alexa 102304.DG42C3SMCVDCH | Magnesium | Diagono | Chronograph | Bvlgari | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Bvlgari Diagono Magnesium Chronograph Ref.102304

BVLGAR-LOGO-1024x436-1.jpg

Bvlgari Diagono koleksiyonunda yer alan Magnesium Series, farklı renk seçenekleri ve nispeten uygun fiyatları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu başarılı koleksiyondan incelemek üzere seçtiğimiz model ise mavi temalı detaylarıyla oldukça göz alıcı bir duruş sunan Ref. 102304.DG42C3SMCVDCH.

Bvlgari ürün grubunda Magnesium malzeme kullanımı, ilk defa Baselworld 2015’te karşımıza çıkmıştı. Bu yeni seri için geri dönüşler pozitif olmalı ki, Bvlgari bu yıl serinin kronograf fonksiyonlu versiyonunu da ürün gamına ekledi. Markanın Baselworld 2016 fuarında görkemli standına yaptığımız ziyaret esnasında fotoğraflama imkânı bulduğumuz saatlerin, Zorlu Center AVM’de yer alan Bvlgari Butik’e ulaştığını öğrenir öğrenmez soluğu butikte aldık.

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-7-.jpg

İncelemeye her zaman olduğu gibi kasa kısmından başlıyorum. Bu başlık altında bahsetmem gereken ilk konu da şüphesiz kasanın yapımında kullanılan Magnesium... Hafifliği ve dayanıklılığı yüzünden tercih edilen malzemenin saat endüstrisinde daha önce de kullanıldığına şahit olmuştuk. Yeni ve alternatif malzemeler kullanma konusunda öncü olma özelliğini hiçbir markaya kaptırmayan Hublot, geçtiğimiz yıllarda Magnesium materyalinden üretilmiş Big Bang versiyonlarıyla beğeni toplamıştı.

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-2-.jpg bulgari-diagono-magnesium-ref102304-6-.jpg

Kasada kullanılan Magnesium’un pütürlü dokusu, seramikten imal edilmiş bezel ile gayet uyumlu duruyor. Saatin tasarımında neredeyse tüm yüzeyler mat olarak hazırlanmış. 42mm’lik kasa çapıyla birlikte oldukça sportif ve maskülen bir duruş sergileyen kasanın 100 metrelik su basıncına dayanıklılık değeri ile günlük aktiviteler ve hafif ölçekli su sporları için uygun olduğunu da hatırlatalım.

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-4-.jpg

Saatin kadranında da Magnesium kullanılmış. Bvlgari ürünlerinde görmeye alıştığımız yüksek işçilik özellikle kadranda kendini daha da belli ediyor. Mavi renkli kadrana siyah kronograf alt kadranları ve paslanmaz çelik indeksler eşlik ediyor. SuperLuminova fosfor malzemesi kullanımı kollarla sınırlı olduğundan karanlık ortamlarda görüş saatin en başarılı özelliklerinden değil. Ancak tasarım ve işçilik konularında bu derece başarılı bir saat için çok da önemli bir detay olduğunu düşünmüyorum. Tarih fonksiyonu saat 4 ve 5 konumu arasında yerleştirilmiş bir pencere ile siyah zemin üzerine beyaz font olarak hazırlanmış tarih çarkı ile tasarlanmış. 

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-1-.jpg

Bvlgari Diagono Magnesium gücünü Bvlgari Caliber Ref. B130 mekanizmadan alıyor. B130 markanın özellikle son dönemde daha da belirgin bir şekilde yöneldiği in-house mekanizmalardan biri değil ancak, temel aldığı başarısı ETA-2894 itibarıyla oldukça dayanıklı ve güvenilir olduğunu rahatlıkla söylemek mümkün.

12 saatlik süreyi hassas bir şekilde ölçebilen kronograf özelliğinin yanında tarih fonksiyonuna da yer veren Caliber Ref. B130, 28800vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda 42 saatlik güç rezervi sunuyor. Saatin geri kalanı ile bütünlük oluşturması açısından çelik üzerine PVD kaplamalı olarak tasarlanmış masif arka kapak nedeniyle mekanizmayı izlemek maalesef mümkün olmuyor.

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-8-.jpg

Saat Bvlgari modellerinden aşina olduğumuz siyah kauçuk kordon ve oldukça minimalist tasarıma sahip PVD kaplama toka ile geliyor. Diğer Diagono koleksiyonu saatlerde de gördüğümüz kordon konfor estetik konularından bizlerden tam not alıyor.

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-10-.jpg bulgari-diagono-magnesium-ref102304-9-.jpg

Hafif ve kullanışlı bir ürün olan Diagono Magnesium Chronograph, 4 farklı renk seçeneğine daha sahip. Ayrıca 42mm kasa boyutu ile kadın kullanıcılara da yakıştırdığımı söylemeden edemeyeceğim.

Bvlgari Diagono Magnesium Series, özellikle kendi fiyat segmentinde (bu modelin liste fiyatı 4,950 Euro) kesinlikle en farklı ve en başarılı alternatiflerden biri olarak yerini alıyor. Diğer 4 rengi ile beraber Zorlu Center AVM Bvlgari Butik vitrininde yerini alan koleksiyonu mutlaka bileğinizde denemenizi tavsiye ediyorum. 

Bir sonraki incelemede görüşmek üzere...

bulgari-diagono-magnesium-ref102304-3-.jpg bulgari-diagono-magnesium-ref102304-5-.jpg

Benzer İncelemeler