alexa Bovet | Sportster 46 | Saguaro | Two Tone | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bovet Sportster 46 Saguaro Two Tone

Bovet-logo.png

Özgün tasarımları kadar ilginç geçmişiyle de İsviçre Saat Endüstrisi’nin butik markaları arasına girmeyi başaran Bovet, Sportster 46 Saguaro modeliyle inceleme köşemize konuk oldu.

bovet-saguaro-SP0437-R5N-2-.jpg

Kuruluşu 1822 yılına uzanan Bovet Fleurier’in ilginç hatta biraz da iniş çıkışlı bir geçmişi var. Faaliyetlerine Londra’da başlayan marka, Çin pazarına özel ürettiği cep saatleri ile şöhreti yakalıyor. Endüstrinin duayen isimerinden Vacheron Constantin ile birlikte Çin pazarını domine eden marka, 19.YY ortalarında çöken Çin pazarıyla sağlam bir darbe de alsa 1950ler’e kadar cep saatleri üretmeye devam ediyor. 1994 senesinde Roger Guye ve Thierry Ouelevay tarafından devir alınan marka, bugün Cenevre’deki fabrikasında saat üretmeye devam ediyor.

Müzayedelerin vazgeçilmez objelerinden Bovet cep saatleri koleksiyonerlerin rüyalarını süslemeye devam ede dursun, marka özgün ve iddialı tasarımlarla butik isimler arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Cep saatlerinden ilham alınarak tasarlanmış pek çok detaya yer veren ilginç modellerle çizgisini muhafaza eden markanın güncel koleksiyonunda yer alan Bovet Sportster 46 Saguaro sizlerle…

bovet-saguaro-SP0437-R5N-5-.jpg

Art-Deco tarzının belki kalan yegâne temsilcilerinden kabul edilen Bovet, Sportster 46 Saguaro ile özgün ve gösterişli tasarım detaylarını kronograf ve 300M su basıncına dayanıklılık gibi önemli sportif özelliklerle bir araya topluyor. Üstelik bunu yaparken absürt değil aksine son derece stil sahibi bir şekilde uygulayan ender modellerden biri olarak arşivimizde yerini alıyor.

46mm paslanmaz çelik kasa ile sunulan modelde Two Tone olarak tabir ettiğimiz konsepte uygun olarak eklenmiş 18K pembe altın aksesuarlar göze çarpıyor. Saat 12 noktasına yerleştirilmiş Bull Head tarzı ayar tepesi ve kronograf butonlarında 18K pembe altın kullanılmış. Ön ve arka yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camların yer aldığı kasanın su geçirmezlik değeri ise 300M olarak ayarlanmış.

bovet-saguaro-SP0437-R5N-4-.jpg

Art-Deco tarzını anımsatan kasanın tasarımında markanın cep saatleriyle ilgili geçmişinden izler görmek mümkün. Saat 6 noktasındaki boynuz tasarımı Cartier Pasha de Cartier modelini hatırlatan detaylar sunuyor. Modele özel olarak tasarlanan kayış, kasada yer alan boşluğa oturuyor ve altıgen somun şeklinde tasarlanmış bağlantı parçaları ile sabitleniyor. Saat 12 noktasındaki boynuz yapısı ise çok daha ilginç ve özgün bir tasarıma sahip. Saat 12 noktasında yer alan ayar tepesini korumak için tasarlanan parça, kayışın üzerine monte edilmiş. Cep saatlerinin köstek bağlantısını akla getiren bu bağlantı markanın sembol detaylarından biri kabul ediliyor ve popüler saat terminolojisinde “kurdele” tipi olarak biliniyor.

bovet-saguaro-SP0437-R5N-6-.jpg

Saatin kadranı da modelin genel tasarım bütünlüğünü pekiştiren detaylar sunuyor. Oldukça göz alıcı bir mavi tonunda tasarlanmış kadranda konseptle uyumlu pembe altın detaylar dikkat çekiyor. 3-6-9 dizilimine sahip kronograf fonksiyonun yanı sıra bir de Big Date tipi tarih penceresine yer veren kadranın dış çerçevesinde takometrik ve pulsometrik (nabız ölçer) skalalar bulunuyor.    

bovet-saguaro-SP0437-R5N.jpg

Bovet Sportster 46 Saguaro modeli, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 13BA01 ile hayat buluyor. 28800vph hızında çalışan ve tam kurulumda 42 saat güç rezervi sunan kronograf fonksiyonlu mekanizmanın aynı zamanda Chronofiable tarafından verilmiş sertifikası da bulunuyor.  Ana gövdesinde Côtes de Genève desenleri yer alan mekanizma, safir kristal bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

bovet-saguaro-SP0437-R5N-7-.jpg bovet-saguaro-SP0437-R5N-8-.jpg

Siyah timsah derisi kayış ile sunulan modele 18K pembe altın toka eşlik ediyor.

Art-Deco tarzının belki kalan yegâne temsilcilerinden kabul edilen Bovet, Sportster 46 Saguaro ile özgün ve gösterişli tasarım detaylarını kronograf ve 300M su basıncına dayanıklılık gibi önemli sportif özelliklerle bir araya topluyor. Üstelik bunu yaparken absürt değil aksine son derece stil sahibi bir şekilde uygulayan ender modellerden biri olarak arşivimizde yerini alıyor.

bovet-saguaro-SP0437-R5N-10-.jpg bovet-saguaro-SP0437-R5N-9-.jpg

Benzer İncelemeler