alexa Drive de Cartier | Extra Flat | Moon Phase | SIHH 2017 | HOROBOX
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Drive De Cartier Moon Phases & Drive De Cartier Extra-Flat

Cartier-logo.png

Cartier ailesine geçtiğimiz sene yine SIHH bünyesinde merhaba diyen Drive De Cartier Koleksiyonu, ürün grubuna eklenen iki yeni model ile SIHH 2017’nin önemli yenilikleri arasında yerini aldı.

Geçtiğimiz seneki SIHH fuarı, Cartier için oldukça önemli sayılabilecek bir gelişmeye de ev sahipliği yaptı. Ünlü marka, uzun bir aradan sonra ilk defa yepyeni bir ürün grubu ile saatseverlerin karşısına çıktı. Minder (cushion) formunda tasarlanmış kasası ve klasik otomobillerden ilham alan detaylarıyla beğeni toplayan Drive De Cartier Koleksiyonu, özgün çizgileri ve çok yönlü tarzıyla otoritelerden de tam not aldı.

Saatçilik konusundaki iddialı yükselişine devam eden marka, SIHH 2017 yenilikleri içerisinde beğeni toplayan ürün grubu Drive De Cartier Koleksiyonu’nu da katmayı ihmal etmedi. Markanın görkemli fuar standına yaptığımız keyifli ziyaret sırasında inceleme fırsatı bulduğumuz yeni modelleri sizler için bir araya topladık…

Cartier-Drive-de-Cartier-Sihh-2017-Extra-Thin-2.jpg

Drive De Cartier Koleksiyonu’na yeni eklenen iki model üzerinde durmak istiyorum. Bu modellerden ilki, geleneksel saatçiliğin en estetik komplikasyonlarından kabul edilen “ay fazı” özellikli Cartier Drive de Cartier Moon Phases modeli. Diğer model ise, geçen sene tanıtılan ürün grubunu daha rafine bir tasarımla güncelleyen Cartier Drive de Cartier Extra-Flat serisi.

Drive de Cartier Moon Phases modeli, 40mm x 41mm ebatlarında, minder tarzı bir kasada sunuluyor. Modelin paslanmaz çelik ve 18K pembe altın olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. Modelin sembol detaylarından köşeli hatlara sahip şekilde tasarlanmış ayar tepesi de yine kasa ile aynı materyalden üretilmiş. Kasanın ön ver arka yüzünde ise safir kristal camlar kullanılmış.

Cartier-Drive-de-Cartier-Sihh-2017-Extra-Thin-5.jpg

Modelin kadranı klasik Cartier detayları taşıyor. Mavileştirilmiş kolların yer aldığı kadran Gullioche yüzey deseniyle süslenmiş. Stilize edilmiş Romen rakamlarına yer veren kadranın saat 6 noktasında ise modele ismini veren ay fazı göstergesi yer alıyor. Yuvarlak bir alt kadran içine konumlandırılan ay fazı göstergesinin altında ise Automatic yazısı dikkat çekiyor. Estetik açıdan çok da gerekli bir detay gibi durmasa da, tarih penceresi ve hatta saniye kolu bile olmayan bir kadranda kalabalık yaratmadığı da aşikâr.

Cartier-Drive-de-Cartier-Sihh-2017-Extra-Thin-4.jpg

Yeni modelin içerisinde La Maison tasarımı ve üretimi Caliber Ref. 1904-LU MC görev yapıyor. Tam kurulumda 48 saat güç rezervi sunan mekanizma, 28800vph hızında çalışıyor.

Cartier-Drive-de-Cartier-Sihh-2017-Extra-Thin-6.jpg

Drive de Cartier Moon Phases modelleri kahverengi timsah derisi kayış ve kasa ile uyumlu materyalden üretilmiş katlanır klips ile geliyor.

Yenilen koleksiyonun diğer öne çıkan modeli ise Cartier Drive de Cartier Extra-Flat. Geçtiğimiz sene tanıtılan modelden 40% oranında daha ince bir kasa yapısına sahip model, 6.6mm’lik toplam yüksekliği ile Extra-Flat tanımının hakkını veriyor diyebiliriz. Yeni modelin isminde kalınlık parametresine vurgu yapılıyor da olsa, kasanın çap olarak da biraz ufak olduğunu söylemek mümkün. 38mm x 39mm ebatlarında tasarlanan minder kasanın su geçirmezlik değeri de 30M olarak ayarlanmış. Cartier Drive de Cartier Extra-Flat ürün grubunda yer alan versiyonlar 18K pembe veya beyaz altın seçenekler sunuyor.

Cartier-Drive-de-Cartier-Sihh-2017-Extra-Thin-1.jpg

Yeni modelin kadranında yine klasik Cartier esintilerini görmek mümkün. Markanın vazgeçilmez dekoratif detaylarından Gullioche yüzeye sahip kadranda stilize Romen rakamı indeksler ve mavileştirilmiş kollar kullanılmış. Saniye kolu ve tarih penceresine sahip olmayan kadranın, ay fazı göstergesinden arındırılmış hali göze oldukça hoş görünüyor.

Cartier-Drive-de-Cartier-Sihh-2017-Extra-Thin-7.jpg

Modelin içerisinde Caliber Ref. 430MC görev yapıyor. Piaget Caliber Ref. 430P temel alınarak tasarlanan elden kurgulu mekanizma 21600vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda -günümüz koşulları için biraz zayıf kalan- 36 saat güç rezervi sunuyor.

18K beyaz altı versiyona gri timsah derisi kayış eşlik ederken, 18K pembe altın model ise kahverengi timsah derisi kayış ile sunuluyor. Her iki model de klasik Cartier tarzında ve kasa ile uyumlu materyalden hazırlanmış katlanır klips ile geliyor.

Cartier Drive De Cartier Koleksiyonu’na yeni eklenen modellerin, Nisan 2017 içerisinde yetkili satış noktalarına ulaşması planlanıyor.

Aileye yeni katılan bu iki ürün grubu içerisinden özellikle Extra-Flat modelini çok beğendiğimi söyleyebilirim. Genelde saatlerin kalınlığından şikâyet eden bir kullanıcı değilimdir ancak mevzu klasik elbise saati tarzında tasarlanan modellere geldiğinde bence bu parametre büyük önem arz etmeye başlıyor. Dolayısıyla Cartier’nin bu konuya gösterdiği hassasiyeti fevkalade yerinde bir hareket olarak görüyorum. Bunun yanı sıra, son derece sade tasarlanmış kadranın “less is more” söylemini çağrıştıran zarafetine de hayran kaldığım aşikâr… 

Benzer İncelemeler