alexa Calibre de Cartier | Diver Blue | Sihh 2016 | İnceleme | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Calibre de Cartier Diver Blue

Cartier-logo.png

Saati incelemeye kasadan başlayalım. Kasanın tasarım detayları ilk bakışta modelin Calibre de Cartier serisine ait olduğunu anlamanıza yetecek özgün çizgilere sahip. 11Mm ölçüsündeki kalınlığıyla göreceli olarak ince kabul edebileceğimiz kasanın çapı ise günümüz şartlarında modern bir erkek saati için normal sayılan 42mm olarak belirlenmiş. Özellikle masif 18K pembe altın modelde kendisini bariz hissettiren ağırlık, saatin konforuna olumsuz bir etki etmediği gibi yüksek kalite hissini de olumlu yönde etkiliyor.

Calibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-4.jpg

Tek noktaya dönebilen  dalgıç bezeli kasadan yaklaşık 2mm daha geniş bir çapa sahip. Bu durumun da etkisiyle saatin bilekte yarattığı hava insana 42mm’den daha büyük görünmesine neden oluyor.

Kayış bağlantı noktasıyla tam olarak temas eden boynuz tasarımı sayesinde oldukça konforlu bir kullanım imkanı sunan saatin optik bütünlüğü de bu özelliğiyle pekiştirilmiş.

Kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplama barındırmayan safir bir cam yer alıyor. Arka kısımda ise masif bir kapak tercih edilmiş. Sekiz adet küçük vida vasıtasıyla kasaya sabitlenen kapağın su geçirmezlik konusunda beni biraz tereddüte bırakan yapısına rağmen Cartier’in belirttiği WR300M değeri memnuniyet verici bir detay olarak karşımıza çıkıyor.

Calibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-7.jpg

Saatin spor karakterine uygun bir tasarıma sahip ayar tepesi kullanışlı bir yapıya sahip. Dönme ve kilitleme konusunda güven veren tepenin üst kısmında markanın sembollerinden mavi safir taşı yer alıyor. Bu detayı, WR300M değerinde bir dalgıç saati için fazla ’’süslü’’ bulanlar olabilir ancak hatırlatmakta fayda var, bu bir Cartier.

Calibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-5.jpg

Metal bezel tek seferde 120 klik ile dönüşünü tamamlıyor. Dalgıç saatlerinden beklendiği üzere tek tarafa dönebilen bezelin dönme ve klik hissi gayet tok. Bezel üzerine tatbik edilen parlak ADLC (amorphous diamond-like carbon) kaplamanın ise saate biraz daha resmi bir hava kattığını söylemek mümkün.

Saatin kadranı çok başarılı. Stilize edilmiş romen rakamı indekslere sahip kadranın özellikle büyük çalışılmış XII markörünün saate kattığı hava tartışılmaz. Romen rakamlarıyla bezenmiş halkanın iç kısmında ise yine fevkalade seçilmiş mavi tonunda farklı bir bölüm yer alıyor. Saat 6 noktasına yerleştirilen alt kadran saniye fonksiyonunu işaret ederken saat 3 noktasına konan pencereden üçlü şekilde gösterilen tarih okunabiliyor. Kılıç formunda tasarlanmış akrep ve yelkovan ise yine serinin klasikleşmiş tasarım detaylarından.

Kadran markörleri ve kollar karanlık ortamlarda rahat okuma sağlayabilmek adına Super-LumiNova malzemesi ile güçlendirilmiş.

Calibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-2.jpgCalibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-3.jpg

Saate hayat veren mekanizma ise yine tamamen in-house olarak tasarlanan ve üretilen Calibre 1904 MC. Markanın dahi ismi  Carole Forestier-Kasapi tarafından tasarlanan ve ilk defa 2010 senesinde tanıtımı yapılan mekanizma markanın saatçilik konusunda geldiği noktanın ipuçlarını verir nitelikte özelliklere sahip.

Alışılmış çift tulumba tasarımlı mekanizmalardan farklı olarak Calibre 1904 MC standart kabul edilen bir süre olan 48 saatlik güç rezervi sunuyor. Çift tulumbalı tasarımı zemberek üzerindeki basıncı azaltıp stabil ve güvenli bir şekilde güç aktarımı sağlamak için kullanan mekanizmanı bu özellik sayesinde zaman tutması da oldukça hassas hale gelmiş. 27 taşlı kalibre 28800vph ile çalışıyor.

Cartier-Sihh-2016-38.jpg

Rotor ve köprünün Cotes de Geneve motifi ile süslendiği kalibrenin bileşenleri için de konusunda en iyi firmalar tercih edilmiş. Glycudur marka balan çarkı, düz tipte Nivarox marka kıl zemberek ve Etachrono regülator sistemi ile donatılan kalibre estetik güzelliğinin yanı sıra teknolojik özellikleri ile de beğeni topluyor.

Model kauçuk/deri kombinasyonlu bir kayış ile geliyor. Saatin sportif karakterine uygun şekilde tasarlanan kayışın materyal olarak sadece kauçuk versiyonuna nazaran ( özellikle suyla haşır neşir olacağını durumlarda ) kullanımı biraz kısıtlı ancak yine de görsel olarak oldukça uyumlu durduğu da aşikar. Kayışın beraberinde sunulan klasik tipte tasarlanmış toka görevini başarıyla yerine getiriyor ancak görsel açıdan tam manasıyla bir tool watch formundan uzak çizgilere sahip bu model için katlanır bir klips daha mı iyi olurdu diye düşünmeden de edemiyorum.

Calibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-1.jpg

Serinin paslanmaz çelik, paslanmaz çelik/18K pembe altın kombinasyonlu ve masif 18K pembe altın modelleri bulunuyor.

Calibre-De-Cartier-Diver-Blue-Sihh-2016-6.jpg

Calibre de Cartier Diver gerçekten güzel bir saat. WR300M su geçirmezlik değeri ile aslında ciddi bir dalgıç saati olan modelin bu sportif karakteri, fazlasıyla stilize edilmiş tasarım detayları nedeniyle oldukça geri planda kalıyor. Bana sahibi tarafından hiç arazide kullanılmayacak olduğu gün gibi ortada olan lüks bir SUV’yi hatırlatan bu saati özellikle zorlu koşullarda da zerafetinden ödün vermek istemeyecek saat severlere tavsiye ediyorum.

Benzer İncelemeler