alexa Pam00382 | Pam00507 | Bronzo | Patina | Panerai | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bronz Saatinizi Nasıl İlk Günkü Görünümüne Geri Kavuşturursunuz?

horobox_amblem.png

Son yıllarda saat endüstrisinden oldukça talep gören bronz metalinin en önemli özelliği Patina alması. Saati takan kişinin kullanım özellikleri neticesinde ortaya çıkan patinalı görünüm ise saatleri kişiselleştirmenin en eğlenceli yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, bronz saatinizin patinalı görüntüsünden sıkılırsanız, onu nasıl ilk günkü haline geri getirirsiniz..?

Popülaritesi günden güne artan bronz saatlerin şüphesiz en başarılı temsilcilerinden biri Panerai PAM00382. Markanın 2011 senesinde tanıttığı Bronzo lakaplı modeli her geçen gün artan değeri ve hiç geçmeyen modasıyla Bronz Saat Akımı’nın öncülerinden kabul ediliyor.

pam382_front.jpg pam382_back.jpg

Bronzun karakteristik özellikleri modelin genel tarzı ve tasarımı ile o kadar uyumluydu ki, saat tanıtılır tanıtılmaz tüm zamanların en popüler Panerai modelleri arasında yerini aldı.

Bronzun icadı tarih öncesi devirlere dayanıyor. Araştırmalara göre M.Ö. 3500 yıllarında ilk olarak kullanılmaya başlanmış. Alaşımın üretilme sebebi ise bakırı daha dayanıklı hale getirmek. Zaman içerisinde bu görev bronzdan daha başarılı ve pratik alaşımlara geçmiş. Geçen 5500 yılın ardından, Panerai sayesinde tekrar popüler olan bronz, farklı ölçeklerde pek çok markanın ürettiği modellere hayat vermeye devam ediyor.

9475F03D-B29B-4384-A6F7-08195CBFBDB2-5797-000009275F45B831.jpg

Malzeme yapısı gereği havanın içinde bulunan oksijen atomlarıyla büyük bir kolaylıkla etkileşime giriyor ve yüzeydeki metalin kimyasal yapısı değişmeye başlıyor. Bu durum sadece bronza has bir olgu değil, bazı metaller ve alaşımlar da aynı şekilde havayla temas sonrasında yüzeylerine ince bir oksit tabakası oluşturuyor. Bu tabakanın metalin kendisine herhangi bir zararı yok hatta aksine metalin kendini korumak adına ördüğü bir kalkan olarak dahi nitelendirebiliriz çünkü bu tabaka yeteri kalınlığa ulaştığında metalin çekirdek kısmının hava ile teması tamamen kesilmiş oluyor ve oksitlenme sona eriyor. Saat adına bizi ilgilendiren durum ise oksitlenmiş yüzeyine saatin ilk haline göre farklı renkte olması.

BD163AA9-8AFD-485B-B592-3203BEBEECEC-5797-00000926A593F540.jpg 75B79953-CE2E-4BB8-B491-DD030D3F1784-5797-0000092628CAAADF.jpg

Saat kutudan ilk çıktığında kolaylıkla pembe altın zannedilebilecek kadar parlak(satine yüzeylere rağmen) ve gösterişli bir haldeyken geçen zaman zarfında içinde bu durum değişmeye başlıyor. Kullanıcının içinde yaşadığı çevre koşullarına bağlı olarak saat, tamamen rastgele biçimde ve yer yer kararmaya başlıyor. Bu renk değişikliği geçici bir durumdan ibaret çünkü parmağınızla saati ovaladığınızda veya bir sonraki paragrafta anlatılan yöntemleri uyguladığınızda saatin eski rengine kavuştuğunu rahatlıkla gözlemliyorsunuz. Asıl kalıcı tabakanın oluşması için çok daha fazla zaman ve oksidasyona sebebiyet verici faktör gerekiyor. Bu aşama gerçekleşmeye başladığı anda ise yeşil renkli sert katman oluşmaya başlıyor fakat bu katmanın da kalıcılığı ilk zamanlar oldukça zayıf zira ancak yıllar içinde sertleşip malzemenin etrafını bir kabuk gibi saracak kıvama gelebiliyor. Eğer yeterince sabırlı olursanız, kolunuzda minyatür bir Özgürlük Anıtı taşıyabilirsiniz.

-zg-rl-k-an-t-_251213.jpg

Patinalı görünüm kimi kullanıcının çok hoşuna gidiyor. Her saat farklı koşullarda bulunduğundan farklı bir görünüme kavuşuyor ve bu durum zaten limitli adetle üretilen saatleri daha da özel hale getiriyor. Patinayı temizleme tekniklerine geçmeden önce onu yapay yollarla nasıl oluşturabileceğimize değinelim. Yazının başında da belirtildiği gibi oksijen temel kaynağımız. Nem oranı yüksek bir çevrede iseniz oksitlenme hızı artıyor. Diğer önemli bir hızlandırıcı ise deniz suyu. Eğer saatinizi tuzlu suya maruz bırakırsanız (ve elbette temiz suyla sonrasında durulamazsanız) patina süreci çok daha hızlı seyrediyor. Üstelik bu sefer yeşil renkli kalıcı katman oluşmaya başlıyor ancak bu katmanın sertleşmesi için çok uzun bir süre gerektiğinden ömrü fiziksel etkiler sonucu kısa oluyor.

