alexa R120007 | Recital 12 | Monsieur Dimier | Bovet | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bovet Récital 12 Monsieur Dimier (Ref. R120007)

Bovet-logo.png

Geleneksel lüks saatçiliğin kilometre taşı isimlerinden Bovet, markanın özgün tasarım diline gönderme yapan modeli Récital 12 Monsieur Dimier ile sayfalarımıza konuk oldu.

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-1.jpg

Bovet, saat dünyası denildiğinde ilk akla gelen isimler arasında yer almıyor olabilir ancak bu durum, markanın geleneksel lüks saatçilik adına yarattığı minyatür sanat eserlerinin göz ardı edilebileceği anlamına da gelmiyor elbette. Özellikle komplikasyon temalı modelleri ile göz dolduran özgün marka, bugün Récital 12 Monsieur Dimier modeli ile mercek altında...

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-9.jpg

İncelemeye her zaman olduğu gibi kasadan başlamak istiyorum ancak fotoğraflardan da görüldüğü üzere kasa için, modelin hakkında en az bahsedebileceğimiz parçası demek mümkün. 18K pembe altından üretilen kasa, 42mm çapında ve 9.40mm yüksekliğinde tasarlanmış. Parlak yüzey formunun ağırlıklı tercih edildiği kasanın ön ve arka yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. 18K pembe altından üretilen ayar kolunun üzerine ise, bir adet safir taş eklenmiş. Rüstik kanepe ayaklarını andıran tasarımıyla dikkat çeken özgün boynuz tasarımlı kasanın, iri sayılabilecek boyutuna ve 18K altın olmasına rağmen, kolda dengeli bir şekilde taşınabildiğini de ekleyelim.

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-4.jpg r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-6.jpg

Modelin kadranı büyük oranda perfore şekilde tasarlanmış. Saat 3 hizasına yerleştirilen kobalt mavi tonunda hazırlanmış güneş ışını motifli alt-kadrandan zamanı takip edebiliyorsunuz. Geride kalan kısım ise, modelin mühendislik harikası mekanizmasını görülebilir kılacak şekilde açık tasarlanmış. Saat 12 hizasında, köprü formunda çalışılmış bir güç rezerv göstergesi yer alıyor. Gösterge mekanizmanın bileşenleri ile aynı yüzey formuna sahip olduğundan, ilk bakışta dikkatlerden kaçsa da görevini yerine getiriyor. Kadrandan okunabilen diğer bir özellik de küçük saniye. Saat 9 hizasına konumlandırılan küçük saniye alt-kadranı da yine modelin özgün özelliklerinden biri zira alt-kadrandan sadece 0 ila 20 saniye arasındaki değer okunabiliyor. Ancak küçük saniye kolunun yel değirmeni gibi üç parçadan oluştuğunu düşünürsek, 20 ile 60sn arasında kalan bölümde de, dakikanın kaçıncı saniyesinde olduğunu az çok anlayabiliyorsunuz.

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-3.jpg r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-5.jpg

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-2.jpg

Bovet Récital 12 Monsieur Dimier (Ref. R120007) en önemli özelliklerinde biri de şüphesiz ona hayat veren mekanizması. Modelin içerisinde Calibre Virtuoso II (13.75-70-A1) referanslı mekanizma görev yapıyor. 41 taşlı ve eden kurmalı tasarlanan mekanizmanın küçük saniye fonksiyonuna ait düzeneği ana gövdenin iki tarafına kadar uzandığından ötürü, küçük saniyenin hareketini mekanizmanın arkasından da net bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Görsel dekorasyon kadar simetri konusuna da özellikle önem veren mekanizmanın, tam kurulumda sağladığı güç rezervi ise fazlasıyla tatminkâr bir değer olan 7 gün.

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-7.jpg

Modele gri tonunda hazırlanmış timsah derisi bir kayış eşlik ediyor. Kullanım konforuna sağladığı pozitif etki kadar kalitesiyle de göz dolduran kayışın uç kısmında ise, kasa malzemesi ile uyumlu, 18K pembe altından yapılmış Ardillon tipi toka bulunuyor.

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-8.jpg

Bovet Récital 12 Monsieur Dimier (Ref. R120007), tıpkı markanın kendisinin de olduğu gibi, geniş bir kitleye hitap edecek özellikler sunmuyor. Ancak geleneksel saatçiliği, klasik komplikasyonları bir üst boyuta taşımaktan (veya aynı model içindeki sayısını arttırmaktan) ziyade, mekanizmanın görsel mimarisini rafine ederek yüceltmeye çalışan bu model, kesinlikle takdiri hak ediyor.

r120007-bovet-recital-12-monsieur-dimier-10.jpg
Benzer İncelemeler