alexa BB41BSLXT | 102357 | Roma | Finissimo | 40. Yıl | Bulgari | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bulgari Roma Finissimo 40th Anniversary

BVLGAR-LOGO-1024x436-1.jpg

İtalyan menşeli ünlü saat ve mücevherat markası Bulgari, sadeliğiyle yıllara meydan okuyan tasarımı Bulgari Roma’nın 40. Yılı anısına ürettiği özel modeliyle sayfalarımıza konuk oldu.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-3-.jpg

Bulgari Roma, aslında özellikle markanın meraklıları başta olmak üzere saat camiasının oldukça aşina olduğu bir model. Ünlü markanın Diagono, Tubogas ve Serpenti gibi ikonik ürün gruplarının biraz gölgesinde kalsa da, Bulgari Roma’da markanın özgün tasarım detaylarını ve kalite anlayışını başarıyla yansıtan modellerden biri olmaya devam ediyor.

Bu arada Bulgari Roma’nın ilginç bir hikâyesi var. Takvimler 1975’i gösterdiği sene, hayat verdiği nefes kesen mücevher tasarımlarıyla lüks dünyasının ilk akla gelen isimlerinden biri olmayı başaran Bulgari, sadık müşterileri için özel bir hediye vermek ister. Hediyenin verileceği seçkin müşteriler dünya çapında sadece 100 kişi ile sınırlandırılır ve uygun hediye alternatifleri gözden geçirilmeye başlanır. Hal-ü hazırda sadık mücevher müşterisi özelliği gözetilerek seçilen gruba hediye olarak mücevher verilemesini mantıklı bulmayan marka bir kol saati hediye etmeye karar verir ve Bulgari Roma doğar.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-8-.jpg

Markanın kendine has tasarım detaylarını başarıyla bir araya toplayan Bulgari Roma 18K masif altından üretilir. Sadece 100 adet üretilen model için dönemin trendlerine uygun olarak dijital bir mekanizma tercih edilir. Şanslı kullanıcılarına ulaşır ulaşmaz hem saat hem de mücevherat dünyasının gündemine oturan Bulgari Roma’nın bu başarısına duyarsız kalmayan marka, bu özel modeli standart ürün grubuna dâhil eder.

Aradan geçen yarım asra yaklaşan süre zarfında oldukça minimal revizyonlarla yoluna devam eden model, halen markanın en önemli ürün gruplarından biri kabul ediliyor. 2015 senesinde 40. Yılını kutlayan ürün grubu, markanın başarılı yöneticisi Jean-Christophe Babin liderliğinde tasarlanan 40. Yıldönümü modeliyle butiklerde bir kez daha yerini aldı.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-7-.jpg

Zorlu AVMde yer alan Bulgari Boutique’te inceleme fırsatı bulduğumuz bu özel modele gelin yakından bakalım...

Geleneksel saatçilik konusunda yaptığı yatırımlar ve tasarladığı mekanizmalar ile özellikle geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde önemli bir yol alan marka, Bulgari Roma’nın güncel koleksiyonunu tasarlarken de bu durumu yansıtmayı ihmal etmemiş.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-9-.jpg

Oldukça zarif hatlar taşıyan kasa, 41mm’lik çap ölçüsüyle geliyor. Sadece 5.15mm kalınlığıyla son derece konforlu bir duruş sergileyen kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamalı safir kristal cam yer alıyor. Tamamı parlak yüzeylere zarif ayar tepesinin eşlik ettiği kasa, sade kadranı ve kısa boynuz yapısıyla bilekte oldukça iddialı duruyor. Kasanın arka yüzünde yer alan safir kristal cam ise modele hayat veren mekanizmayı gözler önüne seriyor.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-1-.jpg Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-4-.jpg

Bvlgari Roma yazılarıyla süslenmiş bezelin çevrelediği kadran siyah renkte tasarlanmış. 12 ve 6 noktaları dışında baton indeksler taşıyan kadrana yine son derece minimalist çizgilere sahip akrep ve yelkovan eşlik ediyor. Saat 7 noktasına yerleştirilen ve modelin saat fonksiyonu dışındaki tek ekstra özelliği olan küçük saniye alt kadranı, şıklıktan ödün vermeden kadranın genel görüntüsüne hareketlilik getirmeyi başarıyor.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-2-.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber BVL 128 yer alıyor. Elden kurgulu tasarlanan mekanizma sadece 2.23mm’lik kalınlığıyla saatin konfor özelliğine büyük katkı sağlıyor. 28800vph hızında çalışan mekanizma, insanı kendine hayran bırakan inceliğinin yanı sıra tam kurulumda sunduğu 65 saatlik güç rezerviyle de beğeni topluyor. 36mm çapıyla oldukça kompakt bir boyut sunan bu özel mekanizmanın arka kısmında yer alan güç rezerv indikatörü ise dikkatlerden kaçmıyor. Markanın geleneksel saatçilik konusunda geldiği yer hakkında önemli tüyolar veren başarılı mekanizma arka kapakta yer alan safir kristal camdan izlenebiliyor.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357.jpg

Siyah renk timsah derisi kordon ve parlak yüzey formuna sahip paslanmaz çelik toka ile sunulan Bulgari Roma modeli 40 adet ile sınırlandırılmış üretim rakamı ile markanın butiklerinde boy göstermeye devam ediyor.

Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-6-.jpg Bulgari_Bulgari_Finisimo_Ref-102357-5-.jpg

Benzer İncelemeler