alexa Chronomat 44 Raven | Breitling | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Chronomat 44 Raven Special Edition

breitling-logo-new.png

Breitling havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırmış saat markalarından bir tanesi. Koleksiyonundaki birçok model de bu bağlantıyı pekiştirir nitelikte işlevsel ve tasarımsal özelliklere sahip.

Chronomat 44 Raven ise markanın birkaç sene önce, ilk olarak SuperOcean modeliyle başlattığı siyah kasa akımını devam ettiren modellerden biri.

_DSC8435.jpg

BlackSteel, ilk yıllarda her sene için farklı bir modelin siyah kasalı ve limitli sayıda üretimli bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyordu. Günümüzde ise bu modeller artık limitli üretim değil ancak özel üretim etiketi altında pazarlanıyor.

Saatin kasası oldukça sağlam bir kaplama ile çevrelenmiş. Tecrübelerimizden yola çıkarsak yıllar sonra dahi çıplak çelik yada titanyum kasalı bir saate nazaran yıpranma belirtisini çok daha az göstereceğini düşünüyoruz.

Kasanın ölçüleri 44mm x 17mm, ağırlığı ise 129 gram. Her ne kadar büyük sorunlar yaşatmasa da bilekte saatin, yüksek kalınlık değerinden dolayı, çok rahat durduğunu söyleyemeyiz.

_DSC8441.jpg

Saatin camı hafif bombeli tasarlanmış.

Bu sayede bezel darbelere karşı bir nebze daha korumalı hale gelmiş ancak camın dış yüzeyinde de kullanılan AR kaplama çiziklere karşı oldukça hassas, dikkatli olmakta fayda var.

_DSC8455.jpg

Tepe ise adete bir cami kubbesini andırıyor, böyle spor tasarımlı bir saat için neden böyle bir tasarım seçtiler, anlamak pek mümkün değil.

Aynı uyumsuzlukla kadranda da karşılaşıyoruz. Bezel, kronograf sayaçları, kadran etrafındaki takimetrik halka, tarih diski, hepsinde farklı fontlar kullanılmış.

Değişik bir tasarım anlayışı olsa gerek. Saatin su geçirmezlik değeri 200 metre. 

_DSC8453.jpg

Arkayı çevirdiğimizde safir kristal arka kapak sayesinde mekanizmayı izleme şansı buluyoruz.

Breitling’in tamamen in-house geliştirdiği otomatik kalibre B01’i görsel açında çok başarılı bulduğumuzu itiraf etmeliyiz. 28800vph’de çalışan mekanizma, 47 taşlı ve tam kurulumda 70 saatin üstünde güç rezervi sunuyor.

Kolon-çark sistemiyle kontrol edilen kronograf oldukça yumuşak bir kullanıma sahip. Saatin kronometre(COSC) sertifikasına sahip olduğu kadranda belirtilmiş. Bu da hassasiyet değerinin günlük +6/-4 saniye aralığında olduğunu gösteriyor. 

_DSC8451.jpg _DSC8450.jpg

Breitling modelleri için kayışlar da kasa ve kadran seçenekleri gibi geniş bir yelpazeye sahip.

Bu model için iki farklı kauçuk kayış opsiyonu sunuluyor.

_DSC8466.jpg

Saati bileğinize ilk taktığınızda konforlu olsa da sıcakların etkisiyle bileğiniz terleyebiliyor yada suyla haşır neşir olursanız rahatsız edici kokular oluşabiliyor.

_DSC8464.jpg

Katlanır tokaya sahip kayışın ayar kısmı ise maalesef kesilerek yapılıyor. Yanlış bir hamle yeni kayış almanızı gerektirebileceğinden dikkatli ölçüm yapmakta fayda var.

Breitling Chronomat 44 Raven modeliyle daha özelleşmiş ihtiyaçlar için bir saat üretme yolunu seçmiş.

_DSC8468.jpg

Saatin en beğendiğimiz yanı ise oldukça rafineleştirilmiş mekanizması. Renk kombinasyonu her koşulda saati görünürlüğünü artıracak cinsten, dolayısıyla spor tarza sahip kişiler için oldukça mantıklı seçim olabileceği kanaatindeyiz.

Benzer İncelemeler