alexa WSNM0008 | WGNM0006 | Drive De Cartier | Extra Flat | Moon Phase
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Drive de Cartier Moon Phases & Drive de Cartier Extra-Flat

Cartier-logo.png

Cartier ürün grubuna SIHH 2016 fuarında yapılan tanıtımla dâhil olan Drive De Cartier Koleksiyonu, bu seneki SIHH bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan iki yeni versiyona merhaba demişti. Markanın İstinye Park AVM’ de yer alan görkemli butiğinin eşsiz atmosferinde inceleme şansı bulduğumuz Cartier Drive De Cartier Moon Phases ve Drive De Cartier Extra-Flat sizlerle…

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-2.jpg drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-3.jpg

İlk defa SIHH 2016 dâhilinde tanıtılan Drive de Cartier koleksiyonu, Minder (cushion) formunda tasarlanmış kasası ve klasik otomobillerden ilham alan detaylarıyla hem saatseverlerden hem de otoritelerden tam not almış, markanın müdavimleri kadar Cartier ile ilk defa tanışmaya hazırlanan saat meraklıları için de ideal ürün grubu olarak gösterilmişti. Uzun bir aradan sonra Cartier ailesine katılan yeni koleksiyon, beklenen ilgiyi görmekte gecikmedi ve 2016 senesinin en başarılı Cartier ürün gruplarından biri oldu. Bu başarıya kayıtsız kalmayan ünlü marka, yine SIHH bünyesinde tanıttığı iki yeni model ile koleksiyonu zenginleştirmeyi ihmal etmedi.

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-10.jpg

Drive De Cartier Koleksiyonu’na yeni eklenen modellerden ilki, geleneksel saatçiliğin en estetik komplikasyonlarından kabul edilen “ay fazı” özellikli Cartier Drive de Cartier Moon Phases modeli. Diğer model ise, geçen sene tanıtılan ürün grubunu daha rafine bir tasarımla güncelleyen Cartier Drive de Cartier Extra-Flat serisi.

drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-7.jpg drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-5.jpg

Drive de Cartier Moon Phases modeli, 40mm x 41mm ebatlarında, minder tarzı bir kasada sunuluyor. Klasik yarış otomobillerinin krom ön panjurlarından ilham alan kasanın paslanmaz çelik ve 18K pembe altın olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. İnceleme için seçtiğimiz model paslanmaz çelik kasalı versiyon. Modelin sembol detaylarından köşeli hatlara sahip şekilde tasarlanmış ayar tepesi de yine kasa ile aynı materyalden üretilmiş. Ön ver arka yüzünde çizilmeye dayanıklı safir kristal camların kullanıldığı kasanın su geçirmezlik değeri ise 30M olarak ayarlanmış.

drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-4.jpg drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-8.jpg

Yeni modelin kadranında markanın sembol detayları göze çarpıyor. Mavileştirilmiş kolların yer aldığı kadran, Guilloché yüzey deseniyle süslenmiş. Stilize edilmiş Romen rakamlarına yer veren kadranın saat 6 noktasında ise modele ismini veren ay fazı göstergesi yer alıyor. Yuvarlak bir alt kadran içine konumlandırılan ay fazı göstergesinin altında ise Automatic yazısı dikkat çekiyor. Estetik açıdan çok da gerekli bir detay gibi durmasa da, tarih penceresi ve hatta saniye kolu bile olmayan bir kadranda kalabalık yaratmadığı da aşikâr.

drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-2.jpg

Yeni modelin içerisinde La Maison tasarımı ve üretimi Caliber Ref. 1904-LU MC görev yapıyor. Tam kurulumda 48 saat güç rezervi sunan mekanizma, 28800vph hızında çalışıyor.

drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-5.jpg

Drive de Cartier Moon Phases kahverengi timsah derisi kayış ve kasa ile uyumlu materyalden üretilmiş katlanır klips ile geliyor.

drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-6.jpg drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-9.jpg

Yenilen koleksiyonun diğer öne çıkan modeli ise Cartier Drive de Cartier Extra-Flat. Geçtiğimiz sene tanıtılan modelden 40% oranında daha ince bir kasa yapısına sahip model, 6.6mm’lik toplam yüksekliği ile Extra-Flat tanımının hakkını veriyor. Yeni modelin isminde, kalınlık parametresine vurgu yapılıyor olsa da, kasanın çap olarak da biraz ufaldığını söylemek mümkün. 38mm x 39mm ebatlarında tasarlanan minder tarzı kasanın su geçirmezlik değeri yine 30M olarak ayarlanmış. Cartier Drive de Cartier Extra-Flat ürün grubunda yer alan versiyonlar 18K pembe veya beyaz altın seçenekler sunuyor. Yeni seriden bizim seçimimiz ise pembe altın versiyon oldu.

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-3.jpg drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-9.jpg

Yeni modelin kadranında yine klasik Cartier tasarım öğelerini görmek mümkün. Markanın vazgeçilmez dekoratif detaylarından , Guilloché yüzeye sahip kadranda stilize Romen rakamı indeksler ve mavileştirilmiş kollar yerini almış. Saniye kolu ve tarih penceresine sahip olmayan kadranın, ay fazı göstergesinden arındırılmış hali göze oldukça hoş görünüyor.

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-8.jpg

Modelin içerisinde Caliber Ref. 430MC görev yapıyor. Piaget Caliber Ref. 430P temel alınarak tasarlanan elden kurgulu mekanizma 21600vph hızında çalışıyor ve tam kurulumda -günümüz koşulları için biraz zayıf kalan- 36 saat güç rezervi sunuyor.

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-6.jpg

18K beyaz altı versiyona gri timsah derisi kayış eşlik ederken, 18K pembe altın model ise kahverengi timsah derisi kayış ile sunuluyor. Her iki model de klasik Cartier tarzında ve kasa ile uyumlu materyalden hazırlanmış katlanır klips ile geliyor.

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-4.jpg drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-7.jpg

2017 senesi, özellikle mücevherat kimlikleriyle de ön plana çıkan markalar için ultra-ince konsepti üzerine mükemmel tasarımların boy gösterdiği verimli bir yıl oldu. Cartier de bu keyifli rekabetin kuvvetli oyuncularından biri olarak yerini aldı.

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-12.jpg

Kendi adıma Extra Flat versiyonu çok beğendiğimi söyleyebilirim. Genel anlamda sportif modellerden hoşlanan bir kullanıcı olarak, taktığım saatlerin kalınlıklarını pek dert etmem, lakin konu dress watch veya çok yönlü modellere geldiğinde bu gerçekten önem kazanan bir parametre haline gelebiliyor. Jean ve düz bir T-Shirt ile kullanabildiğiniz saatinizi, gerektiğinde şık takım elbisenizi tamamlayan gömleğinizin manşet altına gizleyebilmek hiç de önemsiz bir konfor değil açıkçası… Bu nedenle Cartier’in aileye yeni dâhil ettiği Drive de Cartier ürün grubunu daha rafine bir hale getirmek adına erkenden kolları sıvası son derece yerinde bir hamle olmuş. Sadeleştirilmiş kadran tasarımı ise, inceliğin sadece teknik bir özellik değil aksine “less is more” mottosunun bir parçası olduğunu hatırlatıyor olması da bence çok anlamlı…

drive-de-cartier-extra-flat-wgnm0006-11.jpg drive-de-cartier-moon-phases-watch-wsnm0008-10.jpg

Cartier Drive De Cartier Koleksiyonu’na eklenen bu yeni modelleri yakından görmek isterseniz markanın İstinye Park AVM’ de yer alan muhteşem butiğine uğramanız yeterli.

Benzer İncelemeler