alexa 7047PT/11/9ZU | Fusee Tourbillon 7047 | Tradition | Breguet | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breguet Tradition Fusee Tourbillon 7047 Ref. 7047PT/11/9ZU

breguet.png

Geleneksel saatçiliğin kilometre taşlarından kabul edilen Breguet, Tradition Koleksiyonu’nda yer alan ve yüksek saatçiliği modern detaylarla buluşturan modeli Fusée Tourbillon 7047 Ref. 7047PT/11/9ZU ile mercek altında.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-1.jpg

Breguet markasına aşina olanlar eminim yazımın başında “kilometre taşı” tanımını niye kullandığımı gayet iyi biliyorlardır. Geleneksel saatçiliğin bugünkü konumuna gelmesinde büyük payı bulunan duayen usta Abraham-Louis Breguet tarafından kurulan marka, bugün saat endüstrisine kazandırdığı onlarca kavram ve patent ile gerçek manada bir kilometre taşı… Bu özel markadan sizler için seçtiğim model ise, geleneksel saatçiliği ve Breguet DNA’sını modern dokunuşlarla harmanlayan modeli Breguet Tradition Fusée Tourbillon 7047 Ref. 7047PT/11/9ZU.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-10.jpg

Breguet, hem teknolojik hem de tasarımsal manada köklerine bağlı bir marka. Bunu kasayı oluşturan ufak detaylardan minyatür sanat eserlerini andıran mekanizmalara kadar hemen her modelde görmek mümkün. Markanın geleneksel öğelere cömertçe yer verdiği Tradition Koleksiyonu’nda yer alan Breguet Tradition Fusée Tourbillon 7047 Ref. 7047PT/11/9ZU modeli için de durum pek farklı değil. Durum aynı demek isterdim ancak bu tespiti yapmaktan beni alıkoyan bazı nüanslar var. Aslında inceleme için beni bu modele yönelten de yine o nüanslar…

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-4.jpg

Modelin kasası 41mm çapında ve 15.95mm yüksekliğinde tasarlanmış. Her iki yüzünde de çizilmelere dayanıklı safir kristal camların görev yaptığı kasanın su basıncına dayanıklılık değeri de, sınıfına uygun şekilde, 30 metre / 3 bar ile sınırlandırılmış. Tamamı parlak yüzeylerden oluşan kasanın tasarımında antika bir sehpanın ayaklarını andıran kalın boynuzlar ve bozuk para sırtı desenli klasik Breguet tarzı bezel gibi sembol detaylar hemen göze çarpıyor.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-3.jpg 7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-6.jpg

İnceleme için seçtiğimiz modelin kasası Grado 950 Platinden üretilmiş. Bahsettiğim nüanslardan biri bu Platin tercihi… Eğer Breguet gibi bir markadan Fusée Tourbillon özellikli bir model alacak olsaydım, usta gözleri bile ilk bakışta yanıltacak derecede beyaz altına, hatta paslanmaz çeliğe benzeyen Platin’i tercih eder miydim? Sanmıyorum… Zevkler ve renkler mevzusunu bir kenara bırakalım, bence doğru materyal 18K pembe altın… Ve evet, koleksiyonda bu versiyon da mevcut.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-2.jpg

Gelelim kadran kısmına. Öncelikle modelin kısmi iskelet konseptinde tasarlandığını göz önüne alacak olursak, standart manada bir kadrandan bahsetmediğimiz zaten ortaya çıkıyor. Ancak Breguet zamanın pratik bir şekilde okunabildiği bir alt-kadran ile iskelet konseptindeki “kısmi” saptamasını doğruluyor.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-9.jpg

Sol alt köşede ve eksenden kayık şekilde yerleştirilen kadranda Gullioche tarzı zemin ve pek tabii mavi Breguet tarzı kollar kullanılmış. Dakika ve saat skalalarının iç içe tasarlandığı kadranda kullanılan Romen rakamı indeksler, modelin geleneksel kimliğine uygun bir tercih. Ancak geri kalan kısım değil…

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-5.jpg

Platin kasa ile uyumundan dolayı mı, yoksa modern zamanların gözde tasarım detaylarından endüstriyel görünüm için mi bilemiyorum ama mekanizmanın ön yüzden görünen tüm parçaları son derece sade tasarlanmış. Alıştığımız Cotes de Geneve dekorasyonu yerine mikro-kumlama ve dikine çizgilerle süslenen parçaların koyu rengi ise bana Hublot tarzını hatırlatıyor. Bir diğer nüans olarak gördüğüm bu durum da yine Breguet özelindeki tercih ve beklentilerimin dışında kalıyor.

Mekanizma için söyleyecek hem çok şey var hem de pek bir şey yok… Niye mi? Şöyle ki, Breguet gibi bir marka tarafından üretilmiş Fusée Tourbillon özellikli bir mekanizmaya bakıyorum. Elden kurmalı tasarlanan Calibre 569, 43’ü taş olmak üzere toplam 562 parçadan oluşuyor. Tam kurulumda 50 saatlik güç rezervi sunabilen mekanizmanın mühendisliği ile ilgili söylenecek olumsuz hiçbir şey bulamıyorum. Bulan çıkacağını da zannetmiyorum. Lakin saatin arkasını çevirdiğimde karşılaştığım tablo, yine hiç beklediğim gibi değil. Pütürlü yüzey formuyla tasarlanan parçalar, geleneksel saatçiliğin üst düzey örneklerinden birine hayat vermek için çok düz ve çok koyu… Endüstriyel tasarım? Evet. Endüstriyel görünümde tasarlanmış Fusée Tourbillon özellikli Breguet kalibre? Ee… Hayır.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fusee-tourbillon-7.jpg

Neyse ki, geri kalan detaylarda bir sürpriz yok. Mükemmel kalitede timsah derisinden elde dikilmiş siyah deri kayış ve kayışın ucunda görev yapan şık Breguet logolu Platin katlanır klips her zaman olduğu gibi çok başarılı.

7047pt-11-9zu-breguet-tradition-fuee-tourbillon-8.jpg

Breguet Tradition Fusée Tourbillon 7047 Ref. 7047PT/11/9ZU için iyi veya kötü gibi bir tespitte bulunmak yersiz olur. Ancak Platin tercihi ile başlayan görsel kompozisyon, modeli benim zevk ve beklentilerimin dışına itiyor. Elbette kişisel tercihlerle ilgili bir durum bu ancak bu model ile ilgilenen herkese (özellikle bu konfigürasyonu arzu edenler dahil) mutlaka 18K pembe altın versiyonu da incelemelerini tavsiye ederim.

Her zamanki destek ve misafirperverliklerinden ötürü Tourbillon Boutique (Emaar Square AVM) ailesine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Benzer İncelemeler