alexa Classique Tourbillon | Extra-Plat | Breguet | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatic 5367

breguet.png

Henüz Baselworld fuarı için çok erken olsa da, markalar resmi lansmanlarını fuarda yapmayı planladıkları yeni modellerini duyurmaya başladı bile. Bu başlık altında en son haber ise saat endüstrisinin köklü isimlerinden Breguet cephesinden geldi. Ünlü marka, 2018 Baselworld’de görücüye çıkaracağı Classique Tourbillon Extra-Plat modelini saat severlerin beğenisine sundu.

Breguet-Classique-Tourbillon-Extra-Plat-Automatic-5367-1.jpg

Tourbillon özellikli mekanizmaya sahip model oldukça ince kasa yapısı ve emaye kadranı ile dikkatleri üzerine çekiyor. İlk defa 2013 senesinde güncel koleksiyonda kendine yer bulan Classique Tourbillon Extra-Plat modeli, bu kez el yapımı Guilloché kadranı ile göz kamaştırıyor.

Yeni model, 42mm x 7.45mm ölçülerinde ve 18K pembe altın malzemeden üretilen kasa içerisinde hayat buluyor. Bir dönem görmeye alıştığımız büyük kasalı saatlerin popülaritesi yavaş yavaş son buluyor. Günümüzde markalar mekanizmalarını ve dolayısıyla kasa kalınlıklarını düşürerek daha ince modeller üretme yarışına girdiler. Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatic 5367 modeli de bu noktada dikkatleri üzerine çekiyor.

Otomatik Tourbillon mekanizmaya sahip model, yalnızca 7.45mm kalınlığında. Yeni model, bu kalınlığı ile seri üretimdeki saatler arasında dünyanın en ince otomatik Tourbillon modeli olma özelliğini elinde bulunduruyor. Saat sektörünü yakından takip edenler, dünyanın en ince Tourbillon mekanizmalı modeli yalnızca 5mm kalınlığa sahip "Bulgari Octo Finissimo Tourbillon" diyecektir. Fakat hatırlatmakta fayda var, Bulgari elle kurmalı mekanizmaya sahip iken Breguet otomatik bir Tourbillon mekanizma ile çalışıyor.

Breguet-Classique-Tourbillon-Extra-Plat-Automatic-5367-3.jpg

Modelin kadranına yakından baktığımızda, klasik (dress watch) saatlerin vazgeçilmez kadran detayı olan emaye bizleri karşılıyor. Yüksek ısıl işlem altında üretilen kadranlar, el yapımı Guilloché desenine sahipler. Büyük rakam indeksler ve Breguet stili kollar ile markanın tarzını sonuna kadar yansıtan modelin saat 5 konumunda Tourbillon penceresi yer alıyor.

Breguet Classique Tourbillon Extra-Plat Automatic gücünü in-house Caliber Ref. 581’den alıyor. 33 taşlı otomatik mekanizma, 4Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumun ardından 80 saat güç rezerv süresi sunuyor. Breguet in-house mekanizmalarında artık neredeyse standart haline gelmiş rodyum malzeme kullanımı ve çeşitli el işlemeleri bu mekanizmada da göze çarpıyor. Bu arada mekanizmanın toplam yüksekliğinin yalnızca 3mm olduğunu da ekleyelim.

Breguet-Classique-Tourbillon-Extra-Plat-Automatic-5367-4.jpg

Otomatik Tourbillon mekanizmaya sahip model, yalnızca 7.45mm kalınlığında. Yeni model, bu kalınlığı ile seri üretimdeki saatler arasında dünyanın en ince otomatik Tourbillon modeli olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Modelin üzerinde kahverengi timsah derisi kordon ve 18 ayar pembe altından yapılmış toka yer alıyor. Yeni modelin fiyatı ve üretim adeti hakkında bir açıklama henüz bulunmuyor.

Breguet-Classique-Tourbillon-Extra-Plat-Automatic-5367-2.jpg

Benzer İncelemeler