alexa NB0434E5/BE94/232S/X20DSA.4 | Breitling for Bentley | GMT | B04 | S Carbon Body | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling for Bentley – GMT B04 S Carbon Body

breitling-bentley-logo.jpg

Otomobil markaları ile lüks saat üreticileri uzun yıllardır iş birliği yapıyorlar. Fakat bunlardan birisi var ki birisinin adını söylediğimizde akla diğeri geliyor. 2002 yılından beri iş birliği içerisinde olan bu iki marka şimdiye kadar çok özel işlere imza attılar. Bugün inceleme köşemize konu olan model de bunlardan birisi.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-11.jpg

Markalardan birisinin adı geçtiğinde diğerinin akla gelmesinin aslında birkaç sebebi var. Bunlardan birisi uzun yıllardır iş birliği içerisinde olmaları ve marka DNA’larının birbirine çok benzer olması. Hatta iki markanın logolarına baktığımızda bile bu benzerliği görebiliyoruz. 

Modelin kasası sert çizgilere sahip spor bir otomobili hatırlatıyor. Hatta Bentley GMT B04 S Carbon Body saatin kasasında kullanılan karbon malzeme, günümüzde Formula 1 araçlarında kullanılan karbon ile aynı. Tek fark, bu malzemeye sahip bir araca binmek yerine onu bileğinizde taşımanız. Nasıl Formula 1 aracı kullanmak uzak bir ihtimal gibi görünüyorsa, bu saate sahip olmak da çok kolay değil, zira sadece 250 adet limitli üretime sahip.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-4.jpg

Tamamı karbondan üretilen kasada karbonun dokuma izlerini görmek mümkün. 45mm kasa ölçüsüne sahip model, 24 farklı zaman diliminin bulunduğu döner bir bezele sahip. Saatin ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir cam kullanılmış. Saatin su geçirmezlik değeri ise 100 metre olarak ayarlanmış.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-5.jpg Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-8.jpg

Saatin Breitling for Bentley koleksiyonuna özgü kronograf butonlarında da karbon malzeme kullanılmış.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-7.jpg

Saatin kadranında da kasada olduğu gibi karbon malzemeye yer verilmiş. Saatin saniye kolunun ucunda, GMT kolunda ve kronograf alt kadranlarında kırmızı detaylar eklenmiş. Bu sayede saat genel siyah görüntüsünden biraz uzaklaşarak okunabilirlik ön plana çıkarılmış. Komple siyah saatlerin genel sorunu olan okunabilirlik, bu sayede biraz daha azalmış. Bunda tabii ki indeks ve kollardaki SuperLuminova fosfor malzemesinin de payı büyük. Saatin tarih penceresi saat 4-5 konumu arasına yerleştirilmiş. Şahsi fikrim, kronograf fonksiyonuna sahip saatlerde tarih penceresi lüzumsuz bir detay. Ne yazık ki bu saat içinde fikrim aynı; keşke tarih penceresi olmasaydı.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-1.jpg

Saatin kalbinde Breitling üretimi Caliber Ref. B04 yer alıyor. COSC sertifikasına sahip mekanizma 4Hz frekansında çalışıyor ve tam kurulumda yaklaşık 70 saatlik güç rezervi sunuyor. B04 mekanizma içerisinde, ikinci zaman dilimini göstermeye yarayan GMT fonksiyonu, kronograf ve tarih fonksiyonlarını yer alıyor. Saatin masif arka kapağı dolayısıyla mekanizma izlenemiyor olsa da, Bentley logosu ve saatin teknik özelliklerine yer veren tasarım şık duruyor.

breitling-b04-caliber.jpg

Saatin kordonunda Bentley koleksiyonuna özel kauçuk kordon kullanılmış. Üzerinde Bentley yazısının yer aldığı kordon, eğimli çizgilere sahip. Birçok karbon kasalı saatin tokasında PVD ya da DLC kaplama kullanılmasına karşın, Bentley GMT B04 S Carbon Body saatin tokasında bile karbon kullanılmış. Bu da modelin takdir ettiğim bir diğer özelliği.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-6.jpg Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-9.jpg

Breitling for Bentley konsepti, saat / otomobil birlikteliğinin en köklü ve şık marka ortalıklarından biri olarak biliniyor. Breitling Bentley GMT B04 S Carbon Body modeli ise bu ortaklığın DNA’sını günümüz teknolojileriyle ve trendleriyle harmanlayan çok başarılı bir model olarak koleksiyonda yerini alıyor.

Breitling-for-Bentley-GMT-B04-S-Carbon-Body-10.jpg

Benzer İncelemeler