alexa Minute Repeater | Finissimo Octo | Bulgari | Baselworld 2016 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari Finissimo Octo Minute Repeater

bulgari-logo-new.png

Ünlü saat ve mücevherat markası Bulgari, lokomotif ürün gamı Octo’yu geliştirmeye devam ediyor. 2014 senesinde saat severlerin beğenisine sunulan dünyanın en ince tourbillon eşapmanlı modelinden sonra incelik teması üzerine yoğunlaşmaya devam eden Bulgari, Baselworld 2016 kapsamında dünyanın en ince minute repeater modeli olan Bulgari Octo Finissimo Minute Repeater ile fuarın kendinden en çok söz ettiren markalarından biri oldu.

Bulgari Octo Finissimo Minute Repeater, markanın 2014 senesinde tanıttığı incelik konusunda rekor sahibi tourbillon ve kurmalı modellerinin izinden gidiyor.

_DSC6229-copy.jpg

Son derece etkileyici bir görüntüye sahip olan yeni modele hayat veren mekanizma, geleneksel saatçilik ve üstün teknoloji öğelerini bünyesinde barındıran detaylar içeriyor. Saat endüstrisinde pek az markanın üretebildiği minute repeater komplikasyonunu mükemmel netlikte ve her vuruşta aynı kalitede ses alabilmek için daha da rafine hale getiren in-house mekanizma Caliber BVL 362, aynı zamanda 3.12mm’lik kalınlığıyla dünyanın en ince minute repeater’ı olmayı da başarıyor.

Saatin özellikle incelik ve net minute repeater sesi konusunda gösterdiği başarılı performans ise markanın dahi mühendisleri tarafından tasarlanan ince detaylarda saklı. Öncelikle kasa için titanyum tercih edilmiş. Saat endüstrisinde kullanılan diğer metallere nazaran çok daha hafif olan titanyumun düşük özgül kütle değeri minute repeater vuruşlarının dışarıya minimum emilim ile aktarılmasını sağlamış. Kasanın yanında kadranda da titanyum elementine yer veren Bulgari vuruşlardan çıkan sesin olabilecek en güçlü ve akustik şekilde duyulmasını sağlamış. Titanyum malzemesinin yanı sıra indekslerinin perfore çalışılmasıyla da ‘’net ve güçlü ses’’ arayışına büyük olumlu katkı sağlayan kadran tasarımı da yine markanın Ar&Ge departmanında yer alan mühendislerin zekâsına hayran bırakacak detayların başında geliyor.

Bvlgari-Octo-Finissimo-Baselworld-2016-3.jpg_DSC6221-copy.jpg

Mekanizmanın dâhiyane tasarım detayları bu kadarla bitmiyor elbette. Minute repeater düzeneğindeki gonkların tınısını en net ve güçlü şekilde alabilmek için gonkların karşısında yer alan plakaların tamamı paslanmaz çelikten ve el işçiliği ile üretilmiş. Minute repeater kutusuna direkt bağlı tasarlanan plakalar ile sesin dışarıya aktarımı sırasında oluşacak kayıplar da minimumda tutulmuş. Minute repeater sisteminin en önemli parçalarından olan gonklar da saatin tamamında göze çarpan mükemmel hassasiyet ve üretim kalitesinden nasibini almış. Sistemde yer alan iki adet gonk da yine el işçiliği ile üretilmiş ve doğru harmoniyi sağlayabilmek için olabilecek en rafine hale getirilmiş.

Bvlgari-Octo-Finissimo-Baselworld-2016-2.jpg_DSC6223-copy.jpg

Geleneksel saatçiliğin yüksek teknoloji ile buluşup sanat ile harmanlandığı mekanizma elden kurmalı olarak tasarlanmış. Tüm inceliğine ve bünyesinde yer alan minute repeater sistemine rağmen tam kurulumda 42 saat güç rezervi sunabiliyor olması bile mekanizmanın ne denli eşsiz bir düzenek olduğunu anlamaya yetiyor.

Titanyumdan üretilmiş arka kapakta yer alan pencereden mekanizmanın tüm güzelliğini izlemek mümkün.

Benzer İncelemeler