Bir diğer sıkça başvurulan yöntem ise yumurta. Haşlanmış yumurtayı parçalayıp saatle beraber havayla teması kesilmiş bir kaba koyduğunuzda yumurta içindeki sülfür bronzla kolayca etkileşime giriyor. Normal yollarla elde edebileceğinizin çok daha fazlası(renk değişikliği) böylece gözlemlenebiliyor.

tumblr_m9krxf96GN1qdei8m.jpg

Gelelim karamış ve eski görünüme ulaşmış saatinizi nasıl yenileyeceğinize. Bu kısımda imdadımıza asit yetişiyor. Elbette bahsettiğimiz endüstriyel düzeyde güçlü, çok küçük pH derecesine sahip asitler değil. Çok daha masum, her an elimizin altında olan malzemelerle saatimizi temizleyebiliyoruz.

Ketçap bu konuda en hafif aşındırıcılardan biri. Gerekli koşullar sağlandığında oldukça kuvvetli bir malzeme haline gelebilse de hafifçe patina almış saatinizi ketçapa bulayarak temizleyebilirsiniz.

gif1.gif

Daha ileri aşamalarda gazoz ve limon en büyük yardımcımız. Denemelerimiz karışık meyveli gazozların sadece limonlu gazozlara göre daha etkili olduğunu gösterdi.

Saati gazoz dolu bir kaba koyup kısa süre beklemek patinalardan arınmaya bire bir çözüm. İşlemin sonlarına doğru daha parlak bir görüntü elde etmek adına limon suyu da kullanılabilir. Hatta direkt olarak saatinizi limonla ovalayabilirsiniz. Elde ettiğiniz görüntüye siz de şaşıracaksınız. Kimyasal olarak limon veya gazozla aynı işi yapan maddeler bulmak mümkün ancak ulaşılabilirlik ve maliyet açısından bu seçenekler dururken diğer profesyonel çözümler biraz gereksiz kalıyor.

gazoz.jpg

Şimdi gelelim ofis ortamında ve kolayca temin edilebilecek malzemeler ile yaptığımız temizlik operasyonuna.

İlk aşama saati kordonundan temizlemek oluyor.

bronzo4foto1.jpg

Daha sonra bir kap içerisine saatimizi koyuyoruz ve üzerine soda ya da gazoz ekliyoruz. Gazozun daha etkili sonuç verdiğini söyleyebiliriz. 

bronzo4foto2.jpg

Süreci hızlandırmak ve daha iyi sonuç almak için kaba limon suyu eklenebilir. 15 dakikanın ardından saati çıkarıyoruz. Daha sonrasında temiz suyu ile saatimizi duruluyoruz. Bu aşamada saate zarar vermeyecek bir temizlik aracı ya da diş fırçası ile patina daha kolay bir şekilde saati terkedecektir.

bronzo4foto3.jpg

Temizlik işlemlerinin ardından saatimiz ilk günkü haline gelmiş oluyor.

bronzo4foto4.jpg

Kullanıcıların en büyük endişelerinden biri tekrar tekrar bu işlemleri yapmanın saate herhangi bir zararı olup olmadığı yönünde. Oksit tabakası bronzun yüzeyinde ancak nanometrelerle ölçülebilecek kalınlıklarda oluşuyor. Patinayı yok etme işlemleri de bu tabakayı yok ediyor. Yani saat aslında malzemesinden kaybediyor fakat bu kayıp yıllar içinde düzenli aralıklarla tekrar edilse dahi asla insan gözüyle algılanabilecek farklar oluşturmuyor.Kim bilir, belki her gün gazoz banyosu yaptırılan bir saat 100 sene sonra keskin hatlarını kaybetmeye başlayabilir.

Panerai saatin kullanım kılavuzunda saatin üretim yerinde tekrardan ilk haline getirilebileceğini yazıyor. Onların kullandığı yöntemin gazoz veya ketçapla içermediğinden eminiz. Direkt olarak profesyonelce yapılan polisaj-satinaj işlemlerinden bahsediliyor.

-MAG2096_3333333.jpg

Bronz sayesinde bileğimizde adeta yaşayan, form değiştiren canlılara özgü karakteristik özellikler gösteren sanat eserleri taşıyoruz. Patina sadece renk değişikliği değil, aynı zamanda yaşanmışlıkları da simgeliyor. Yeri gelir tüm anılarla yolumuza devam ederiz, yeri gelir hepsini silip temiz bir sayfa açmak isteriz...
Benzer İncelemeler