alexa Bolt 1968 | Black Yellow Quartz | Bomberg | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bomberg Bolt 1968 Black Yellow Quartz Chronograph

logo-bomberg.jpg

Bu incelememize konu saatimiz yakın zamanda kurulmuş olmasına rağmen farklı dizaynı ve başarılı reklam kampanyasıyla özellikle giriş seviye saat meraklıları başta olmak üzere pek çok saat severin ilgisini çekmeyi başaran Bomberg’in 1968 serisinden.

dark_knight_1.jpg

Bomberg 1968 konusundaki ilk izlenimlerimiz saatin yapım kalitesinin oldukça iyi olduğu yönünde gelişti..

Reklamlarında da vurgulandığı üzere Cast Iron ( döküm demir ) tekniği ile üretilen kasanın detayları kesinlikle saatin fiyat etiketinden beklenmeyecek kadar iyi duruyor.

0_bom_DSC5652.jpg

Bomberg 1968’i hem markanın diğer ürünlerinden hem de genel olarak pazarda yer alan tasarımlardan ayıran önemli iki detay var.

Bunları kısaca sıralamak gerekirse ilk sırayı saatin basit bir hareketle kasasından ayrılıp cep saati haline dönülşebiliyor olması alıyor. 

00_bom_1.jpg

Günlük kullanıcılar için ne derece pratik olduğu tartışmaya açık olan bu tasarım, saatin kendisi için çok önemli bir ayırt edici özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Kutu içeriğinde yer alan şık köstek zinciri ile birlikte modern bir cep saati halini alan Bomberg 1968’i bu tarzda taşımak isteyecek kullanıcılar olacağından şüphemiz yok.

0_bom_DSC5635.jpg 0_bom_DSC5564.jpg

İkinci önemli detay da saatin ayar tepesi ve kronograf butonlarının saat 11,12,1 yönüne yerleştirilmiş olması.

bolt_68.jpg

Saat terminolojisinde Bull Head ( Boğa Kafası ) olarak bilinen bu tasarımın kökleri 60lar’ın sonlarına dayanıyor.

Motorsporlarıyla haşır neşir olan kullanıcıların direksiyon tutar haldeyken de sağlıklı şekilde kronograf fonksyonunu kullanabilmesi amacıyla geliştirilen bu form, popülaritesini 70ler’in ortalarına kadar devam ettirmiş.

0_bom_DSC5615.jpg 0_bom_DSC5650.jpg

Özellikle vintage saat severlerin hatırlamakta zorlanmayacağı Seiko ve Citizen modelleri ile hafızalara kazınan Bull Head tarzı, saatin retro/spor karakteriyle son derece uyumlu bir özellik olmuş.

0_bom_DSC5561.jpg

44mm.’lik kasa çapına rağmen başarılı dizaynı ile son derece ergonomik bir kullanım sağlayan Bomberg 1968, özellikle kasayla uyumlu kalınlığa sahip deri kayışı ve hafif içbükey kasa yapısıyla kola mükemmel uyum sağlayan, oldukça konforlu bir saat.

İncelemeye konu modelimiz siyah PVD kaplamaya sahip. Koyu renk ağırlıklı yapısı nedeniye olduğundan bir nebze daha ufak görünüyor da olsa, gerek kadranda yer alan sarı/beyaz detaylar gerekse perfore deliklere sahip, kontrast sarı dikişli deri kayış, Bomberg 1968’i sıkıcı bir siyah saat olmaktan uzak tutmayı fazlasıyla başarmış görünüyor.

Eldivenle bile rahatlıkla kullanıma olanak veren ayar tepesi ve kronograf butonlarının start/stop için olanı da hem pratikliğe hem de görsel bütünlüğe olumlu katkı sağlayan sarı renkte tasarlanmış.

0_bom_DSC5576.jpg

Karmaşık yapısına rağmen başarılı şekilde detaylandırılmış kadranı, zamanı doğru okumak konusunda pek sıkıntı yaratmasa da tarih diskinin nüyük bir bölümünün kadranın muhtelif kısımlarından görünebiliyor olması biraz sorun yaratabilir gibi duruyor. Yine de belirtmekte fayda görüyoruz; bu derece zevkle dizayn edilmiş bir kadran için tarih fonksiyonunun kolay okunabiliyor olması memnuniyetle feda edilebilir bir detay bizce.

Serinin kronograf modelleri için Miyota OS11 kalibre tercih edilmiş. Bi-Compax dizilime sahip kalibre saatin retro görüntüsü ile bütünlük içerisinde duruyor.

Kasa ile uyumlu olarak siyah PVD kaplama ile sunulan toka da gayet başarılı.

0_bom_DSC5610.jpg

Paslanmaz çelik arka kapakta saatin özellikleri ile ilgli detaylara yer verilmiş.

0_bom_DSC5578.jpg

Şimdilik mekanik kronograf seçeneği bulunmayan Bomberg 1968’in ileride Valjoux 775X tabanlı bir versiyonu çıksa eminiz son derece başarılı olurdu.

WR100M su basıncına dayanıklılık değeri günlük kullanım için fazlasıyla yeterli durmakla birlikte safir yerine mineral tercih edilmiş camın biraz zayıf kaldığını hatırlatmakta fayda var.

İçten yansıma önleyicili safir bir camın çok yakışacağını düşündüğümüzü de ekleyelim.

Benzer İncelemeler