alexa Carillon | Daniel Roth | Bvlgari | Tourbillon | Minute-Repeater | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

BVLGARI Daniel Roth Carillon Tourbillon Minute-Repeater

BVLGAR-LOGO-1024x436-1.jpg

Daniel Roth ve Gerald Genta markalarını bünyesine katmasıyla birlikte saat bölümü oldukça kuvvetlenen Bulgari, horoloji dünyasını kendine hayran bırakan tasarımlara imza atmaya devam ediyor. Bu duruma en başarılı örneklerden biri ise markanın Baselworld 2015 fuarında tanıtımını yaptığı BVLGARI Daniel Roth Carillon Tourbillon Minute-Repeater modeli.

İncelemeye geçmeden önce saatin model ismine ilham kaynağı olan Carillon enstrümanından biraz bahsedeyim.

Minimum 23 adet farklı boyutlarda hazırlanmış çanlardan oluşan bir enstrüman Carillon. Şimdiye kadar üretilmiş en kapsamlı versiyonunda ise tam 78 adet çan bulunuyor. Devasa boyutları ile basit bir örneğinin bile tonlarca ağırlığa sahip olduğu Carillon çoğu zaman ek düzenekler vasıtası ile çalınabiliyor.

Carillon ismini taşıyan bu özel saatin ise içerisinde 3 adet çan bulunuyor. Saat 23 adet çanı olmadığı için teoride gerçek bir Carillon olmasa da, zamanı göstermek için çanlarla çalınan bir melodi üretebildiği için pratikte ismini fazlasıyla hak ediyor.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-8-.jpg

Alışılmış 2 vuruşlu minute repeater modellerden 3 notaya yer verebilen melodisi ile ayrılan BVLGARI Daniel Roth Carillon Tourbillon Minute-Repeater’ın şüphesiz diğer ayırt edici unsuru da Tourbillon özelliği.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-1-.jpg

Saatin, üç notalı ve çan vuruşlu minute repeater özelliği tek başına horoloji dünyasında kabul görmesine yetecek bir özellik aslında ama Bulgari bununla yetinmemiş ve saate bir de Tourbillon özelliği eklemiş. Bu haliyle Masterpiece tanımına yakışır özellikler sunan modelin perde arkasında kalan en büyük artılarından biri de minute repeater düzeneği aslında.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-2-.jpg

Saatin minute repeater düzeneğinin görsel şölen tadındaki çalışmasını izlemek de mümkün. Yine standart modellerden farklı olarak çana vuran çekiç hareketi ile sınırlı kalmayan saatin içerisinde büyük bir ahenk ile çalışan yayları, çarkları ve programlanmış milleri seyretmek çok keyifli.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-9-.jpg

Modelin diğer keyifli yanlarından biri de iskelet tasarımı. Tourbillon kafesinin arka kısmına kadar mekanizmanın neredeyse tamamını gözler önüne seren bu tasarım saatin en önemli ayırt edici özelliklerinden de birini oluşturuyor. Minute-repeater’ın hız ayarlamacısının ve vuruş için gerekli hareketi sağlayan ikinci zembereğinin bile gözler önüne serildiği tasarım, minyatür bir fabrikayı anımsatacak şekilde çalışıyor.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-6-.jpg

Mekanizmanın haricindeki detaylara da göz atalım.

Kasa klasik bir Daniel Roth tasarımı. 18K pembe altından üretilmiş kasanın düz ve yuvarlak hatları kombine şekilde kullanan tasarımı oldukça özgün bir yapıya sahip. Saatin sahip olduğu fonksiyonlar düşünüldüğünde aslında hala ince olarak nitelendirebileceğimiz kasanın altın olmasından ötürü hatırı sayılır bir ağırlık hissi var.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361.jpg

İçindeki mekanizmadan önce tasarımıyla dikkat çeken saatin koldaki duruşu da gayet başarılı. Saat konusunda çok da tecrübeli olmayan kişilerin bile ilgisini çeken kasa tasarımı ve 18K pembe altının çarpıcı tonu şüphesiz bu etkileyici duruşun en önemli mimarları.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-11-.jpgBulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-12-.jpg

Saatin üzerinde kahverengi timsah derisi kayış ve yine 18K pembe altın katlanır klips yer alıyor.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-4-.jpgBulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-5-.jpg

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-7-.jpg

Saat hakkında söylenebilecek olumsuz bir yan bulamıyorum açıkçası zira kendi segmentinde değerlendirildiğinde bile sahip olduğu teknik detaylar ile pek çok dengi modeli geride bırakabilecek bir yapıya sahip.

Daniel Roth ve Gerald Genta markalarını bünyesine kattıktan sonra görsel tasarımlara ağırlık veren tarzını mekanizma ve komplikasyonlara doğru yönlendiren Bulgari bu konuda ne kadar iddialı olduğunu bir kez daha gözler önüne sermeyi başarmış görünüyor.

Bulgari_Daniel_Roth_Ref-102361-13-.jpg

Benzer İncelemeler