alexa Blancpain | Fifty Fathoms | İnceleme
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Blancpain Fifty Fathoms Yeniden Sahnede

Dünyanın ikinci dalgıç saati Fifty Fathoms, yenilenen kasasıyla tekrar satışa sunuluyor. 

blanc-pain-fifty-fathoms-1.jpg

Başlık biraz ortalığı karıştırıcı nitelikte, farkındayım, ama gerçekler karşısında yapabileceğim bir şey yok ne yazık ki. Rolex Submariner’in ardından gelen Blancpain Fifty Fathoms efsanesi, 42,3mm’lik kasa çaplarına sahip titanyum ve pembe altın seçenekleriyle yeniden karşımızda.

blanc-pain-fifty-fathoms-2.jpg

Geçtiğimiz sene Blancpain için sıra dışı bir yıldı. Markanın efsanevi dalgıç saati Fifty Fathoms’un 45mm’lik devasa ölçüleri nihayet 42,3mm’ye düşürülmüş ve tasarlanan yeni saat üç parti halinde, sınırlı adetlerde üretilerek satışa sunulmuştu. Aynı kasayı baz alan ve bio-seramik malzemeden üretilen Swatch x Blancpain Scuba modeli ise, genç ve düşük bütçeli saat severleri Blancpain markasıyla tanıştırmayı hedeflemişti. Bu iş birliğinin ne derece başarılı olduğunu, önümüzdeki senenin bütçe raporlarında göreceğiz.

blanc-pain-fifty-fathoms-3.jpg

Blancpain, aynı saatin titanyum ve 18K pembe altın kasalı versiyonlarıyla tekrar karşımızda. Saatlerin kasa ölçüleri 42,3mm x 14,2mm. Su geçirmezlik değerleri 300 metre. Önde ve arkada safir kristal camlara sahipler. Bir FF klasiği olarak saatin bezeli de safir kristal camdan üretilmiş ve bezeldeki sayılar, SuperLuminova fosfor dolgusu sayesinde karanlıkta parlıyorlar. Uzun yıllardır Blancpain tarafından kullanılan Caliber 1315 ile hayat bulan saatler 5 günlük güç rezervine sahipler.

blanc-pain-fifty-fathoms-4.jpg

Saatlerin tanıtılmasıyla eleştiri sesleri de yükselmeye başladı. Tarih penceresinin saat 4:30 pozisyonuna yerleştirilmesi bu eleştirilerin başında geliyor. Asimetrik kadran birçok saat sever için gözü yoran bir detay olarak görülüyor. Modeller, tekstil, 50’lerin tarzını yansıtan kauçuk ya da titanyum için bilezik ve kayış seçeneklerine sahipler. Peki 21,5mm’lik boynuz aralığı hangi dahi tasarımcının fikriydi acaba? 22mm’lik kayışları alıp sıkıştırmaktan başka çaremiz yok ama bir kötü haberim daha var. Blancpain Fifty Fathoms’ların çift alyen anahtarı gerektiren kayış pimlerini sökmek ve takmak tam bir işkence. Titanyum bilezikle hassas ayar imkanının bulunmaması da yine böylesine büyük bir markaya yakışmayan detayların başında geliyor.

blanc-pain-fifty-fathoms-5.jpg blanc-pain-fifty-fathoms-6.jpg

Uzun lafın kısası, yeni Blancpain’ler, bir saatin kullanıcı dostu olması konusunda büyük önem arz edecek bazı detayları es geçerek tasarlanmış izlenimi bırakıyor. Böylesine büyük bir ismin, horoloji tarihi açısından kült kabul edilen modellerinin, bu kadar eleştiriliye açık olmasının sebebi bilinçli bir tercih mi yoksa tembel yöneticiler mi, emin değilim.

blanc-pain-fifty-fathoms-7.jpg

Benzer İncelemeler