alexa Breitling | Chronoliner
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling Chronoliner

breitling-logo-123.png

Havacılık temalı modelleri ile kendine has bir hayran kitlesi oluşturan kült marka Breitling, 2015 senesi itibarıyla güncel ürün grubuna dahil ettiği ve yakın zamanda bir de limitli butik versiyonunu tanıttığı modeli Chronoliner ile inceleme köşemizin bugünkü konuğu oldu. 

Yakın zamanda gerçekleşen sürpriz yönetim değişikliği ile uzun süre saat dünyasının gündeminde kalan marka, koleksiyonunun büyük bir bölümünde sembol konsepti havacılıktan ilham alan modellere yer vermeye devam ediyor. Baselworld 2015 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan yenilikler arasında yer alan Chronoliner koleksiyonu da bu konsepte retro bir bakış açısı ile yaklaşan özel bir ürün grubu olarak karşımıza çıkıyor.

Breitling-Chronoliner-2.jpg

Saat sektöründe özellikle son birkaç yıldır etkisi devam eden Heritage ve Re-Issue konseptlerinin Breitling özelinde çok ciddi bir etkisi olduğunu söylemek zor zira marka zaten çizgisinden ödün vermeden yıllara meydan okuyan Navitimer gibi kült bir koleksiyona sahip. Ha keza, Transocean ve Montbrillant koleksiyonları da markanın ürün grubunda uzun zamandır yer alan vintage temalı seriler olarak karşımıza çıkıyor.

Markanın ürün grubuna 2015 senesinde eklenen ve aynı yılın Baselworld fuarında saat tutkunlarının favori modellerinden biri haline gelen Chronoliner, değişik kadran ve kayış/bilezik alternatifleri, optimal boyutlarda (en azından Breitling özelinde) tasarlanmış kasası ve retro dokunuşları ile markanın özgün ürün grupları arasında yer alıyor.

Breitling-Chronoliner-4.jpg

Breitling Chronoliner 46mm çapında ve 15.95mm kalınlığında tasarlanmış, paslanmaz çelik bir kasa içerisinde sunuluyor. Yukarıda bahsettiğim “optimal boyut” mevzusuna da kasa alt başlığında değinmiş olayım: Breitling’in özellikle güncel koleksiyonu göz önüne alındığında 46mm kasa çapı gayet makul bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Kısa ve kalın boynuz tasarımı sayesinde bilekte oldukça rahat bir kullanım olanağı sunan kasanın su geçirmezlik değeri 100 metre olarak ayarlanmış. Kilitli ayar tepesi ve masif paslanmaz çelik arka kapağın eşlik ettiği kasanın ön yüzünde ise, çift taraflı yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmeye dayanıklı safir kristal cam kullanılmış.

Breitling-Chronoliner-5.jpg

Modelin dikkat çekici özelliklerinden biri de bezeli. Günümüzde pek çok farklı segmentten markanın başvurduğu alternatif malzemeler furyasında ilk akla gelenlerden biri olan seramikten yapılmış bezel, iki yöne dönebilen 24 saat dilimi formatında tasarlanmış. Piston tarzında hazırlanmış kronograf butonlarına ev sahipliği yapan kasanın tüm yüzeyleri parlak formda çalışılmış.

Breitling Chronoliner kadran olarak retro olarak tanımlayabileceğimiz detaylar sunuyor. İncelememize konu olarak seçtiğimiz yeni versiyonlardan bir tanesi mavi diğeri ise antrasit/kahverengi arası bir tonda tasarlanmış. Baton tarzı markörlerin ve kolların eşlik ettiği kadranda SunBeam tabir ettiğimiz yüzey deseni kullanılmış. Saat 3 noktasında tarih penceresinin yer aldığı kadranda bulunan Tri-Compax formasyonunda sıralanmış alt-kadranlar için ise –versiyon fark etmeksizin- açık zemin rengi tercih edilmiş. SuperLuminona fosfor malzemesi tatbik edilen kollar ve indekslerle gece görüş konusunda da yeterli performansı veren kadranda yer alan ikinci zaman dilimine ait kolun uç kısmı ise, kırmızı bir ok şeklinde hazırlanarak GMT fonksiyonunun okunabilirliğine destek olacak şekilde tasarlanmış.

Breitling-Chronoliner-3.jpg

Modele hayat verecek mekanizma olarak Breitling Caliber 24 tercih edilmiş. İsviçre saat endüstrisinin duayen mekanizmalarından ETA Valjoux 7754 tabanlı otomatik mekanizmanın çalışma hızı 4Hz, tam kurulumda sunduğu güç rezerv süresi ise 42 saat olarak ayarlanmış. Tarih ve ikinci zaman dilimi fonksiyonlarının yanı sıra 12 saatlik kronograf modülüne de yer veren mekanizmanın çalışma performansı COSC sertifikası ile tescillenmiş.

Breitling-Chronoliner-6.jpg

Breitling Chronoliner model ailesine yakın zamanda katılan mavi ve kahverengi temalı modelleri konuk ettiğimiz incelememizde, koleksiyonda yer alan farklı kayış ve metal bilezik seçeneklerine de yer vermeye gayret ettik. Bize göre modele en çok yakışan, retro konseptli saatlerin vazgeçilmez tamamlayıcılarından mesh (örgü) bilezik ancak daha modern bir görüntü için deri kayış, sıcak yaz aylarında konforlu kullanım için ise örgü desenli kauçuk kayış da gayet başarılı alternatifler.

Breitling-Chronoliner-7.jpg

Breitling Chronoliner modellerini yakından görmek için İstinye Park AVM içerisinde yer alan Quadran Butik’i ziyaret etmeniz yeterli. 

Breitling-Chronoliner-8.jpg

Benzer İncelemeler