alexa 5887 | Marchante | Breguet | Marine Equation | 18K Rose Gold
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breguet Marine Equation Marchante 5887 18K Rose Gold

breguet.png

Saat endüstrisinin en önemli iki fuarından biri kabul edilen Baselworld, bu sene de birçok yeni modele ev sahipliği yaptı. Fuara damgasını vuran konseptler Re-Issue ve Heritage olsa da, gerçek manada “yeni” modellerle gelen markalar da dikkatimizden kaçmadı. Bu markaların arasında hafızalarımızda en çok yer edeni ise, muhteşem Marine Équation Marchante 5887 modeli ile Breguet oldu.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-2.jpg

Geleneksel saatçiliğin vazgeçilmez isimlerinden Abraham-Louis Breguet’in mirası olan kült marka, ikonik Marine Koleksiyonu’na bu sene yeni bir model ekledi. Endüstrinin adeta bir can simidi gibi sarıldığı Re-Issue ve Heritage konseptlerinden farklı olarak tasarlanan yeni model, “Equation of Time” komplikasyonu başta olmak üzere markanın geldiği yeri vurgulayan pek çok özelliğe ev sahipliği yapıyor.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-9.jpg

Yeni modelin 43.9mm çapındaki kasası 18K pembe altından üretilmiş. Saatin komplikasyonlu yapısı ve sportif karakteri göz önüne alındığında makul bir ebat ile gelen kasanın tasarımında, Marine koleksiyonunda yer alan diğer modeller ile benzer öğelere yer verilmiş. Parlak ve mat yüzeylere beraber yer veren düz boynuz yapısı, tırtıklı kenar kısımları, parlak B harfi kabartmalı ayar tepesi gibi koleksiyonun sembol özelliklerini bünyesinde toplayan kasanın ön ve arka yüzünde, yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal camlar görev yapıyor. Bu arada su geçirmezlik değerinin de 100M olduğunu da özellikle vurgulanmayı hak ediyor.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-3.jpg Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-7.jpg

Breguet Marine Équation Marchante 5887 18K Rose Gold, gümüş renkte tasarlanmış ve iki farklı yüzey formunda hazırlanmış, oldukça karmaşık duran bir kadran ile geliyor. Equation of Time fonksiyonunun gösterimi için, ucunda altın bir güneş sembolü yer alan ekstra akrep/yelkovan seti kullanılmış. Bu arada belirtmekte fayda olduğunu düşündüğüm bir detay var; Equation of Time komplikasyonun gösterim şekilleri arasında en çok tercih edileni, ilave bir kolun kendine ait bir alt-kadran veya skala üzerinde -16 / +14 dakika aralığında hareket etmesi esasına dayanan şekli.

Prensipte kusursuz çalışan bu sistemin ufak bir dezavantajı var, o da gerçek zamanı kabul edilen zamanla ayırabilmek için kullanıcının temel matematikten faydalanmak zorunda kalması…  Breguet Marine Équation Marchante 5887 modelinde ise bu özellik çok daha kullanıcı dostu bir gösterim şekline sahip. Modelin isminde de geçtiği üzere “Équation Marchante” yani “devam eden denklik” olarak tercüme edebileceğimiz bu özellik, aynı anda hem gerçek zamanı hem de kabul edilen zamanı gösterebiliyor. Kadrana birer adet daha akrep ve yelkovan eklemek belki çok dâhiyane veya rafine bir çözüm gibi görünmeyebilir lakin pratik olduğu aşikâr.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-8.jpg

Endüstrinin adeta bir can simidi gibi sarıldığı Re-Issue ve Heritage konseptlerinden farklı olarak tasarlanan yeni model, “Equation of Time” komplikasyonu başta olmak üzere markanın geldiği yeri vurgulayan pek çok özelliğe ev sahipliği yapıyor.

Kadranın saat 5 hizasında safir kristalden üretilmiş bir disk yer alıyor. Diskin içinde ise kalp şeklini andıran mil ve Abraham-Louis Breguet en ünlü icatlarından Tourbillon bulunuyor. Tourbillon için ayrılan pencerenin bir kısmını kaplayan köprü nedeniyle bu muhteşem manzarayı izlemek biraz zorlaşabiliyor. Breguet Marine Équation Marchante 5887’in özellikleri burada bitmiyor elbette.

Tourbillon eşapmanı ve Equation of Time fonksiyonun yanı sıra, kadranda bir de Perpetual Calendar (sonsuz takvim) özelliği gösteriliyor. Saat 10-11 arasına ve 1-2 arasına yerleştirilen göstergelerden gün, ay ve artık yıl bilgileri okunabiliyor. Tarih fonksiyonu ise retrograde tarzı çalışan ve ucunda çapa motifi yer alan ek bir kol ile gösteriliyor. Son olarak modelin güç rezerv indikatörü de kadranın saat 7 ve 8 pozisyonları arasında yerini alıyor.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-kapak-2.jpg

Marine Équation Marchante 5887 modelinin içerisinde Breguet Caliber Ref. 581DPE mekanizma yer alıyor. Equation of Time, Tourbillon ve Perpetual Calendar gibi özellikleri bünyesinde toplayan otomatik mekanizma tam kurulumda 80 saatlik güç rezervi sunuyor. 4Hz hızında çalışan mekanizma, Breguet’den beklendiği üzere muhteşem bir dekorasyona sahip.

Köprülerinde Fransız Kraliyet Donanması’nın 1.Sınıf gemisi Royal Louis’e gönderme yapan süslemelere, tulumbanın üzerinde yer alan rüzgârgülü motifi eşlik ediyor. Safir kristal cam bölmeli arka kapaktan görülebilen mekanizma, periferik tasarlanmış rotoru sayesinde detaylı bir şekilde izlenebiliyor.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-4.jpg

Modelin üzerinde kahverengi timsah derisi kayış ve yine 18K pembe altın yapılmış “B” harfi şeklinde katlanır klips yer alıyor. Breguet Marine Équation Marchante 5887 18K Rose Gold modelinin bir de Platin kasalı ve mavi kadranlı versiyonu bulunuyor.

Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-5.jpg Breguet-Marine-Equation-Marchante-5887-18K-10.jpg

Benzer İncelemeler