alexa Bulgari | Octo | Finissimo | Automatique | Thinnest Automatic Watch
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari Octo Finissimo Automatique

Bvlgari.jpg

Son yıllarda yaptığı yatırımlar ve tasarladığı mekanizmalar ile kendinden övgüyle söz ettirmeyi başaran Bulgari, Baselworld 2017 kapsamında saatseverlerin beğenisine sunduğu Bulgari Octo Finissimo Automatique ile yeni bir rekora daha imza attı.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-8.jpg

Octo Finissimo Automatique, markanın ultra-ince saatler konusunda elde ettiği üçüncü rekor oldu. 2014 senesinde tanıtılan Bulgari Octo Finissimo Tourbillon sadece 1,95mm’lik kalınlığıyla markaya ilk rekor derecesini getirmiş, geçtiğimiz yıl saatseverlerin beğenisine sunulan Octo Finissimo Minute Repeater ise 3.12mm’lik kalınlığıyla markanın ultra-ince saatler konusundaki ikinci rekor derecesi olmuştu.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-3.jpg

Yeni model, markanın geçtiğimiz yıllarda geçirdiği değişimin sembollerinden kabul edilen Octo Koleksiyonu içerisinde yer alıyor. Sert kesiklerden oluşan yüzeyiyle Bulgari’nin muhteşem işçiliğini gözler önüne seren model,  bu sefer mikro-kumlama yüzeye sahip titanyumdan üretilmiş bir kasa ile geliyor. Modelin kasası önceli modellerde olduğu gibi yine 40mm olarak tasarlanmış, ancak saatin ince yapısı ( 5.15mm) ve açık rengi sayesinde bilekte daha büyük durduğunu söylemek mümkün. Ön ve arka yüzünde çizilmeye dayanıklı safir camların görev yaptığı kasanın sağ tarafında yer alan ayar tepesi ise seramikten yapılmış.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-9.jpg

Octo Finissimo Automatique oldukça sade ve monochrome bir görüntüye sahip. Bu durumun oluşmasındaki en önemli faktörlerden biri, şüphesiz modelin kadran tasarımı.  Mikro-kumlama yüzeyli titanyum kasa ile uyum içinde duran kadranda baton tarzı indeksler ve büyük rakam markörler kullanılmış. Direkt saniye çarkı üzerine oturtulan küçük saniye kolu saat 7 ve 8 pozisyonları arasına konumlandırılmış. Rahat okunabilirlik açısında kadranla yeteri kadar kontrast sunabilecek şekilde siyah PVD kaplamalı tasarlanan kollar, saatin genel havasıyla bütünlük sağlamış.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-5.jpg Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-4.jpg

Yeni model, markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. BLV138 ile hayat buluyor. Tüm Ar&Ge ve üretim aşamaları Bulgari’nin Le Sentier’deki tesislerinde gerçekleşen mekanizma sadece 2.23mm’lik kalınlığıyla dünyanın en ince otomatik mekanizması olma özelliğini taşıyor. 36.6mm gibi geniş sayılabilecek bir çalışma alanına sahip olan mekanizma, markanın elden kurmalı Caliber Ref. BLV128 üzerinden geliştirilmiş. Mekanizmanın inceliğini koruyabilmek için mikro rotor tercih edilmiş. Mikro rotorun düşük ağırlığı sebebiyle olması muhtemel verimsiz kurma problemini elimine etmek için rotor, kütlesel ağırlığı fazla olan Grado 950 Platin malzemesinden imal edilmiş. 21600vph hızında çalışan mekanizma tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-7.jpg

Octo Finissimo Automatique kasanın inceliği ile uyumlu ultra-düz timsah derisi kayış veya mikro-kumlama titanyum bilezik ile alınabiliyor. Titanyum bilezik ile oldukça entegre ve sportif bir duruş sergileyen model, kontrast deri kayış ile zarif bir görüntü sunarken kasanın hatlarını başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-6.jpg

2000 senesinde bünyesine kattığı Gerald Genta SA ve Daniel Roth SA gibi efsane markalardan aldığı know-how’ı İtalyan tasarımı ile bütünleştiren Bulgari, hem görsel hem de teknik anlamda mucizeler yaratmaya devam ediyor.

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-10.jpg Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-11.jpg

Bulgari-Octo-Finissimo-automatic-12.jpg

Benzer İncelemeler