alexa EB5510H2/BE79/235S/E20DSA.4 | Exospace B55 | Professional | Breitling | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling Professional Exospace B55 Connected

00_br_logo.png

Havacılık temalı modelleri kadar hayat kurtaran saati Emergency ile de endüstrinin özgün markaları arasındaki yerini koruyan Breitling, yeni nesil teknolojilerle donatılmış akıllı saati Professional Exospace B55 Connected ile mercek altında...

Instruments For Professionals. Tek bir cümle ancak bu kadar anlatıcı olabilirdi. Breitling’in havacılık ile sıkı sıkıya kenetlenmiş bağları ve saatlerindeki tasarım/teknoloji kombinasyonu işte bu sloganın temel kaynağı. Tarih boyunca pilotlar ve hatta astronotlar için kaliteli, güvenilir ve kullanışlı ekipmanlar üreten marka, Exospace B55 Connected modeli ile ürün gamında yepyeni bir sayfa açmış.

breitling-exospace-b55-1-.jpg

Her ne kadar lüks saat sektöründe mekanik modeller ön plana çıksa da bazı marka ve modeller için dijital versiyonların ayrı bir önemi var. Çoğunlukla mekanik saat özelliklerinin yetersiz kaldığı görevler için kullanılan bu özel ürünler, az ama öz beklentilere sahip saat müşterilerine hizmet vermekte. Dijital mekanizmalı saatler Breitling için de bir yenilik değil. Emergency gibi bir hayat kurtarma aracı üreten firmanın tahmin edeceğiniz üzere bu konudaki tecrübesi oldukça fazla. Elbette bu model günlük kullanım ihtiyaçlarının ötesinde bir işlevselliğe sahip. Devasa boyutlarından ötürü yaşayamadığınız konfor hissinden bahsetmeye gerek bile yok ancak dünyanın gözlerden uzak bölgelerinde yaşayan bir macera adamıysanız ekstrem durumlarda işinize yarayacağı kesin.

breitling-exospace-b55-6-.jpg

Exospace B55 ise markanın dijital saatler konusundaki bütün tecrübesini günümüz ihtiyaçları ve artırılmış kullanılabilirlik ile harmanlayarak, Breitling kalitesini daha fazla saat severe aşılamayı amaçlamış bir model olarak karşımıza çıkıyor. 46mm x 15,25mm ölçülerindeki kasa, boyutlarından beklenmeyecek bir şekilde konforlu bir duruş sergiliyor. Elbette bu durumda kasanın titanyum oluşu ve konforlu kayışın da etkisi büyük. Kasa için DLC kaplama seçeneği de mevcut. Malzemeden ötürü saatin ağırlığı 100 gramın altında kalabilmeyi başarmış. Özellikle ağır yapılı bir saatten sonra bu boyutlardaki bir modelin verdiği rahatlık hissi kızgın kumlardan serin sulara atlama hissi yaratıyor.

breitling-exospace-b55-3-.jpg

Saatin camı hem ön hem de arka taraftan AR kaplamaya sahip safir kristal cam. Çift taraflı kaplama inanılmaz berraklıkta bir görüntü sağlasa da yıllar içinde çiziklerden ötürü rahatsız edici bir görüntü oluşturabiliyor. Saatin su geçirmezliği bence bu model için fazlasıyla yeterli olan 100 metre olarak belirlenmiş.

breitling-exospace-b55-2-.jpg

Şimdi gelelim asıl olaya. Modelin kalbinde in-house geliştirilen SuperQuartz kalibre B55 yer alıyor. Superquartz’ın sıradan kuartz saatlerden farkı zaten iyi olan hassasiyet değerini çok daha öteye taşımış olması. Özellikle yüksek sıcaklık farklarından dolayı oluşacak sapmalara karşı çok daha dayanıklı olan mekanizma, adeta hassasiyet gerektiren görevler için yaratılmış. Sayılarla konuşmak gerekirse kalibrenin günlük hassasiyeti ± 0,07 saniye. Saatin kadranında iki adet LCD ekran bulunmakta. Gece kullanımı için ışıklandırılan ekranlarda saatin özelliklerine dair bilgiler yer alıyor. B55’in en büyük özelliği android veya ios işletim sistemli telefonunuzla bluetooth aracılığıyla sürekli iletişim halinde olması. Peki, bu iletişim bizlere ne kazandırıyor?

Saati tepe ve kronograf butonları vasıtasıyla ayarlamak mümkün ancak Exospace B55 sahiplerinin bu yöntem yerine cep telefonlarına indirdikleri uygulamayı kullanacaklarına eminim. Telefonunuza indirdiğiniz uygulama sonrasında saatinizi telefonunuzla eşleştirmenizle eğlence başlıyor. Saat, dakika ve saniye kolu için ayrı ayrı ayar imkânı, UTC ve yerel zaman ayarı, tarih ayarı, gidilen zaman bölgesine göre anlık ayar, kronograf ve geri sayım sayacı ayarı, aynı gün içerisinde 7 farklı alarm ayarı ve arama/mesaj/e-mail bildirim uyarıları, saatin bu uygulama vasıtasıyla gerçekleştirilen özelliklerinden.

asset-version-c75b1505ff-exospace-b55.jpg

Bu denli yüksek enerji gerektiren işlemleri gerçekleştirebilmek adına Breitling Exospace B55’in içinde şarj edilebilir lityum iyon pile yer verilmiş. Saat 9 yönündeki şarj noktasındaki bağlantı yerinden, saatle beraber verilen kablo yardımıyla doldurulabilen pilin dayanıklılık süresi (kullanıma bağlı olarak yaklaşık) 1 aydan daha fazla. Ayrıca yine uygulama yardımıyla saatin anlık güç rezervini görüntülemek mümkün. Rezervin sonlarına doğru saat de zaten uyarı vermeye başladığından pilinizin bitmesi ve zor durumda kalmanız gibi bir senaryo pek olası değil.

breitling-exospace-b55-4-.jpg breitling-exospace-b55-8-.jpg

Saatin; mavi, gri ve siyah olmak üzere 3 farklı kauçuk kayışa ilaveten bir de titanyum bilezik seçeneği bulunuyor. Kauçuk kayışlar fazlasıyla konforlu ve katlanır klipse sahipler.

Breitling Exospace B55 Connected, iletişim çağının yüksek saatçilik ile kusursuz birleşimi olarak karşımıza çıkıyor. Bu model ile Breitling’in ilerleyen yıllarda teknolojik saatlerle ilgili farklı ve yenilikçi fikirler sunacağını da tahmin edebiliyoruz.

Benzer İncelemeler