alexa Patek Philippe’e Sahip Olmak | Patek Philippe | 5711
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bir Patek Philippe’e Sahip Olmak

“Bir kere Patek Philippe sahibi olunca bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmaz” diyorlar... Nedenini nasılını maddeler altında topladık.

5520P-001-patek-philippe-alarm-travel-time-1.jpg

Adını her duyduğumuzda tüyleri diken diken eden markalardan biri Patek Philippe. Sadeliği ve horoloji alanındaki becerikliliği, tasarım ve mükemmel el işçiliğiyle bir arada sunan marka, birçok saat koleksiyoneri tarafından da çok –hatta bazen taparcasına- seviliyor. Nedenini nasılını birlikte inceleyelim.

patek-philippe-sahibi-olmak-3.jpg

Nadir

Patek Philippe’in 1839’da kurulduğu günden bugüne 1 milyondan daha az saat ürettiği söyleniyor. Markanın her ince detay üzerine eğilerek en sade modeli üretmesi ortalama dokuz ay, daha komplike bir saati üretmesiyse ortalama iki yıl sürüyor. E tabii bu süreçte talep çoğalıyor ve arz-talep dengesi bozuluyor. Son dönemlerdeki 5711 çılgınlığıysa tam olarak böyle bir sürecin sonucu diyebiliriz. Markanın görece daha uygun fiyatlı modeli olan 5711 için ya yıllarca sürebilecek bekleme listesine girmeniz ya da ikinci eline liste fiyatından çok daha fazla ödeme yapmanız gerekiyor.

5711-1a-010-patek-philippe-nautilus-1.jpg 5711-1a-010-patek-philippe-nautilus-5.jpg

Tasarım ve Patek Philippe DNA’sı

Patek’in gerçek güzelliği mekanizmalarında yatıyor desek yalan söylemiş olmayız. Parçaların her biri elle tamamlanıyor ve detaylara bakıldığında insanda hafif bir yutkunma yaratıyor. Kadran tasarımı da aynı şekilde ‘genellikle’ kullanıcıyı kendine hayran bırakıyor. Fasetli baton markörler, elle parlatılmış kollar ve küçük detaylar markayı diğerlerinden ayırmayı başarıyor.

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-5.jpg 5726-1a-014-patek-philippe-nautilus-annual-calendar-4.jpg

Patek’in DNA’sında herhangi bir ‘kısa yol’ bulunmuyor. Birçok saat ustası ve markası için kasa yan oyuncu durumunda ve makineyle üretiliyor. Patek ise her bir kasayı kendisi üretiyor, dövüyor ve çoğunlukla bu kasalar altından veya platinden tek parça olarak hazırlanıyor. Marka hala 1800’lerin geleneksel kasa üretim tekniklerini kullanıyor –ki bunu yapan çok çok az saat ustası bulunuyor. Bu teknik de markanın saatleri gibi babadan oğula geçip Patek’in DNA’sını oluşturuyor.

patek-philippe-sahibi-olmak-2.jpg

Arşivin Gücü

Markanın ürettiği her bir saat, Patek Philippe arşivlerinde bulunuyor. 1839 yılından beri yapılan her Patek’in üretim ve orijinal satış tarihini görebiliyorsunuz. Her saatin tarihini titizlikle ayrıntılandıran belgeler, Patek sahiplerinin hayatlarında bir noktayı işaretliyor. Bu özgeçmişlerde saat sahiplerinin isimleri yazmıyor fakat kraliyet ailesi üyelerinin, başkanların ve ünlülerin bu sayfalarda olduğuna emin olabilirsiniz. Bir düşünün; belki de sizin şu anda sahip olduğunuz Patek, başka birinin yeni hayatının başlangıcını, birinin doğuşunu veya bir hayalin gerçeğe dönüşmesini kutlamış olabilir. O da sizin hayal gücünüze kalmış...

5512a-001-patek-philippe-calatrava-weekly-calendar-baselworld-2019-7.jpg

Benzer İncelemeler