolay olmadığını söyleyebiliriz.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-4.jpg

Harry Winston’ın mücevherlerinde ve mücevher saatlerinde çokça kullandığı kümeleme tekniği, Premier Chinese New Year Automatic 36mm modelinin kadranında da karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 0.29 karat değerinde markiz kesim sekiz adet pırlantanın, merkezdeki ışıltılı pırlantayı çevrelemesiyle elde edilen üç boyutlu çiçek, bu tekniğin en hoş örneklerinden biri.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-2.jpg

Eksenden kayık saat ve dakika gösteriminde, sayılar yerine pırlantalar kullanılmış. Saat 3 ve 9’u gösterenler daha büyük olmak üzere toplamda yedi adet pırlanta markör olarak görev yapıyor. Saat 12 konumundaki yaklaşık 0.02 karat zümrüt kesim pırlanta ise hem Winston’a göz kırpıyor hem de kasanın içerisinde mekanik bir kalibre olduğunun işaretini veriyor.

prnahm36rr028-harry-winston-premier-chinese-new-year-automatic-6.jpg

Harry Winston Premier Chinese New Year Automatic 36mm, hassasiyeti kaybetmemesi için silikon balans yaylı otomatik HW2014 mekanizmayla çalışıyor ve tam kurulumda 68 saatlik güç rezervi sağlıyor.

Yalnızca sekiz adetle limitli olan model, parlak kırmızı timsah derisi kayış ve 17 adet pırlantayla bezenmiş 18K pembe altın tokayla tamamlanıyor.

Benzer İncelemeler