alexa 102324 | Diagono Scuba | Bulgari | Inceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari Diagono Scuba

BVLGAR-LOGO-1024x436-1.jpg

Lüks saat ve mücevherat sektörünün efsanevi ismi Bulgari, ikonik tasarımlarından Diagono Scuba Diver’ın yeni modeli ile sayfalarımıza konuk oldu...

Roma merkezli ünlü markanın lüks saat bölümünde yaşanan heyecan verici yeniliklere geçtiğimiz yıl içerisinde bir yenisi daha eklendi. İtalyan asıllı İsviçreli marka Bulgari, geçen sene tanıttığı yenilenmiş Diagono Scuba koleksiyonuyla sadece markanın sadık takipçilerini değil Bulgari saat modelleriyle henüz tanışmamış saatseverleri de memnun edecek gibi görünüyor.

Bulgari Diagono Scuba’nın bende özel bir yeri var. Ne zaman Bulgari’nin bahsi geçse özellikle Diagono serisini ne kadar sevdiğimden mutlaka bahsederim. Roma’nın, şehrin sembolü haline gelmiş mimarisinden esintiler taşıyan karakteristik kasa tasarımı, elmas kesimi andıran sert hatları ve ikonik bezeliyle ilk gördüğüm andan itibaren hayran olduğum Bulgari Diagono Scuba Koleksiyonu’ndan pek çok model kullandım, hala da severek kullanmaya devam ediyorum.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-3-.jpg

Bulgari, tıpkı mücevherat konusunda olduğu gibi, saatçilik konusunda da oldukça eski ve köklü bir isim. Aksesuar alanındaki detay işçiliğini aynı şekilde lüks saat tasarım ve üretim alanlarına da başarıyla taşıyan marka, lüks tutkunlarının vazgeçilmez tercihlerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak mevzu saatçilik konusuna geldiğinde markanın algıyla ilgili özel bir durumu olduğunu görüyoruz. Aslında görüyorduk demek belki daha doğru olur zira son dönemde yapılan yatırımlar ve birbiri arkasına tanıtılan yeni modellerle bu durumun değiştiği aşikâr lakin, özellikle Türkiye’de işlerin biraz daha ağır yürüdüğünü de hesaba katarak konuyu açıklamaya çalışayım. Purist tabir ettiğimiz, geleneksel saatçilik konusunda “saflık” kavramına aşırı bağlı olan gruba dahil olan saatseverler, malesef Bulgari’yi alışveriş listelerine neredeyse hiç almıyorlar. Buna sebep ise markanın köklü geçmişinden gelen ”mücevher” bağlantısı. Bu algıdan dolayı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada saatseverlerin nezdinde hep bir adım geri planda kalan marka, özellikle geçtiğimiz birkaç yılda bu konuda çok ciddi gelişmelere imza attı.

Horobox’ta birbirinden özel ve önemli modellerle yer alan markanın, geleneksel saatçilik konusunda artık en önemli oyunculardan biri olduğu sadece nefes kesen tasarımlarıyla değil ürettiği in-house mekanizmalarla da tescillenmiş durumda. Arkasına Gerald Genta ve Daniel Roth gibi iki duayen markanın desteğini alan Bulgari, son dönem tasarladığı modeller ile en “Pure” saatseverleri bile kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Yaşanan tüm bu yeniliklerin arasında beni en çok memnun eden ise şüphesiz markanın benim gözümdeki sembolü haline gelmiş Diagono Scuba’nın yeniden tasarlanması oldu. Markanın, İstanbul’un gözde alışveriş mekânlarından Zorlu Center AVM’de yer alan görkemli butiğinde fotoğraflama fırsatı bulduğumuz Bulgari Diagono Scuba (Ref.102324 ) modeline gelin yakından bakalım..

Yenilenmiş Bulgari Diagono Scuba Koleksiyonu, paslanmaz çelik, paslanmaz çelik/18K kırmızı altın ve masif 18K kırmızı altın versiyonlara ev sahipliği yapıyor. İnceleme için seçtiğimiz model ise koleksiyonun giriş modeli olan kauçuk kayışlı paslanmaz çelik versiyon Ref.102324.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-2-.jpg

Geçmiş yıllarda farklı kasa çaplarıyla satışa sunulan Diagono Scuba Koleksiyonu’dan seçtiğimiz model 41mm çapında paslanmaz çelik kasa ile geliyor. Markanın detay işçiliği konusundaki standartlarını gözler önüne seren kasanın maket bıçağıyla kesilmiş gibi duran sert hatları gerçekten kusursuz duruyor. Yine Diagono Scuba ailesinin vazgeçilmez unsurlarından karakteristik bezel de geçmiş versiyonlara sadık kalacak şekilde tasarlanmış. Oldukça sade bir işaretleme ile gelen bezelin eski jenerasyon modellere göre biraz inceldiğini söylemek mümkün lakin karizmasında zerre azalma olmadığı da aşikâr...

