alexa Cartier | Watches & Wonders Yenilikleri | Métiers d’Art Yenilikleri
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Cartier Métiers d’Art Watches & Wonders 2020 Yenilikleri

Cartier’nin La Chaux-de-Fonds’taki zanaatkârları bir araya geldi, iki yeni ‘Métiers d’Art’ modeliyle doğayı, birer sanat eseri olarak bileklere taşıdı.

cartier-metiers-d-art-watches-wonders-2020-1.jpg

1914’teki soyut formunun ortaya çıkışından bugüne Cartier, ikon haline gelen panterini değerli birçok materyalle farklı formlarda yorumlamaya devam ediyor. Motiften malzemeye veya hacme, hayvanla ilgili her şey, farklı el sanatları ve tekniklerin ötesine geçiyor, yaratım sürecindeki beklenmedik zorlukları aşarak, yeni varoluş tekniklerinin gelişmesine katkıda bulunuyor.

ronde-louis-cartier-straw-and-gold-marquetry-metiers-d-art-watches-wonders-2020-4.jpg

Ronde Louis Cartier Straw and Gold Marquetry

Tamamen La Chaux-de-Fonds’daki ‘Maison des Métiers d’Art’ kakma ustalarının ellerinde can bulan Ronde Louis Cartier saati, hasır ve altın kakmacılığının bir sentezi olma özelliği taşıyor. Kıymetli metal, hâlihazırda kakmacılıkta kullanılan malzeme paletine ekleniyor, böylece hacimle çalışmayı ve yarım kabartma görünümü sağlamayı mümkün kılıyor. Bu teknik için, Maison des Métiers d’Art zanaatkârlarının, kakmacılara altınla çalışma konusunda eğitim vermeleri gerekmiş.

ronde-louis-cartier-straw-and-gold-marquetry-metiers-d-art-watches-wonders-2020-1.jpg

Dekorun parçalarını oluşturmak için 11 renk üretilmiş, farklı çaplarda ve şekillere 75 hasır bıçağı kullanılmış. Yalnızca kedinin başında, tek tek şekil verilen ve matlaştırılan; beyaz, sarı ve pembe altından 65 element kullanılmış.

ronde-louis-cartier-straw-and-gold-marquetry-metiers-d-art-watches-wonders-2020-2.jpg

Tam adıyla Ronde Louis Cartier Straw and Gold Marquetry Watch, 42mm 18K beyaz altın kasayla geliyor. Ayar kolunu safir kabaşon süslüyor. Modelden yalnızca 30 adet bulunuyor.

ronde-louis-cartier-straw-and-gold-marquetry-metiers-d-art-watches-wonders-2020-3.jpg

Ronde Louis Cartier Straw and Gold Marquetry Watch’un yapımı 100 saatten fazla sürmüş; 97 saati kadrana harcanmış. Sanat eseri olma özelliği taşıyan model, gri timsah derisi kayışla tamamlanıyor.

ronde-louis-cartier-straw-and-gold-marquetry-metiers-d-art-watches-wonders-2020-5.jpg

Ronde Louis Cartier Enamel Filigree Watch

Maison des Métiers d’Art zanaatkârlarının ve tasarımcılarının bu yıl odaklandığı bir diğer teknik, emayeyle kullanılan telkâri olmuş. Bu teknikte emaye tozu ısıtılıyor ve kadrandaki küçük altın şeritlere sabitlenmeden önce cam, bambu şeklini alana kadar geriliyor. Bu teknikle, ön planda kullanılan bambu efekti yaratılıyor.

ronde-louis-cartier-enamel-filigree-watch-metiers-d-art-watches-wonders-2020-1.jpg

Motife perspektif eklemek ve derinlik yaratmak için ustalar, başka bir uzmanlık alanına yöneliyorlar. Arka plandaki bambu, kürk ve gözlerin siyah noktası için bombeli ‘champlevé’ emaye, gökyüzü için ise minyatür kadran boyama teknikleri kullanılmış.

ronde-louis-cartier-enamel-filigree-watch-metiers-d-art-watches-wonders-2020-3.jpg

Ronde Louis Cartier Enamel Filigree Watch, 36mm 18K beyaz altın kasayla geliyor. Ayar kolunu 0.08 karat bir tek; bezelini, kadranını ve tokasını toplamda 269 adet, 1.99 karat pırlanta süslüyor. Yalnızca 30 adetle limitli üretilen model, mavi timsah derisi kayışla tamamlanıyor.

ronde-louis-cartier-enamel-filigree-watch-metiers-d-art-watches-wonders-2020-2.jpg

Saatlerin her ikisi de elden kurmalı mekanizma, Calibre 430 MC ile çalışıyor ve tam kurulumda 38 saatlik güç rezervi sağlıyor.

Benzer İncelemeler