alexa AB0510U4/BB62-760P | Unitime | Transocean | Chronograph | Breitling | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Breitling Transocean Chronograph Unitime

breitling-logo-new.png

Havacılık temalı modellerin değişmez isimlerinden Breitling, kullanıcı dostu dünya saati fonksiyonu kadar ilgi çekici kadranıyla da beğeni toplayan modeli Transocean Chronograph Unitime ile mercek altında.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-1.jpg

World Timer (dünya saati) fonksiyonu özellikle son birkaç yıldır pek çok marka tarafından markaja alınmış bir komplikasyon. Günlük hayatta kullanılabilirlik açısından oldukça verimli olmasının yanında, farklı gösterim şekilleri itibarıyla da markalara geniş bir oyun alanı sunan dünya saati özelliği saat meraklıları tarafından da rağbet görüyor.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-4.jpg ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-9.jpg

Havacılık temalı modelleriyle adını saat tarihine altın harflerle yazdıran Breitling özelinde ise aslında hiç de yeni bir konu değil dünya saati fonksiyonu zira incelemeye konu modelin ilk ortaya çıkışı 1950li yıllara kadar uzanıyor. Kullanıcı dostu dünya saati özelliği kadar renkli kadranı ile de beğeni toplayan Transocean Chronograph Unitime ise, markanın bu tarzda tasarladığı modern örneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-2.jpg

Modelin Transocean Koleksiyonu tarzında hazırlanmış kasası 46mm çapında tasarlanmış. Paslanmaz çelikten üretilen kasanın ön yüzünde düz ve parlak bir bezel yer alıyor. Breitling imzalı ayar kolu ve piston tarzında tasarlanmış kronograf butonlarının eşlik ettiği kasanın ön yüzünde iki taraftan yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal camlar görev yapıyor. Arka yüzünde masif paslanmaz kapak yer alan kasanın su geçirmezlik derecesi ise 100 metre / 10 bar olarak ayarlanmış.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-3.jpg

Yazımın başında da belirttiğim üzere modelin oldukça kullanıcı dostu bir dünya saati özelliği var. Sistem genel anlamda iki farklı disk ile çalışıyor. Bu disklerden biri 24 saat gösteriminden, diğeri ise dünyanın 24 farklı şehrine ait isimlerin gösteriminden sorumlu. Zaman gösterimi, merkeze yerleştirilen ve saat 12 hizasında yer alan zaman dilimi indikatörü ile koordine çalışan akrep ve yelkovan vasıtasıyla yapılıyor. Şehir isimlerinin bulunduğu disk üzerinden yaz ve kış saati bilgisi de okunabiliyor. Modelin tarih fonksiyonuna ait pencere ise saat 4:30 konumunda yer alıyor. Siyah zemin üzerinde kontrast kronograf sayaçları ile tasarlanan kadran, merkez kısmında yer alan dünya ilustrasyonu ile World Time fonksiyonuna da gönderme yapıyor.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-5.jpg

Modelin kronograf fonksiyonu kasanın sağ tarafında yer alan butonlar vasıtası ile kontrol ediliyor. Saat, tarih ve dünya saati özelliğine dair tüm ayarlamalar ise ayar kolu kullanılarak yapılıyor. Kullanıcı dostu kısmında payı büyük olan bu ayar sisteminin çalışma şekli ise kısaca şöyle; Ayar kolunu geri çekip yukarı veya aşağı çevirdiğinizde, akrep bir saatlik aralıklarla ileri/geri hareket ediyor. 24 saat gösterimi için kullanılan disk ve tarih göstergesi de akrep koluna senkron şekilde ayarlanıyor. Bu ayarlamalar sırasında yelkovan, saniye kolu, hatta -eğer açık durumda ise- kronograf fonksiyonu herhangi bir şekilde etkilenmeden çalışmaya devam ediyor. Tek bakışta 24 farklı şehrin saati öğrenebilme imkânı sunan model, pratik ayar fonksiyonuyla da göz dolduruyor.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-6.jpg

Breitling Transocean Chronograph Unitime gücünü markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Ref. Caliber B05 mekanizmadan alıyor. Breitling tarafından in-house tasarlanan ilk mekanizma olan Caliber B01 temel alınarak geliştirilen Caliber B05 4Hz (28.800vph) frekansında çalışıyor ve tam kurulumda 70 saatlik güç rezerv süresi sunuyor. 56 taşlı otomatik mekanizma, C.O.S.C. sertifikası taşıyor.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-8.jpg

Siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı kadran seçeneği ile satışa sunulan Breitling Transocean Chronograph Unitime, 18K pembe altın veya paslanmaz çelik kasa opsiyonları ile tercih edilebiliyor. Kontrast beyaz dikişli siyah ve kahverengi timsah derisi kayış ve standart toka alternatiflerinin yanı sıra -sadece paslanmaz çelik versiyon için geçerli olmak üzere- bir de Milanese bilezik seçeneği bulunuyor.

ab0510u4-bb62-760p-breitling-transocean-chronograph-unitime-7.jpg

Benzer İncelemeler