Kendine has boynuz tasarımı ile kolda oldukça konforlu ve dengeli bir kullanım olanağı sunan saatin ön tarafında safir kristalden üretilmiş ve yansıma önleyici kaplanmış düz bir cam yer alıyor.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-11-.jpg

Masif arka kapak ve kalın korumalar arasına konumlandırılmış sade ancak işlevsel ayar tepesi de saatin geçmiş versiyonlarıyla diğer ortak noktaları olarak yerlerini alıyor.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-8-.jpg

Yenilenen Bulgari Diagono Scuba Koleksiyonu dendiğinde şüphesiz en çok dikkat çeken güncelleme kadran kısmında göze çarpıyor. Geçmiş modellere göre oldukça sade detaylar içeren kadranın, güncel tasarımın tool watch karakterinin ön plana çıkaracak şekilde rafine edilmesi çok yerinde bir karar olmuş. Kılıç formunda tasarlanmış akrep ve yelkovana merkeze yerleştirilmiş ve uç kısmına doğru bir yuvarlak bulunan saniye kolu eşlik ediyor. Geniş ve yuvarlak indeksler ile birlikte SuperLuminova fosfor malzemesi tatbik edilmiş kol seti sayesinde saati hemen hemen her ortamda rahatça okumak mümkün.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324.jpg

Bulgari Diagono Scuba Koleksiyonu kapsamındaki tüm modeller 300M su basıncına dayanıklı şekilde tasarlanmış. Saatin kasa tasarımındaki mühendislik o kadar başarılı ki elinizde tuttuğunuz saatin WR300M gibi bir değer sağladığını öğrenince şaşırıyorsunuz.

Güncel koleksiyonun bir diğer önemli özelliği de modellerin içinde yer alan ve tamamı Bulgari tasarımı olan in-house mekanizma BVL 191... 4Hz hızında çalışan mekanizmanın rotorunun hareketini duymak neredeyse imkânsız gibi. Geçmiş jenerasyonlarda Girard Perregaux modifiyeli ETA ve Valjoux mekanizmalara yer veren Bulgari, yeni koleksiyonda yer verdiği in-house mekanizmasıyla eleştirel yorumlara yer bırakmıyor.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-6-.jpg

Yenilenen koleksiyonda sunulan kauçuk kayış da güncellemelerden nasibini alan kısımların arasında yer alıyor. Eski jenerasyon modeller söz konusu olduğunda adeta hafızalara kazınan, üç parçadan oluşan ve her parça arasında metal bar bulunduran kayış tasarımı artık yok... Saatin geneli ile uygun şekilde gayet sade tasarlanmış kayışın ucunda ise katlanır klips yerine normal toka bulunuyor.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-7-.jpg

Kayış kısmına kadar yapılan tüm güncellemelerden fazlasıyla memnun olduğumu söyleyebilirim lakin mevzu yeniden tasarlanan kayışa gelince biraz tereddüt ettim açıkçası zira eski kayışa gerçekten çok alışmıştım. Tasarım açısından eski nesil kauçuk kayış ile kıyaslandığında daha sade ve sıradan bir duruş sergileyen yeni kayışın konfor konusunda ise eski versiyona nazaran açık ara daha rahat olduğunu da özellikle belirtmek istiyorum. Bu konforun temel sebebi olan tek parça tasarımın yanında, ayar konusunda katlanır klipsten beni her zaman bir klik daha rahat ettiren klasik tokanın da payı büyük.

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-9-.jpg

Bulgari Diagono Scuba Koleksiyonu konusunda benden olumsuz bir yorum duymanız pek olası değil zira tasarım olarak çok beğendiğim bir modelden bahsediyoruz. Yenilenmiş koleksiyonun ise şimdiye kadar üretilmiş en rafine Diagono Scuba serisi olduğu bir gerçek. Eğer mücevherat geçmişi veya farklı bir sebepten ötürü markaya bu zamana kadar soğuk yaklaşmış bir saatsever iseniz mutlaka bu koleksiyonu yakından görmenizi tavsiye ederim. Fikirleriniz bir anda değişebilir..

BULGAR-D-AGONO-PRO-Ref-102324-10-.jpg

Benzer İncelemeler